מרפק טניס \ טניס אלבו

“מרפק טניס” הינו מונח שגוי ומטעה משום שברוב המקרים הוא אינו נגרם ע”י משחק טניס. הבעיה אינה מה אתה עושה עם המרפק שלך. אמנם הכאב ממוקם למרפק אך הבעיה היא מה אתה עושה עם שורש היד והאצבעות. המושג הרפואי הינו “lateral epicondilitis” שהוא יותר מדויק אך עדיין מטעה. הבנת המחלה ע”י החולה חשובה אולי יותר מכל מצב אחר ביד שכן יש ביכולתך לטפל בבעיה ע”י שינוי הרגלי השימוש ביד. בדרך זו 70-80% מן המקרים ניתנים לריפוי בלי התערבות ניתוחית.

מה זה ?

מרפק טניס הוא מצב של דלקת (זו הסיבה שהמילה מסתיימת בסיומת “-itis ” שמשמעותה דלקת) בגידים. הדלקת נובעת מקרע במוצא הגידים המיישרים של שורש היד והאצבעות אשר ממוקם בצד החיצוני של המרפק (שקרוי lateral epicondyle). הדבר מוסבר בציור שמראה את מרפק ימין במבט מן הצד (השרירים באדום):

הגידים המיישרים מרימים את שורש היד ואת האצבעות. שרירים אלה מתכווצים כאשר ברצונך לקמוץ אגרוף בחוזקה (נסה לקמוץ אגרוף בשני מצבים: כאשר שורש היד מכופף ולאחר מכן כאשר שורש היד ביישור- באיזה מצב הקמיצה חזקה יותר ?). השריר שהוא הפגוע ברוב המקרים הינו שריר שקרוי בלטינית extensor carpi radialis brevis (בקיצור ECRB) או בעברית: “השריר הקצר שמיישר את שורש היד”. זהו השריר האמצעי בציור דלעיל. כיווץ חזק של השרירים המיישרים יכול לגרום לכאב במקום בו השרירים יוצאים מתוך העצם או לאורך השרירים עצמם.הכאב מוחמר ע”י אחיזה חזקה והרמת חפץ כאשר כף היד מופנית כלפי מטה (מנח שקרוי בשפה הרפואית פרונציה). הכאב חד יותר בזמן פעולת ההרמה או לאחר עבודה ממושכת ומאומצת של היד. תיתכן נפיחות מקומית אך זו מינימאלית בד”כ. במקרים החריפים, הרמה ואחיזה קלים ביותר גורמים לכאב. השם “מרפק טניס” נובע מן העובדה ששחקני מחבט (המתחילים בד”כ) משתמשים בטכניקה לא נכונה בזמן המשחק ומפתחים את התסמונת. שחקנים אלה סבורים שמכת גב היד (backhand) צריכה להתבצע ע”י יישור שורש היד. המנוסים יותר יודעים ששרירי הכתף חזקים הרבה יותר משרירי האמה ועל כן משתמשים בשרירים אלה לביצוע המכה. כאב בצד הפנימי של המרפק (מה שמכונה golfer’s elbow או medial epicondilitis) הוא מצב דומה אשר פוגע במוצא השרירים המכופפים בצד הפנימי של המרפק. הבעיה שכיחה בשנות ה-30 או תחילת הארבעים לחיינו

מה גורם למרפק טניס ?

למרות שהתסמונת יכולה להופיע ללא סיבה ברורה לעין, ברוב המקרים התופעה מופיעה לאחר שימוש נמרץ ומאומץ באמה וביד בפעילויות שהמבצע אינו רגיל אליהן. הפעולות יכולות להיות, למשל, שימוש במברג להברגת ברגים או שטיפת רצפה באופן מאומץ. התופעה יכולה להופיע גם אצל אנשים שמגבירים את רמת פעילותם שדורשת יישור שורש היד ו/או קמיצה חזקה של האגרוף, בעבודה או בשעות הפנאי שלהם. אזור המוצא המשותף של השרירים מן העצם בנוי מרקמה חיבורית קשה אשר משתפשפת בעצם. היא אינה נמתחת ואינה מסוגלת להכיל התנפחות כלשהי. אם הרקמה מגורה ע”י פעילות פתאומית או פעילות-יתר, הלחץ בינה לבין העצם עולה ומנתק את אספקת הדם לסיבי השריר. הגידים מתחככים על גבי העצם וסיבי השריר נדחסים בין שני המבנים הנוקשים הנ”ל דוגמת מפצח אגוזים. הדבר גורם לכאב רב. כאשר סיבי השריר נקרעו, כל עוד את/ה ממשיכים להפעיל את היד מבלי לתת לרקמה מנוחה מספקת, הם אינם יכולים להחלים או שזמן ההחלמה יכול להמשך תקופה ארוכה מאד (חודשים רבים עד שנתיים). אמנם הריפוי האיטי נובע מירידה באספקת הדם למקום הפגוע אך גם משום שסיבי הגיד/שריר ממשיכים להימתח ולהיקרע בזמן הפעלת המרפק. אם לא תשנה את הדרך בה הנך מפעיל את היד והאצבעות אתה ממשיך להזיק לגידים הנ”ל ואינך מאפשר להם להחלים. מרפק טניס הינו בעיה כרונית בד”כ. החולים אינם יודעים מדוע המרפק כואב וממשיכים את פעילותם ובכך ממשיכים את הנזק למרפק. הדבר יוצר מעגל קסמים של קרעים בסיבי הגיד, ריפוי חלקי ע”י הצטלקויות, המשך קרעים ונזק, בטרם הייתה לרקמה ההזדמנות להחלים לחלוטין ושוב הצטלקות לא סדירה ומכאיבה וחוזר חלילה.אחד החוקרים בשטח זה כינה זאת “הצטלקות בלתי מספקת”:

איך אתה יכול לעזור ?

ראשית כל למד איך ולמה הנך מזיק לעצמך (זו הסיבה שאתר זה נכתב) ולהפסיק לעשות זאת. כפי שציינתי בתחילת המאמר, רוב המקרים נרפאים מעצמם.


עליך לחדול לחלוטין מכל הפעילויות שגורמות לכאב, כמו הרמת חפצים כאשר כף היד פונה מטה, קמיצת אגרוף חזקה, או פעולות חוזרות ונשנות על עצמן הכרוכות ביישור שורש יד כנגד התנגדות. כל טיפול אחר לא יהיה יעיל אם תמשיך להזיק לעצמך. כדורים נגד דלקת,סדים, פיזיוטרפיה, מחטים, עיסויים וכדומה, לא יועילו כל עוד לא שברת את מעגל הקסמים של קרע-ריפוי בלתי מושלם-קרע - ולא אפשרת לרקמה להחלים ולשאת בעומס שנדרש ממנה.

בשלב החריף כאשר המקום רגיש מאד ונפוח שימוש בקרח לתקופה של 5-15 דקות נמצא יעיל כמו בכל דלקת חריפה. לאחר שהשלב החריף חלף ולתהליך ההחלמה ניתנה הזדמנות מספקת ליצור הצטלקות טובה אתה יכול להתחיל ולהפעיל את היד בעדינות ובהדרגה. חשוב ביותר שלא תביא לשימוש יתר ביד בתקופת ההחלמה של הרקמה. אם עדיין כואב, אפילו במעט, אתה משתמש ביד בצורה מוגזמת! הדרך היחידה לשבור את מעגל הקסמים היא לתת ליד מנוחה מחלטת ולתקופה ארוכה מספיק. לעתים חגורת הגנה באזור שמתחת למרפק מפחיתה מן העומס על הגידים ויכולה לעזור בתקופה שהגידים מחלימים. שימוש בסד מנוחה לשורש היד משמש לאותה מטרה. שימוש בכדורים נוגדי דלקת לתקופה של מספר שבועות מקל על הכאב ואי הנוחות במרפק. במקרים הקשים והכרוניים ניתן להזריק לאזור קורטיזון שהינו חומר אנטי דלקתי מעולה. עם שיפור המצב, מומלצים תרגילים לחיזוק השרירים תוך שימת לב שאם הכאבים חוזרים יש להפסיקם באופן מיידי.אין לבצע תרגילים כל עוד האזור נפוח, רגיש וכואב. מרפק טניס הינו מצב שחוזר על עצמו ולוקח חודשים עד ההחלמה. לאחרונה הוכנס לשימוש טיפול בגלי הלם ((ECSWT. מדובר בטיפול דומה לזה שנמצא שנים רבות בטיפול לריסוק אבני כליה. הטיפול אינו פולשני ומבוסס על עיקרון של העברת אנרגיה של הגלים לאזור הרקמות שנפגעו. אנרגיה זו גורמת להגברת אספקת דם למקום וזירוז תהליך ההחלמה. מטופלים רבים שלי, אשר היו מועמדים לניתוח, טופלו בדרך זו עם החלמה מלאה.

מה יכול הפיזיוטרפיסט לעזור ?

הדבר החשוב ביותר הוא בהסבר שתקבל ולימוד הבעיה. הוא יכול לעזור לך להגדיר את הפעילויות שאתה עושה ושמזיקות לך. בהתאם לכך להמליץ על שינויי תנוחה או הרגל. הוא ידריך אותך איך לטפל בביתך ע”י עיסוי, חמום/קירור ותרגילים שישפרו את המחושים באזור. לאחר שהרקמות החלימו הוא ידריך אותך בתרגילי שקום. זכור: אם התרגילים מעוררים שוב את הכאב יש להפסיקם.

טיפול כירורגי

לאחר שכל הטיפולים השמרניים, כולל מתן מנוחה מוחלטת ליד, נכשלו יש מקום להתערבות ניתוחית. מטרת הטיפול הכירורגי היא לכרות את הרקמה הדלקתית ולאפשר אספקת דם טובה יותר לאזור. קיימות שיטות רבות והרופא המנתח יבחר בטכניקה שהכי מוכרת לו ושלפי ניסיונו מביאה לתוצאות הטובות ביותר.

שאלות בנושא מרפק טניס \ טניס אלבו

 1. מאת קרנית:

  מה הם סימני הזיהוי למרפק טניס?

  1. רגישות ממוקמת על מוצא השרירים המיישרים של שורש היד או על גבי ראש הרדיוס או על גבי צוואר הרדיוס
  2. כאבים בזמן הרמת שורש יד כנגש התנגדות
  3. כאבים בזמן כיפוף פאסיבי של שורש היד והאצבעות עם מרפק ביישור
  4. מבחן הרמת אצבע שלישית נגד התנגדות - חיובי

  בהצלחה,

  ד”ר גולדברג

   

 2. מאת ירון:

  הובחן אצלי tennis elbow בשתי הידיים שלי וכתוצאה מזה הפסקתי לעבוד בצבא בתפקידי לחודשיים בערך והמצב אינו משתפר גם לאחר טיפול פיזוטרפי ותרופות נגד דלקת וכאבים…
  הבעיה שגם הכתפיים שלי סובלים מכאבים רבים ולאחר בדיקה אצל האורטופד הוא אמר שבבעיה כזאת זה אומר שהכאבים של ה tennis elbow מוקרנים לכתפיים?
  ודבר שני האורטופד שלח אותי לעשות בדיקות דם+אולטרסאוד לכתפיים+מיפוי עצמות?
  דבר זה מאוד מתריד אותי ואיני יכול לחזור לפעילות בגלל שהכאבים חזקים גם מבלי לעשות שום מעמץ פיזי.

  בד”כ כאבים שנובעים ממרפק טניס הינם ממוקמים במרפק ואינם מקרינים לכתפיים.המתן לתשובות הבדיקות השונות ובמידה ואלה תהיינה שליליות פנה לכירורג יד. לעתים יכול להיות כאב במרפק על רקע לחץ על העצב שעובר במקום

  ד”ר גולדברג

  מקווה לתשובה מהירה…תודה

   

 3. מאת ירון:

  שלום ד”ר גולדברג
  המשך לשאלתי…
  גם שאני מתמתח באיזור הכתפיים בזמן האחרון יש לי הרבה מאוד קליקים שלא היו בעבר..
  ואני רוצה לדעת אם זאת בעיה בעצב שעובר במקום מה הפתרון לבעיה זאת?
  אני חייב לציין שהכאבים התחילו באמות ועכשיו יש לי גם כאבים בשמתחילים מאיזור היד עד לאיזור הכתפיים,בהתחלה לקחתי כדורים מסוג naproxi 500 לתקופה וזה הרגיע קצת את המקום אבל זה לא עבר אז האורטופד נתן לי לקחת etopan 600 ובזמן הטיפול המצב רק החמיר וחזרתי לקחת את התרופה הראשונה עד עכשיו שזה כבר חודשיים ברצף כי אני לא יכול להתמודד עם הכאבים.

  נראה לי שבעיתך בכתפיים בעיקר. בכל מקרה תשובות באינטרנט אינן תחליף לבדיקת רופא. ראה תשובתי הקודמת.

  ד”ר גולדברג 

 4. מאת קופרמינץ מנחם:

  שלום ד”ר גולדברג,

  האם רחצה במרחצאות חמת גדר אמורה לעזור לריפוי ” מרפק טניס

  בתודה
  קופרמינץ מנחם

  לא. אולי זרמי המים שיוצאים מן ה- jet .

 5. מאת גיל:

  שלום ד”ר,
  יש לי כאבים במרפק כבר יותר משנתיים !! הייתי במנוחה במשך שנה , ניסיתי פיזיותרפיה (עם מכשיר דומה לאולטרסאונד), הייתי אצל מומחה לכאב שנתן לי 3 זריקות (אחת לשבועיים שלוש) ועשיתי מיפוי עצמות לפי בקשה של רופא נוסף (לדבריו העצמות שלי בסדר).
  כלום לא עזר. רק אציין שהכאבים באים כשאני מכופף את המרפק ולא את כף היד כלומר לדעתי זה קשור לשריר הדו ראשי. (הכאב הוא באמצע המרפק, בערך איפה שמכניסים את המחט בתרומת דם)
  אני לא יודע אם זה מרפק טניס אבל מה לדעתך אני צריך לעשות ??
  תודה רבה

  לפי התיאור נראה לי שמדובר בדלקת כרונית במקום אחיזתו של השריר הדו ראשי לתוך עצם הרדיוס.חשוב מאד למקם את הכאב הנקודתי על ידי בדיקה של כירורג יד.  אולטרסאונד אבחנתי לאזור, ולפי התשובה אולי גם MRI מומלצים כבדיקת עזר.

  ד”ר גולדברג

 6. מאת רז:

  שלום ד”ר גולדברג,
  אבחנת אצלי לפני כחודש וחצי מרפק גולף.
  המלצת לי ללכת תקופה של 6-8 שבועות עם סד על שורש כף היד.
  רציתי לשאול אם פעילות גופנית לא מאומצת מידי, כמו שחייה, עלולה להזיק לי?

  תודה רבה.

  האם האבחנה שאתה מדבר עליה נעשת במרפאתי או דרך האינטרנט ? דרך האינטרנט יכלתי רק להעלות השערה אך לא אבחנה מדויקת.

  לשאלך- לא.אתה יכול לבצע פעילות שאינה מאמצת ליד 

  ד”ר גולדברג

 7. מאת חשאי כוכבה:

  שלום רב דר’ גולדברג,
  לפני כשלושה חודשים התחיל לכאוב לי המרפק, המשכתי לעבוד כרגיל גם כאשר הכאבים הלכו וגברו, עד כדי כך שלא יכולתי להרים את כוס הקפה ואף לקרב אותו לפי. אני עובדת בחברת קייטרינג כשף קונדיטורית, עבודה שמצריכה ממני להרים דליים כבדים ולהשתמש הרבה ביד ימין, היד הכואבת. ביד ימין, בעצם, אני עושה את כל העבודה המקצועית, שמצריכה דיוק ומיומנות כגון זילוף ישור וכו. אין ביכולתי לעשות זאת ביד שמאל. התחלתי טיפול אלטרנטיבי של דיקור במחטים והעברת זרם חשמלי. כיום אני לאחר הטיפול השלישי, היה שיפור קל אך כיום אין באפשרותי לישר את היד או לסובב את המרפק אינני יכולה ולקמוץ את כף ידי והכאב נמשך עד לכתף ולשכם הימינית. מה לדעתך עלי לעשות?

  עם המגבלות של עשית אבחנה דרך אינטרנט, הספור שלך מאד אופיני ל”מרפק טניס” חריף. הסתכלי באתר שלי בפרק “מרפק טניס” בסעיף “מה את.ה יכול לעשות”. רצוי גם סד מנוחה וכו’.

  אם לא יסתדר-אשמח לראותך במרפאתי.

   ד”ר גולדברג

   

 8. מאת ירון:

  שלום ד”ר
  לפני כשלושה חודשים וחצי החל אצלי כאבים בידיים ובכתפיים והובחן אצלי טניס אלבו ולאחר טיפול תרופתי ופיזוטרפיה שלא עזר לי בכלל חזרתי לאורטופד ושלחו אותי לעשות בדיקות דם שיצאו בסדר ומיפוי עצם שבו רשום שיש דלקת בשני המרפקים ובכתף ימין.
  חוץ מהבעיה הזאת לפני כחודשיים התחילו לי קולות וכאבים של שחיקת סחוס במרפק ימין ולפני שבועיים התחילו לי קולות אלו במרפק שמאל וזה מטריד אותי מאוד כי אני חייל ובצבא יש הרבה אורטופדים שלא מבינים כלום לצערי הרב ושולחים אותי כל פעם לבדיקות שונות שתורים לוקחים שבועות על גבי שבועות.מקווה שתאכל לעזור לי כי אני לא רוצה שיגרם לי נזק בלתי הפיך…

  קצת לא סביר שיהיו לך כאבים במרפקים על רקע שחיקת סחו. אתה צעיר מדי לתמונה זו.האם עשית צילומי רנטגן של המרפקים והכתפיים ? האם יש מגבלות בטווחי התנועה של הכתפיים/מרפקים. מה הן הנקודות שרגישות במישוש המרפקים ? קשה לי לתת לך תשובה בלי לבדוק, אך אל תתיאש וחזור לבדיקת אורתופד בצבא כל פעם שתרגיש כאבים. אל תשכח שהאורתופדים בצבא הם אורתופדים באזרחות וההכללה שהם לא מבינים כלום איננה נכונה.לבסוף ימצא הרופא שיעשה את האבחנה הנכונה. על זה נאמר שהרופא האחרון הוא הרופא הטוב ביותר….

 9. מאת דב זרסקי:

  לאחרונה אובחן אצלי ביד ימין בעקבות כאבים בעת הרמת חפצים לא כבדים במיוחד טניס אלבו
  פניתי לאורטפד וקיבלתי רצועת סילקון אשר עוזרת לי מאוד. שאלתי כמה זמן צריך לשים את הרצועה
  והאם תרגילים מסוימים יכולים לעזור.
  בתודה ולתשובתך אודה

  עד הפסקת הכאבים במרפק בזמן הרמת משאות. לגבי תרגילים עיין באתר בפרק “מרפק טניס” וכן בקש מן הפיזיוטרפיסט הדרכה מדויקת.

  ד”ר גולדברג

 10. מאת גתאי:

  שלום דוקטור,
  אני סובל מאוד מכאבים במרכז גב היד, מאוד נקודתיים. לעתים, הכאב מתפשט לאורך האמה, ולעתים הוא ממוקד באזור המרפק. הרופא איבחן “מרפק טניס“, ורשם לי ארקוקסיה 90mg, שלא עזרו בכלום. עכשיו הוא אומר שהאופציה היחידה היא זריקת סלסטון כרונודוז, ואני מאוד חושש מכך - גם מתופעות הלוואי, וגם מעצם הכנסת סטרואידים לגוף.
  האם יש טיפולים אחרים שיכולים לעזור. האם תיאור הכאב תואם “מרפק טניס“?
  תודה מראש

  א. אין בעיה בהזרקת קורטיזון באופן חד פעמי למרפק אין לכך תופעות לואי רציניות.

  ב. “במרפק טניס” הכאב ממוקד במרפק ולא בגב כף היד. ראה התיאור באתר שלי תחת “מרפק טניס

  ג. אם אכן אתה סובל ממרפק טניס, ראה הטיפול כפי שהוא מתואר באתר.

  ד”ר גולדברג 

 11. מאת רובי שלוסר:

  שלום רב, אני מאמן טניס במקצועי ושחקן בעבר.
  לפני כחצי שנה אובחן tennis elbow, קבלתי זריקת קורטיזון שעזרה במעט.
  לאחרונה נפלתי על כף יד ימין ואובחנה פגיעה בגיד.
  מה מומלץ לעשות? כמובן שאיני יכול/רוצה להפסיק לאמן.
  אני בן 35 ועד לפני שנה לא היו כל בעיות…
  בתודה,
  רובי.

  כתבת שכשנפלת על כף ידך- איזה גיד נפג בדיוק ? האם הכאבים של “מרפק הטניס” גברו בעקבות הנפילה ? האם האבחנה של ”מרפק טניס” נעשתה ע”י איש מיקצוע ?

  ד”ר גולדברג  

 12. מאת עוזי:

  אני סובל מכאבים במרפק כמה שבועות. הרופא איבחן “מרפק טניס” ורשם לי אטופן ל 10 ימים, הכאב פחת בל לאחר סיום המנה הכאב חוזר. אני בן 70. ואני מרגיש את הכאב כאשר אני מרים למשל קומקום או משהוא כזה או עושה תנועות.
  אינני יודע סיבה להופעת הכאב. אני עושה ספורט - שחיה בים בכמה סגנונות (גם בחורף) ופעמיים בשבוע שיעורי טאי צ’י, וגם הליכה. האם אני מגדיל את הנזק כתוצאה מהאימון.
  אני עובד הרבה עם המחשב (יד ימין עם העכבר בגובה השולחן משרדי. האם יכול להיות קשר להופעת הדלקת?
  מהיית ממליץ להמשך?
  כמו כן בערך באותו זמן הופיע גם דורבן בעקב והרופא שלח אותי לטיפול באולטרא באונס. בעבר טיפול כזה עזר לי. הרופא אמר לי להמשיך החיים (כולל הספורט היומי) כרגיל. אני גם הולך במשך כ 45 דקות הליכה מהירה (כ 4.7 ק”מ) במהירות של 9ץ5 דקות לק”מ.
  אודה על תשובתך.

  ראה באתר שלי “מרפק טניס” ובו הוראות לגבי הטיפול במצב זה.

  בענין הדורבן אנא פנה לאורתופד כללי.

  ד”ר גולדברג 

 13. מאת ליאת:

  שילשום בלילה התחלתי לחוש בכאב במרפק, הכאב הופיע לאחר שניסיתי ליישר את היד.
  הכאב גבר וכרגע אני נמצאת במצב שאם אני מנסה ליישר את או לכופף את היד יש לי הרגשה של לחץ כבד וכאבים חדים שמקרינים לשאר היד.
  המרפק לא נפוח ולא אדום, רק כואב!!
  אני בת 23 ושוהה בארצות הברית (כמובן שבלי ביטוח רפואי) והייתי שמחה אם היית יכול לנסות לאבחן את הבעיה, לתת לי עצות לגבי איזה טיפול אוכל לתת לעצמי ולומר לי עד כמה חשוב לי לראות רופא?!?!?
  נתודה מראש!!
  ליאת

  שלום ליאת,

  אי אפשר ואין זה נכון לעשות אבחנה באינטרנט בלי בדיקה ובלי אמצעי הדמייה מינימאליים. לפי סיפורך נירה לי שבעיתך תחלוף מעצמה בעוד מספר ימים. בינתיים רצוי שתלכי עם מתלה למנוחת היד , תקחי כדורים אנטידלקתיים ותחממי את האזור עם שקית חימום או אמבטיות חמות. אם לא תהיה הטבה יהיה עליך לפנות לרופא.

  ד”ר גולדברגהבעיה אינה ניראית

 14. מאת shilder yossi:

  בני בין ה8 ראם משחק טניס מיזה 3+שנים כפעמיים שלוש בשבוע לפי הבנתי ומידע שקבלתי טניס הוא ספורט לא מאוזן שימוש יתר בצד ימין
  אנו גרים בניגריה (אבוז”ה)
  אבקש לקבל מידע כיצד אנו יכולים לאזן את גופו כדי למנוע פגיעות גופניות בעתיד .

  תודה מראש

  שילדר יוסי

  אל חשש. ראית אי פעם שחקן טניס שנפגע עקב “חוסר איזון” ? …נכון, היד שאוחזת במחבט מתחזקת יותר אך אין לזה השלכות. תן לו משקולות קלים לחיזוק היד השניה.

 15. מאת מירית וינגרטן:

  מזה כחצי שנה אני סובלת ממה שנקרא מרפק טניס,אני לא עוסקת בספורט,עבודתי כרוכה בשימוש במחשב.הומלץ לי על הטיפול בגלי החל שאתה עושה.הוסבר לי שהטיפול כואב וגורם לדימום באיזור הפגוע.שאלתי:האם הדימום מסוכן ויכול לגרום לקרישי דם?
  קיבלתי כבר 2 זריקות קורטיזון שעזרו למשך כחודש וחצי,אולם התופעה שוב חזרה.
  המליצו לי גם על ניתוח,אני אובדת עיצות.

  ראשית, אפשר לסבול ממרפק טניס (תעייני באתר) מבלי לשחק טניס. שנית, אני לא עושה את הטיפול אלא מפנה למקום שבו עושים את הטיפול וצברו ניסיון של למעלה משלוש שנים. שלישית, הטיפול לא צריך לכאוב ולא לעשות דימומים-כנראה שהעוצמה של גלי ההלם הייתה חזקה מדי.רביעית,אם תנהגי כפי שכתוב באתר שלי בפרק “מרפק טניס” יש סיכוי שיעבור מעצמו. חמישית, אם כל זה לא יעזור ניתן לעשות ניתוח שתוצאותיו טובות בד”כ.

 16. מאת שון:

  שלון רב
  אצלי הכאבים הופיעו עקב עבודה פיזית עם יד ימין, לאחר כשבועיים מקבלת כדורים נגד הדלקת, קיבלתי גם זריקה קורטיזון אחת. בנוסף אני מקבל פיזיטרפיה בעזרת אולטרה סאונד למשך 6 פעמים.
  הופנתי ע”י האורטופד הנכבד לרכוש “תומך פעיל למרפק עם סיליקון” - Wpitrain מס.ר.א.מ. בע”מ.
  כמה זמן עלי ללכת עם התומך (יום-לילה) ובכלל?
  האם משחות כמו - CT Cream עוזר? אתר-http://www.tennis-elbow.net/about.htm
  אודה לתשובתך בהקדם

  תודה מראש
  שון

  שלום שון,
  תקרא בעיון את הכתוב באתר: לעתים תהליך הריפוי הוא ספונטני אך אורך כשנה ולמעלה מזה. תקרא בעיון מה אתה יכול לעשות בנדון. תומך פעיל עם סיליקון לפי נסיוני אינו עוזר- אתה זקוק לסד יד עם שורש יד ביישור מקסימאלי איתו עליך ללכת משך 6 שבועות ללא הפסקה (פרט לשעות הלילה).
  המשחה אותה הזכרת אינה מוכרת לי .
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 17. מאת ריקי:

  שלום
  לפני כחודשיים הרמתי ארגז קולה ומאז יש לי את כל הכאבים המתוארים בכתבה שלך , האורטופד שפניתי אליו לא המליץ על מנוחה ליד ולכן אני ממשיכה להפעיל את היד (היד ימין ואני ימנית)בצורה רגילה עם מוגבלויות רבות בפעילות וכאבים חזקים, נתנו לי כדורים נגד כאבים אך זה לא עוזר, עשיתי פיזיותירפיה שכללה חימום היד באמבט ואלקטרודות לשריר היד אך מאחר שזה היה בתדירות של פעם בשבוע וחצי לא היתה בזה תועלת והפסקתי לאחר 2 טיפולים. מה אתה ממליץ על המשך טיפול. תודה ריקי

  שלום ריקי,
  את זקוקה לסד תומך לשורש יד כשזו ביישור מלא על מנת לאפשר מנוחה לשריר שנפגע ולנהוג בדיוק לפי מה שרשום באתר. פרק הזמן עד להחלמה יכול להימשך כשנה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 18. מאת עפר:

  ל ד”ר שלום רב

  אובחנה אצלי בעית tennis elbow ואני מטופל בקורטיזון
  הועלתה השערה ע”י הרופא המטפל שהבעיה נובעת מפעולת הרמה שאני מבצע בעבודה
  בה מורם משקל לא רב כפעם בדקה (כ-2 ק”ג) לגובה הכתפיים
  מה לדעתך הסבירות שזהו מקור הבעיה והאם מקובלת ומומלצת הפסקה בפעולה שכזאת
  למשך מםפר שבועות
  תודה עפר

  שלום עפר,
  נסה להרים את החפץ כשהוא בכף ידך הפונה כלפי מעלה, במשך החודשים הבאים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 19. מאת איה:

  שלום,
  אני עובדת בעבודה פיזית (ברשת בגדים גדולה) מזה כ7 חודשים ולומדת מזה כשנה וחצי. אני נמצאת לפני תקופת מבחנים (בעוד 3 שבועות) ומן בסתם כותבת הרבה. גם בעבודה גברה הפעילות הפיזית, דבר שגרם לדלת בגידים- מרפק טניס ובשורש כף היד בעיקר ביד ימין, אך גם בשמאל.
  יש לי בעייה של גמישות יתר בייחוד באזור הכתפיים המרפקים ושורש כף היד. הרופא נתן לי כדורי ארטופן למשך 10 ימים וכן משחה -דיקלפנק סודיום 1% וציין כי ההחלמה תימשך קרוב לחודש לאחריה (במידה ואבריא) אעבור טיפולי פיזיוטרפיה לחיזוק השרירים.
  הכדורים כמעט ולא עוזרים ואני חשה כאבים עזים גם ללא שום פעילות מיוחדת של הידיים.
  כפי שציינתי יש לי מבחנים חשובים בעוד כ3 שבועות, שמונעים ממני יכולת ללמוד וגם לענות עליהם. האם היית ממליץ על טיפול בקורטיזון/ סטרואידים (ואם כן מה תופעות הלוואי פרט להשמנה?) האם יש טיפול אחר שיכול לעזור לי עד הבחינות?

  שלום איה,
  הטיפול בזריקת קורטיזון בודדת או שתיים אינו גורם להשמנה ואין לך ממה לחשוש. הענין שצריך להזריקו בנקודה המודלקת הספציפית אך נראה לי שאצליך הבעיה בהרבה מקומות…
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 20. מאת ירון:

  שלום דוקטור
  כבר כחצי שנה ויותר אני סובל מכאבים ב2 הכתפיים ו2 המרפקים ולאחר טיפול תרופתי ופיזוטרפי ודיקור סיני שלא עזר לי התחלתי לקבל זריקות מקומיות לאיזורים וההשפעה הייתה רק זמנית(ימים).
  הייתי אצל 2ראומטולוגים ו2 אמרו שאין לי בעיה שנוגעת לתחומם ורציתי לדעת אולי יש מצב שמכיוון שזה לא רק במקום מסויים בגוף הבעיה שזאת מחלה ויראלית כללית שגורמת למצב או שיש צורך בניתוח כי הכל התחיל כאשר התחילו המרפקים לכאוב ולאחר כמה ימים הכתפיים ואולי המרפקים הם מקור הבעיה לכל המצב…?

  אם תוכל לעזור אני יהיה אשמח מאוד…

  שלום ירון,
  האם היית גם אצל אורתופד?

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 21. מאת קרנית:

  האם נפיחות בחלק הלטרלי של המרפק מעידה בהכרח שמדובר במרפק טניס? אם לא מה זה יכול להיות? הנפיחות מלווה בכאב בזמן מגע באזור. יש לציין שהנפיחות קיימת כבר זמן רב- מס חודשים.

  שלום קרנית,
  הנפיחות אכן יכולה להתלוות למרפק טניס אך מומלץ צילום רנטגן ומיפוי עצמות של האזור וכמובן בדיקת רופא.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 22. מאת ירון:

  כן הייתי אצל אורטופד והוא נתן לי הזריקות גם לכתפיים וגם למרפקים שהשפיעו לימים ספורים.
  האורטופד רוצה שאני יחזור על בדיקות הדם שעשיתי לפני חודשיים ולפני מה שהבנתי ממנו הוא לא יודע מה לעשות כל כך מכיוון שזה בכל כך הרבה אזורים בגוף..
  ואני חייב לציין שאני חייל והייתי אצל עוד מספר אורטופדים בצבא וכל השאר מזלזלים בחיילים והאורטופד האחרון הוא הרציני ביותר.
  לפי מה שהבנתי מהאורטופד שזה כבר כנראה לא בעיה אורטופדית אלא בעיה אחרת כמו זיהום ויראלי ומהרופא משפחה שזה אולי בעיה צוארית או בעיה נורולוגית..
  השאלה מה אתה יכול להמליץ לי לעשות כי אני מאוד סובל והגעתי כבר למצב של חוסר אונים?

  שלום ירון,
  להיבדק אצל רופא רומטולוג (מומחה למחלות רוימטיות ומפרקים )
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 23. מאת ירון:

  דוקטור בהמשך לשיחתנו הייתי כבר אצל 2ראומטולוגים ששללו בעיה בתחומם…

  שלום ירון,
  זה מה שאני יכול להציע באמצעות האינטרנט. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 24. מאת מוטי ברוקס:

  שלום ד”ר איגו,

  מזה זמן רב שאני סובל מגולף אלבו. לפני כ-5 שנים קיבלתי זריקות קורטיזון שהפחיתו את הכאב לזמן קצר בלבד.נעזרתי בסבלנות רבה והפסקתי כל סוג של פעילות גופנית שמאמצת את המרפק. לאחר שנתיים של מנוחה עידיין הכאב לא חלף. פניתי לד”ר מוזס באופן פרטי, שהחליט שיש לנתח. לאחר הניתוח לא חל שיפור במצב. די התייאשתי מכל הנושא, כבר 5 שני שאני ל מסוגל לבצע פעילות גופנית שמפעילה את פלג הגוף העליון. לאחרונה התחלתי לשחות, עד לא מזמן הרגשתי שהשחייה אינה מאמצת את האזור. אולם הכאב חזר - הרגשה כאילו יש לי חתך בתוך המרפק.

  האם יש טעם בניתוח נוסף או לבצע בדיקות כלשהן או שאני חייב להפסיק להפעיל את המרפק לתמיד? ואין מה לעשות

  אשמח לקבוע תור, אם יש סיכוי כלשהו לשיפור.

  שלום מוטי ברוקס,
  באותו האזור יכולות להיות עוד תסמונות ואולי אתה סובל מאחת מהן? קשה לי לאמר לך אם יש סיכוי או לא מבלי לראותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 25. מאת מור:

  שלום ד”ר גולדברג

  אני משחקת טניס, והדלקת הופיעה לי רק לאחר שנים של משחק.
  האם בולם זעזועים יכול למנוע/ להפחית מהכאבים, לאחר שנה של מנוחה של היד?

  שלום מור,
  בספק אך אין לך מה להפסיד ולכן תנסי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 26. מאת רותי:

  שלום
  התחלתי לסבול ממרפק טניס לפני כחודשיים.
  1. אני חולה במיאלומה נפוצה. האם יתכן קשר?
  2.האם יש קשר בין בעית המרפק ושחיקת סחוס בבסיס האגודל
  CMC JOINT BIL
  OA OG CMC JOINT
  שגם בזה זכיתי.
  3.האם כאבים (פחות חזקים מבמרפק) בחלק הזרוע מהמרפק לכתפיים יכולים להיות קשורים?
  תודה

  שלום רותי,
  על פניו, (1)ו-(2) אינם קשורים למחלת המיאלומה. לגבי (3) רצוני שתעשי צילום רנטגן של הזרוע לכל אורכה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 27. מאת נאוה:

  שלום,
  אני סובלת ממרפק טניס כמעט שנה.
  אחרי כדורים ושתי זריקות קורטיזון בהפרש של חודשיים אחת מהשנייה, הכאב חזר.
  עכשיו התחלתי טיפול פיזיותראפי.אין הטבה משמעותית.
  אני מתרגלת יוגה. האם מנחי גוף שבהם הידיים נדחסות לרצפה וחצי גוף או כל הגוף נשען עליהן עלולים לגרום נזק או לעכב את ההחלמה? (כמו שכיבות שמיכה) דווקא במצבים אלו איני חשה כאב.
  תודה
  נאוה.

  שלום נאוה,
  כל פעילות גופנית ליד שמערבת את השרירים שאחראים ליישור שורש היד ו/או האצבעות כנגד התנגדות יכולה להגביר את הכאבים ולעכב את הריפוי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 28. מאת גבי:

  שלום אני סובל כבר חודש מכאבים במרפק ימין שמופיעים רק בזמן לחיצה על המרפק עם היד או בזמן קבלת מכה על עצם המרפק או בזמן שאני מיישר את היד חוץ מזה בתפקוד רגיל יומיומי עם היד אין כאב או רגישות אפילו בהרמת משקלים כבדים עם היד טופלתי באטופן 5 ימים אך זה לא עזר

  שלום גבי,
  נראה לי שאתה סובל ממרפק טניס. לא נראה לי שהכדורים יעזרו. על דרך הטיפול, לאחר שתיבדק אצל כירורג יד ראה באתר שלי: “מרפק טניס“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 29. מאת אורית:

  שלום רב
  אני סובלת מכאב חזק במרפק ימין במשך כחודשיים, בעיקר לאחר שאני נושאת את נכדי ששוקל 14 ק”ג.כעת אני משתדלת לתמוך ביד שמאל על מנת להקל על העומס. עדיין לא פניתי לטיפול.
  לעיתים אני חשה שחפצים עלולים להשמט מהיד.
  מעבר להפחתת העומס על היד,האם מומלץ להתחיל טיפול כלשהו?

  שלום אורית,
  טיפול מתחילים בד”כ לאחר קבלת אבחנה על מנת שיהיה יעיל. ממליץ לך בדיקה אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 30. מאת איתמר לויט:

  אני סובל מ טניס אלבו ואכן כפי שתארת
  זה לא מפריע לי בדרך כלל כי אני עובד במחשב
  אולם תמיד שמאזו סיבה אני מעמץ את כף היד המפרק מתחיל ליכאוב
  שגיליתי את זה הלכתי לאורטופד וקיבלתי קורטיזון והלכתי ל פיזוטרפי בערך חודש
  עד שראית שאן שום תועלת
  (אני סובל מכך כבר קרוב לשנה)
  הייתי מאוד רוצה לרפא את היד

  שלום איתמר לויט,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 31. מאת יוני:

  שלום דוקטור

  אני סובל ממרפק גולף כתוצאה ממשחק טניס כבר חצי שנה ,מטופל בהצלחה חלקית ע”י כדורים,מנוחה,פיזוטרפיה ודיקור סיני.
  מעוניין לנסות את הטיפול בגלי הלם שמוזכר באתר,האם תוכל להמליץ לי על מכונים שמבצעים את הטיפול ?

  תודה

  שלום יוני,
  מרפאת רמז, ברח’ רמז 13 נתניה. תפנה לטכנאית בשם ליאנה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 32. מאת עופר:

  שלום דוקטור,

  אני סובל מרפק טניס בשתי הידיים במשך כחצי שנה . טופלתי בפיזיותרפיה , כדורים נגד דלקת וזריקות קורטיזון וגם בגלי הלם (ע”י רופא פרטי) והבעיה לא עברה. אני חבר בקופ”ח “מכבי” ורציתי לדעת אם הטיפול בגלי הלם כלול בקופה ואם כן היכן אפשר לקבל אותו (באזור המרכז).

  תודה רבה,
  עופר

  שלום עופר,
  למיטב ידיעתי קופ”ח מכבי אינה מכסה את הטיפולים בגלי הלם אך כמובן שזאת עליך לודא בקופה.באזור המרכז אני ממליץ לך על טיפול במרפאת רמז בנתניה (המחירים הכי זולים) טל. 09-8822112 ולבקש את ליאנה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 33. מאת בן לוי:

  שלום דוקטור. עבדתי בחוות עיזים 4 חודשים, אחרי שעזבתי את החווה התחילו כאבים במרפק ימין
  כשהפעלתי אותו באופן מסוים.

  הפעולות שאולי גרמו לכך הן חליבה והרמת עיזים וחפצים כבדים.

  למרות שנתתי מנוחה למרפק מעל ל 3 חודשים, הכאבים לא עברו ואף החל לכאוב לי גם מרפק ימין.

  הלכתי לשני אורתופדים שניסו לגרום לכאב במרפק ולא הצלחנו לשחזר. (הוא כואב לסירוגין)
  מה לדעתך יש לעשות כדי שאוכל לחזור לפעילות ספורטיבית?

  שלום בן לוי,
  לגשת לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 34. מאת רפי:

  חוזר על שאלתו של עופר-היכן יש טיפול בגלי הלם באיזור חיפה\קריות ?

  שלום רפי,
  לא ידוע לי. נסה לחפש באינטרנט.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 35. מאת מיכאל:

  שלום,
  אני סובל ממרפק טניס מזה חמש שנים לערך בעקבות משחק מטקות(פעם בשבוע כ-3 שעות מאוד אינטנסיבי ) הרופא שמטפל בי מזריק לי קורטיזון מדי מספר חודשים וזה מקל מעט על הכאבים.
  ניסיתי טיפולי פיזיוטרפיה גם באמצעות גלי קול אך ללא הועיל.לאחרונה גם ההזרקה לא ממש עוזרת לי ואני מתלבט אם לנתח.האם ניתוח יפתור את הבעיה ואם כן מה זמן השיקום ותוך כמה זמן אוכל לחזור לשחק,אם בכלל.האם יש סיכונים בניתוח מסוג זה.ואם אהיה מוגבל מבחינה מסוימת.מותר לציין שניסיתי להמנע מלשחק לתקופות קצרות אך אינני יכול להפסיק לגמרי מלעסוק בספורט זה.
  בתודה
  מיכאל

  שלום מיכאל,
  כל התשובות לשאלותיך נמצאות באתר בפרק “מרפק טניס“. בכל מקרה,לאחר 5 שנים לא נותר אלא רק האופציה הניתוחית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 36. מאת חנוך:

  עקב רדימות של 2 אצבעות ביד ימין וחולשה מהאצבעות ועד המרפק נשלחתי לבדיקת emg שקבעהשיש עצב כלוא במרפק.מה הטיפול המומלץ? תודה

  שלום חנוך,
  עיין באתר בפרק “תסמונת תעלת המרפק”.
  הטיפול תלוי בפרק הזמן שאתה סובל, האם יש או אין ממצאים של נזק לשרירים ולתחושה, בסוג העבודה שלך (יתכן ושינוי הרגלים של תנוחת היד יפתור את הבעיה וכו’). עליך להיבדק ולהיות במעקב של כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 37. מאת אבי עוז:

  ערב טוב ! אני עברתי ניתוח טניס אלבו לפני כחודש וחצי! הכאבים במשך כל תקופת ההחלמה לא פגו ואף התעצמו! בבדיקת us מרפק , נמצא lat epicondylitis ! הופנתי בחזרה לבית חולים. אבקש את חוות דעתך בנושא . יש לציין שקיימת עדין נפיחות . מצפה לתשובתך .

  בתודה .אבי

  שלום אבי עוז,
  US כחודש וחצי לאחר הניתוח איננו משקף מאומה ותקופה של חודש וחצי גם היא קצרה . יחד עם זאת הכאבים אמורים להחלש ולא להתחזק ועל כן תתיעץ עם הרופא המנתח שלך .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 38. מאת ליאור ויצהנדלר:

  אני סובל בכאב עמום במרפק אבל בחלק הפנימי כבר חודשיים בערך ואני בן 14 אני רוצה לדעת אם מה שכתבת פה תקף גם לזה צודה

  שלום ליאור ויצהנדלר,
  פחות או יותר חופף גם את הצד הפנימי אם כי אצל נערים, במיוחד אלה שמשחקים או מתאמנים במשחקי כדור, המצב יכול לנבוע גם מקרע ברצועה הפנימית ונזק בסחוס בצד החיצוני של המרפק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 39. מאת אריה:

  דר’ גולדברג שלום,
  האם “מרפק הטניס” יכול להקרין כאבים גם מעל המרפק ולשחמות בגב?
  תודה.

  שלום אריה,
  בד”כ הכאבים של מרפק טניס הם ממוקדים וללא הקרנה. אם מדובר בכאב קורן רצוי לברר האם אין גם מעורבות של עצב שעובר באזור המרפק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 40. מאת אריק בן משה פזיותרפיסט:

  שלום דוקטור גולדברג,
  בהמשך לדף ההסבר על מרפק טניס הכנתי לפני שנה עבודה על טניס-ילדים-מרפק טניס
  עם אמצעי זהירות והתאמת ציוד למניעה האם ניתן להעלות דף זה לטובת הכלל.
  בהכשרתי אני פזיותרפיסט ומאמן טניס.
  בתודה מראש אריק בן משה.
  b_m_a7@hotmail.com

  שלום אריק בן משה פזיותרפיסט,
  תודה על פניתך. אנא העבר לעיוני את מאמרך ובמידה והוא מתאים לאתר אשמח לצרפו (בציון שמך כמובן). אתה יכול להעבירו למייל:
  g-nava1@zahav.net.il
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 41. מאת לירון שלו:

  אני מלצרית מזה כשנתיים לאחרונה אובחן אצלי מרפק טניס בידי הימנית, במהלך עבודתי אני מרימה משאות כבדים, מייבשת כוסות וכדומה. התפתח לי מרפק טניס בידי הימנית ומעט בידי השמאלית. האם ייתכן שזה מרפק טניס, נוכח העובדה שסבלתי בילדותי ( עד לפני 6 שנים) מכאבי פרקים בגב צוואר ברכיים ובשורש כף היד?

  שלום לירון שלו,
  על פניו נראה שאין קשר בין מה שסבלת בילדותיך לבין מרפק טניס (אם אכן אבחנתך נכונה). עליך לשנות את צורת ההרמה של חפצים כבדים בזמן עבודתיך ובכלל. ראי באתר “מרפק טניס” וכן לקבל מפיזיוטרפיסט הנחיות ממה עליך להימנע בזמן העבודה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 42. מאת צור משה:

  הובחנתי כדלקת במרפק והופניתי לטיפול בגלי הלם.בצילום נמצא ” זיז גרמי באילקרנון של האולנה ”
  מה זה ?
  האם לאור הממצא עדיין גלי הלם מומלצים ?
  האתר שלך עוזר רבות ,ברכות.

  צור משה

  שלום צור משה,
  אין קשר בין זיז גרמי באולקרנון לבין מרפק טניס. אלה שני מבנים אנטומיים שונים. אתה חייב לברר עם הרופא שלך האם התלונות שלך נובעות מזה או מזה או אולי משניהם. הטיפול ינתן בהתאם לממצאים ולאבחנה המדויקת.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 43. מאת לובה אברמוב:

  שלום,
  הובחן אצלי אחרי בדיקה של מיפוי עצמות קליטת יתר באפיקונדיל לטרלי ומדיאלי של ההומרוס ובטרוכלאה וחיבורו עם ההומרוס.
  בהמשך נכתב מרפק שמאל סובל משינויים פוסטטראומטיים קלים ובחלקם גם אנטזופטים.
  ברצוני לשאול האם משאובחן אצלי נקרא מרפק טניס ומה עליי לעשות כדי להתגבר על הכאבים!
  אשמח אם תענה לי על השאלה.
  תודה!

  שלום לובה אברמוב,
  לא, זה איננו מרפק טניס. מרפק טניס ניתן לאבחנה על ידי בדיקה של הרופא בלבד. אין צורך בבדיקות הדמיה נוספות. יחד עם זאת, מיפוי חיובי כמו שלך דורש התיחסות ובדיקה של מומחה. לפני טיפול יש לעשות אבחנה מדויקת. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 44. מאת שרית:

  שלום
  אמא שלי בת 46… אובחן אצלה tennis elbow , יש לציין כי הטיפול השמרני והתרופתח לא עזרו … הרופא הציע לה לעבור תהליך ניתוחי : שני סוגים ניתוח בהרדמה מלאה (כשהיא כבר עברה ניתוח אחר בהרדמה מלאה לפני 3 חודשים ) והתהליך השני ניתוח בהרדמה מיקומית במכשיר של U.S במינון פרטי …. זה קצת לא מובן … האם תוכל להסביר לי את סוגי הניתוחים , מה ההבדלים … והאם מומלץ לעבור עוד הרדמה כללית בתקופה של 3 חודשים
  תודה

  שלום שרית,
  1. אין בעיה לעבור ניתוח נוסף בהרדמה כללית
  2. אינני ממליץ על ניתוח למרפק טניס בהרדמה מקומית
  3. אינני מכיר ניתוח בהרדמה מקומית עם U.S . אולי כוונתך לטיפול ב”גלי הלם”? טיפול זה איננו בסל הבריאות ועל כן הוא מבוצע במסגרת פרטית, אך יש קופות שמשתתפות בתשלום.
  4. פרטים נוספים על מרפק טניס תקישי בגוגל “tennis elbow” וגם באתר שלי “מרפק טניס
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 45. מאת יוחאי:

  שלום
  האבחנה לגילוי “מרפק טניס” היתה מהירה
  הטיפול הראשון בפיזיוטרפיה יהיה בעוד חודש
  את הרצועה התומכת רכשתי
  שאלתי:כיצד מניחים / משתמשים ברצועה הנ”ל?
  מתי טוב ויעיל להשתמש בה?
  האם הרצועה לא מחלישה את השרירים?
  האם יש רצועה מועדפת של יצרן מסויים?
  תודה

  שלום יוחאי,
  אני אינני חסיד של הרצועה אלא בעד סד שתומך בשורש היד ומוריד את העומסים מהשרירים שמוצאם במרפק. העזר באורטופד שאבחן לך את מרפק הטניס איך ךהרכיב את הרצועה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 46. מאת מרים:

  אני מבצעת שכיבות שמיכה כבר כמה שנים ואני מרגישה חולשה בכפות הידיים וקצת כאב לאחר הפעילות הזו. רציתי לדעת האם שכיבות שמיכה יכולות להזיק ולכמה למתן את הפעילות הגופנית?

  שלום מרים,
  אלוהים ברא את האדם שילך על רגליו ולא על ידיו. לאורך שנים שכיבות שמיכה עלולות להזיק. יש דרכים אחרות לחזק את שריר התלת ראשי ושרירי הכתף. תשאלי מדריך בחדר כושר
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 47. מאת כרמלה:

  איך נקרא הס לשורש כף היד שאתה ממליץ עליו- ברצוני לרכשו, הם בבית מרקחת או סופר פארם ניתן למצאו?

  שלום כרמלה,
  לא, משום שהוא נבנה ע”י מרפאה בעיסוק על סמך הפניה והסבר של הרופא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 48. מאת רונית:

  האם מים במרפק שנוקזו בעזרת מזרק הינו סינדרום של בעית tennis elbo? אם לא, במה בדיוק מדובר? מה הטיפול המומלץ?

  שלום רונית,
  אין קשר בין הנוזלים ששאבו לך למרפק טניס. נראה לי גם שהנוזל ששאבו לא היה בתוך פרק המרפק אלא,אולי, מציסטה שממוקמת בצד האחורי של המרפק וממוקמת מתחת לעור ולא בפרק. אם הנוזלים יחזרור שוב ושוב יהיה מקום לניתוח כריתת הציסטה בניתוח. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 49. מאת שרי יהב:

  שלום דר גולדברג
  שוב אני,,,לצערי מלבד הטריגר פינגר אני סובלת מטניס אלבו ביד הימנית כבר יותר משנה. בפעם הראשונה שהלכתי לאורטופד הוא הזריק לי קורטיזון שעזר ל4 חודשים. הכאבים והמוגבלות חזרו וקשים יותר. כרגע ,כחצי שנה, אני סובלת ומוגבלת מאד בתפקוד היד. אני מקבלת פיזיותרפיה-אולטרסאונד ,תרגילים,קירור ועכשיו חימום,ואין שינוי משמעותי.אני “עונדת” רצועה שאמנם מקילה על התנועות. המלצתך?

  שלום שרי יהב,
  סד תומך שורש יד להרפית השרירים המיישרים של שורש היד והאצבעות
  טיפול בגלי הלם.
  אם כל זה לא יעזור - ניתוח במידה ואין לך סבלנות לחכות עוד מספר חודשים
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 50. מאת אלידין:

  יש לי בעיית כתף קפואה כבר 10 חודשים. קבלתי פעם אחת באוגוסט זריקת קורטיזון בשחמה אבל זה לא עזר. אני מטופל במרפאת כאב כבר 5 פעמים ללא תוצאות עדיין .
  לפי דעת רופא אורתופד כירורג כתף כרגע אין מה לעשות ויש להמתין עוד כ 4 חודשים ולראות אם הטיפול בבלוק לכאב יעזור . לפי דעת חברשלי אורתופד ריהבליטציה כדאי לי לעשות 2 זריקות במקביל לכתף ממש ולהתחיל בפיזיותרפיה אצל מישהו שמומחה לכתף.
  עלי לציין שעשיתי US ששלח אותי לעשות MRI שבו נמצא שיש לי 2 קרעים מצד מפרק של 7מ”מ ושל 9 מ”מ טווחי תנועה של הכתף הרמה עד 90 מעלות סיבוב חיצוני 30 מעלות ופנימי עד SIJ
  מה היית ממליץ לעשות ?

  שלום אלידין,
  לנהוג לפי הנחיות כירורג כתף
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 51. מאת סיוון:

  שלום,
  אובחן לי מרפק טניס ביד שמאל.
  אני נמצאת בטיפול פיזיוטרפי במרפאת הספורט בר”ג.
  אני אמנם ימנית-אך הייתי רוצה לדעת ע איזו רמת מנוחה ליד מדובר?
  שכיבה במיטה? שמיטה? הנחה בסד? על כרית?
  האם כדאי גם להמנע מנהיגה?
  אני מעצבת ועובדת הרבה על המחשב, משתמשת בשתי הידיים
  הייתי שמחה להכוונה בנוגע למנוה

  תודה רבה מראש
  סיוון

  שלום סיוון,
  ראשית עייני בפרק “מרפק טניס” אשר באתר.
  “מנוחה” הכוונה להשתמש בסד אשר גורם להרפיה של השרירים שמוצאם מן המרפק. לא מדובר בשכיבה…גם לא מדובר בהימנעות מנהיגה..רצוי שתתיעצי עם הפיזיוטרפיסט שמטפל בך איך מרפים את השרירים המיישרים של שורש היד והאצבעות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 52. מאת ישראל:

  שלום ד”ר,

  לפני כחודש וחצי גיליתי במרפק יד ימין נפיחות , ללא כאבים, (מעין כיס נוזלים),
  האורטופד ניקז הנוזל, הזריק לי זריקה והתחלתי טיפולי פיזיוטרפיה.
  כיום לאחר הטיפול השביעי, הופיע שוב כיס נוזלים באותו מקום, ללא כאב.
  לפני כשנה ו3 שנים נותחתי בשורש כף יד ימין ושמאל (התעלה הקרפלית) בהצלחה- האם יש קשר? האם אכן נובע מעבודה ממושכת בהקלדה למחשב?
  מה אתה ממליץ לי לעשות?
  תודה

  שלום ישראל,
  אתה סובל מ-olecranon bursitis או “מרפק סטודנטים”: עקב השענות על המרפק ושפשופו בשולחן (עבודה ממושכת בהקלדה במחשב…) שקית הנוזלים במרפק עוברת תהליך דלקתי ויוצרת נוזל בכמות מוגברת. אם כל הטיפולים השמרניים לא יעזר ניתן יהיה להוציא את שקית הנוזלים בניתוח. אין קשר לניתוח בידיים שעברת לפני שנים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 53. מאת יוסי:

  מזה שנתיים סובל מגולף אלבו כדורים וזריקות לא עזרו לאחרונה המקום התנפח ומכאיב ביותרמה לעשות

  שלום יוסי,
  ניתוח
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 54. מאת נעמה:

  לפני חודשיים התחלתי לסבןל מכאביםבמרפק ולאורך היד כלפי מטה. קיבלתי זריקה אך כעבור מספר ימים הכאבים חזרו, לאחר מכן קיבלתי תרופות וכמובן מאומה לא עזרץ בצילום בולטרה סאונד ובאי אם גי הכל תקין הלכתי לרופא מוממחה ואז הוא אמר שיש לי עצב קלוא ואני זקוקה לניתוח. מה דעתך

  שלום נעמה,
  אני מניח שמדובר בעצב האולנרי. לפני החלטה כה גורלית (ניתוח) חובה לבדוק את החולה ולראות את תוצאות האמג. לעתים כן ניתן לטפל באופן שמרני. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 55. מאת יעל:

  מזה כחודש יש לי כאביםבצד התחתון הפנימי של המרפק, אשר מקרינים לאזור כף היד.
  אני משחקת טניס, אך הדבר לא התחיל לאחר אימונים, אלא לאחר הקלדה ממודכת על המחשב. האם יכול להיות שזו אותה בעיה? האם יש משהו לעשות כדי למנוע את הכאב, מכיוון שהעבודה שלי כרורכה בהקלדה רבה, ואני לא יכולה להפסיק את זה?

  שלום יעל,
  תעשי אמג לעצב האולנרי ותפני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 56. מאת גולדי:

  שלום רב ד”ר גולדברג,

  אני מבקשת להודות לך על ההסבר שכתבת באתר איך לנסות לרפא את מרפק הטניס ,אכן אעשה כפי שציינת.
  גם לי ישנם כאבים חזקים בזמן שאני מרימה כוס מים,קיבלתי מהאורטופד כדורים אוטופן למשך שבועיים וכשסיימתי הכדורים חזרו הכאבים בגדול.
  אני מבקשת לדעת באם ארצה להגיע אליך לבצע את הפעולה עם המכשיר של ריסוק אבן בכליה ,האם מרדימים כמו בריסוק אבן?עברתי הריסוק 5 פעמים בחיי.
  מה המחיר שאתה גובה?אשמח לךקבל תשובתך.

  שלום גולדי,
  אין צורך בהרדמה כללית. אין ברשותי מכשיר כזה . לאחר קביעת האבחנה אני מפנה לטיפול. את המכון את בוחרת בעצמך ופער המחירים ביניהם מגיע ל-100% ויותר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 57. מאת יהודה פורת:

  שלום ד”ר גולדברג
  תודה על ההסבר,קבלתי בעזרתו מושג ראשוני.
  אני סובל מכאבים במרפק מזה כמה שבועותץקבלתי זריקת קורטיזון אתמול,אשר גרמה להקלה מיידית,אך לטווח זמן קצר ביותר(שעות אחדות).
  אתה מציין כמה פעמים הנחיות דוגמת “עליך לחדול לחלוטין מכל הפעילויות שגורמות לכאב, כמו הרמת חפצים כאשר כף היד פונה מטה “,דומני שדווקא הרמה כזו קלה יותר ופחות מכאיבה.האם חשוב מצב כף היד המרחבי או מצבה יחסית לאמה?
  אני נוהג לאמן את שרירי כף היד בעזרת מתקן קפיץ לחיצה לספורטאים,האם זה יכול להיות גורם?
  אני עושה זאת שנים רבות.
  האם עבודה במחשב עשויה להיות הגורם?איני מזהה פעילות אחרת”חשודה”.
  בתודה
  יהודה

  שלום יהודה פורת,
  יתכן מאד. הפסק את האימונים עם הקפיץ למשל חודש ותראה מה התוצאה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 58. מאת אילנה לוין:

  שלום,
  אודה לד”ר אם ינחה אותי כיצד לטפל “במרפק טניס” יד שמאל. במכון לפיזיוטרפיה, עושים לי עיסוי ולבקשתי המודגשת הוסיפו אולטראסאונד ל-5 דקות, האם זה יכול להספיק כדי להבריא המקום.
  האם יש מקום לטיפול נוסף. כמה פעמים בשבוע יש לקבל טיפול ע”י פיזיוטרפיטס עד להקלה בכאבים המגיעים מהכתף עד לשורש כף היד עם נימול לפעמים בכף היד. האם להפסיק להשתמש ביד בכלל ? אם כן לכמה זמן? אודה על תשובתך בתודה מראש, א. לוין
  אינני משחק טניס אבל עושה התעמלות פלדנקרייז והתעמלות והליכה במים לפחות פעמיים בשבוע.

  שלום אילנה לוין,
  באתר שלי בפרק “מרפק טניס” קיים הסבר מפורט על הטיפול. אין במרפק טניס נימול ועל כן אני מציע לך להיבדק אצל כירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 59. מאת יוסי אוזן:

  מאת יוסי אוזן

  שלום ד”ר גולדברג

  אני סובל מכאבים חזקים במרפק ימין (מרפק טניס) מזה כארבעה חודשים.
  הייתי אצל הרופא והוא נתן לי משחת טראומפלנט וכדורים אפוטין 400XP
  בנוסף אני עושה פיזיוטרפיה.רכשתי גם את המגן למרפק ואני משתמש בו בזמן העבודה
  שאלתי מה עושים? הכאבים לא עוברים!!!
  האם זה קשור לזה שאני עובד עבודה פיזית עם היד והאם אני צריך לתת ליד לנוח?

 60. מאת צרלי.זוזוט.:

  אני סובל כבר יותר מישנתיים מיהמרפק קיבלתי 4 פעמים זריקות קוטיזון עברתי גם תיפולי פיזוטרפיה הכעבים הולכים וחוזרים אני אמור לעבור ניתוח כי ניראה לי שהמצב שלי חרוני כי אני שמרתי על היד ולא עבדתי פיזית מה שאני רוצא לדעת זה אם יש לי סיכויים טובים לאחר הניטוח להחלים ולחזור לעבוד פיזית ביד אני מודה לך על העזרה צרלי.

  שלום צרלי.זוזוט.,
  כ-85% הצלחה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 61. מאת איה:

  שלום, אני בת 22 וסובלת כשנה ממרפק טניס (בעיקר בעקבות גמישות יתר וכתיבה מאומצת של היד). טופלתי כחצי שנה בכדורי ארטופן, וכשהכאבים לא עברו הרופא הזריק לי סטרואידים. כרגע אני עושה טיפולי פיזיאותרפיה שלא עוזרים הרבה.. לאחר הזריקות המרפק שלי נראה ממש נורא - רואים ממש את העצמות ויצאו ורידים, הפיזיאוטרפיסטית טוענת שזה בגלל שהגיד קרוע או מודלק ובגלל שהמרפק עבר “טראומה”. כמובן שהכאבים לא עברו וכל מכה שאני מקבלת במרפק כואבת כמו מכת פטיש. יש מה לעשות? מתי עושים ניתוח?

  שלום איה,
  אני מקווה שקראת את כל הפרק של “מרפק טניס” שבאתר.
  נראה לי שמצבך חריף למדי . פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 62. מאת אלעד:

  שלום
  אובחן אצלי מרפק טניס לפני כ-8 חודשים. קיבלתי זריקה שעזרה כחודשיים ואז הכאב חזר. קראתי שלאחר שהכאב פוסק כדאי לבצע תרגילים כדי לחזק ולשקם את המרפק. השאלה שלי היא : האם הפסקת הכאבים עקב זריקת קורטיזון היא זמן טוב לתירגול והפעלת המרפק למען חיזוקו - או שהפסקת הכאבים לא מצביעה בהכרח על שיפור המצב - ואז התרגילים בתקופה זו אולי רק יפגעו בסיכויי ההחלמה?
  תודה
  אלעד

  שלום אלעד,
  החלק השני של שאלתך הוא הנכון. יש להמתין מספר חודשים עד לתחילת שיקום ע”י חיזוק שרירים וגם זה בהדרגה .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 63. מאת איריס:

  שלום,
  מזה כמה חודשים אני סובלת מ”מרפק טניס” שאינו מחלים לאחר זריקות, אטופן 600 מ”ג וגם אנטיביוטיקה.
  רכשתי את תומך המרפק ואני עושה פיזיותרפיה אך הכאבים לא פוסקים.
  אפילו הרמת כוס מכאיבה לי !
  הכאבים מציקים בכל פעולה של היד ובפרט בעבודה במחשב.
  אני מקלידה 8 שעות ביום וסובלת כאבים עד כדי אי יכולת לקפל את היד.
  האורטופד אומר שאין באפשרותו לעשות יותר שום דבר - חוץ מניתוח או לתת לי הפנייה לרופא תעסוקה.
  האם אין פתרונות אחרים חוץ מניתוח ? (הפיזיותרפיסטית שלי בכלל לא ממליצה על הניתוח כי אומרת שכולם חוזרים אליה עם בעיות אחרות, וגם התופעה עלולה לחזור כל עוד אני מאמצת את היד.
  מה לעשות????

  שלום איריס,
  ניתוח. עייני באתר שלי “מרפק טניס“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 64. מאת יוסי:

  אני בן 50 וסובל מזה מספר חודשים מכאבים חזקים במרפק עם הקרנה לשרירי האמה. אורטופד כללי איבחן טניס אלבו, ונתן טיפול של 4 מחזורים בני שבוע של Arcoxia, עם הפסקה של שבוע בין מחזורי הטיפול. הרופא אמר שאם הטיפול הנ”ל לא יעזור הוא יתן זריקה למרפק. בתשובה לשאלתי- לא הימליץ הרופא על שימוש בחבישה מיוחדת באזור המרפק כיוון”שאינו מאמין בזה…”
  הטיפול התרופתי הנ”ל עוזר מאוד בזמן נטילת התרופה, אולם 2-3 ימים לאחר סיום כל מחזור טיפולי חוזר הכאב לרמה המגבילה אותי בפעילות יום יומית רגילה.
  שאלותיי:
  1. האם שימוש בחבישה תומכת יעודית יכולה להקל על הכאב ביום יום, והאם היא יכולה לעזור לצורכי החלמה?
  2. האם יש מקום לנסות דרך טיפולית אחרת לפני השימוש בזריקה?
  3. האם קיימת סכנה כלשהי בזריקה?
  4. בעבר סבלתי מדלקת בגיד הכתף של אותה יד ולאחר קבלת 2 זריקות לכתף נקרע הגיד המודלק. האם יתכן קשר בין הבעיה בכתף לבעיה במרפק? האם קריעת הגיד בכתף לאחר ההזרקות יכול לרמוז על תגובה דומה במקרה של המרפק?
  5. האם יש מקום להתיעצות עם רופא מומחה בתחום לפני המשך טיפול? מה הגדרת תחום ההתמחות הרפואית למקרה שלי?
  אודה על תשובותיכם

  שלום יוסי,
  בהנחה שהאבחנה שלך נכונה (ולא מדובר בתסמונת כליאה של עצב שנמצא באזור..):
  1. סד תומך לשורש יד עם שורש יד ביישור מלא למשך 3 שבועות. לא חגורה ששמים סביב המרפק.
  2. אתה יכול לנסות טיפול בגלי הלם.
  3.לא
  4. אין קשר בין הבעיה בכתף למרפק טניס. זריקת קורטיזון למרפק טניס אינה יכולה להביא לקרע בגיד כלשהו.
  5. כירורגיה של היד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 65. מאת יוני:

  שלום רב,
  אני משחק טניס ארבע פעמים בשבוע ועובד עם עכבר מחשב כתשע שעות ביום, בעקבות כאבים נבדקתי על ידי אורטופד שאבחן “מרפק טניס“.
  הכאבים התחילו לפני כמה ימים כך שאני בשלב הראשוני של הפציעה. אני במנוחה מלאה מספורט אך ממשיך לעבוד על המחשב. האם מומלץ לעשות כבר בשלב זה תרגילים לחיזוק שורש כף היד? האם מומלץ לשים סד לשורש כף היד כדי להקטין את המאמץ בזמן העבודה על המחשב? תודה מראש.

  שלום יוני,
  אכן כן: סד לשורש יד ולהוריד את כל העומסים מהשרירים המיישרים של שורש היד. לדחות את חיזוק השרירים למספר חודשים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 66. מאת אירית:

  אני סובלת מטניס אלבוי כשנתיים טופלתי בקורטיזונים במשחות פייוטרפיה שום דבר לא עוזר שלחו אותי לניתוח האם הניתוח יכול לעזור אם העבודה שלי הי עבודות ניקיון

 67. מאת נתנאלה פרץ:

  שלום,
  שמי נתנאלה אני בת 24. לקראת סיום תואר ראשון.
  לאחרונה (כחודש) יש לי כאבים ביד הם בהחלט נסבלים אולם אני לא מתכוונת להזניח משהו רק כי הוא נסבל.
  ראוי לציין שאנני בחורה “חולנית” שמחפשת מה כואב לה אולם אני חוששת מאוד למצב ידי.
  יש לי חברה בגילי שיש לה גולף אלבו כבר יותר משמונה שנים וזה רק מחמיר אצלה. היא לא יכולה היום לקפל את היד.אני רואה זאת ופוחדת שזה יגיע לידי כך אצלי, אי לכך אני אוספת מידע בנושא ופונה לרופא המשפחה.
  ידוע לי בברור כי היה מאמץ של היד (יד ימין) אי לכך לקחתי חופש מהעבודה שלי שדרשה פעולה חוזרת כולל הפעלת כוח וכמובן שהפסקתי להתאמן (התאמנתי בסטודיו-עיצוב גוף).כל זה על מנת לתת מנוחה ליד.
  פניתי לרופאה ולדעתה זה לא דלקת במרפקים.אלא מאמץ יתר של היד היא לא נותנת לי אנטיביוטיקה וכרגע גם לא פיזוטרפיה. ראוי לומר שעשיתי בדיקות דם ובדיקת שקיעת הדם שלי הייתה טובה מה שאומר לטענתה של רופאת המשפחה שאין לי דלקת מפרקים.ביקשתי צילום רנטגן על מנת לוודא שזה לא דלקת במפרקים.
  לאחר שהסברתי את מצבי יש לי מספר שאלות:
  1.האם פיזוטרפיה או אנטיביוטיקה אכן לא יעילים בשלב זה?
  2.מה המרפאה שלך יכולה להציע לי על מנת למגר את הכאב המרגיז הזה ןלהביא את היד לתיפקודה הקודם בצורה המהירה והטובה ביותר?

  תודה מראש
  נתנאלה

  שלום נתנאלה פרץ,
  אין לך אבחנה מדויקת ואי אפשר לענות על השאלות שלך ללא אבחנה מדויקת יותר ממה שתארת.ממליץ לך להיבדק אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 68. מאת שכטר יצחק:

  שלום ד”ר. אני סובל מאוד מזה כ-שלושה שבועות מכאבים עזים במיוחד הנובעים מהנ”ל. נכון לעכשיו הכאבים מחילים מהזרת ומגיעים עד הכתף כולל ה-שכמה. טופלתי ב-ארקוקסיה במשך 15 ימים ללא שינוי. כעת אני מטופל ב-טרמדקס 100 מ”מג וגם כאן אין שינוי.בנוסף לכך ישנה בעיה אקוטית בעמ”שצ צילום הרנטגן מראה שינויים דיסקוגניים עזים.
  האם יש קשר בין הדברים? מה עלי לעשות משום שכפי שציינתי אני סובל ממגבלה של חוסר אפשרות להפעיל את היד עקב הכאבים.

 69. מאת שכטר יצחק:

  תוספת לשאלה הקודמת.כאמור קיבלתי טיפול ע”י ארקוקסיה 90 מ”ג. האם טיפול ב120מ”ג יהיה יותר יעיל.

 70. מאת הראל:

  בוקר טוב ושלום שמי הראל אני מזה 6 שנים סובל מכאבים במרפקים בשתי היידים כתוצאה מעבודה היתי עובד טכנאי של מדיחים ותנורים שזה כרוך בפתיחה וסגירה של ברגים מרובים
  נאלצתי לעזוב את עבודתי לאחר 14 שנה עקב כך גם מצבי היתדרדר נאלתי לעבור ניתוח ביד ימין פינגר וכעת אני צריך לעבור ניתוח טנס מרפק שמאל האם ביטוח לאומי צריך להכיר בי כנכות סוף סוף שלא מוכנים להכיר בי עד היום למרות שהיה משפט והשופטת החליטה שאני כן זכאי לנכות ופיצויי ? בתודה הראל

  שלום הראל,
  אם השופטת החליטה מדוע אינך פונה לביטוח לאומי? היוועץ בעו”ד שלך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 71. מאת גיא:

  שלום רב,

  מזה מספר שבועות אני סובל מכאבים במרפק שמאל בעיקר בזמן מאמץ, אך לעיתים גם בזמן מנוחה. בביקור אצל אורטופד, נאמר לי שאני סובל מטניס אלבו. אני מתאמן בחדר כושר, כבר 6 שנים, עם הפסקות מידי פעם של מספר חודשים, מכל מיני סיבות.
  הרופא אמר שעליי לחבוש תחבושת מיוחדת לטניס אלבו על האמה(מעל המרפק)בזמן האימונים ולכאבים למרוח וולטרן.
  השאלה היא אם אני צריך להפסיק להתאמן לזמן הקרוב או הרחוק, או שאין שום מניעה להמשיך ורק להוריד את העומסים? (הרופא אמר לי לנוח שבוע-שבעויים מקסימום)

  תודה,

  גיא

  שלום גיא,
  נושא הפעילות והעומס על היד ומשמעותו לגבי החלמה של מרפק טניס נדון בהרחבה בפרק “מרפק טניס” באתר. עיין בו שוב פעם. אתה יכול להמשיך בחדר כושר אולם תוריד את התרגילים שגורמים למאמץ על השרירים המיישרם של שורש היד והאצבעות. תיוועץ במדריך הכושר באיזה תרגילים מדובר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 72. מאת אורטל:

  ערב טוב. אני חיילת בת 20 ומאז שאני זוכרת את עצמי קיימת במרפקים שלי התופעה הקרויה “מרפק טניס“. המרפקים שלי עקומים באופן מפתיע, ולא בשל ספורט מסוים או יתר מאמץ גופני. אני חושבת שהתופעה היא מולדת. אני לא סובלת בד”כ מכאבים באזור, וחוץ מהעיוות אין לי שום תסמינים מיוחדים (כשאני נשענת על הידיים, זו התנוחה שהכי נוחה להם, כך אני מפעילה כוח ואז אוטומטית המרפקים מתעקמים).

  האם יש לי סיבה לדאגה? כדאי ללכת לבדוק את התופעה?

  שלום אורטל,
  לא קיים “מרפק טניס” מלידה. לפי תאורך יתכן שיש לך גמישות-יתר מולדת במרפקים., אך אי אפשר לעשות אבחנה על סמך תיאור באינטרנט. עליך לגשת לבדיקה אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 73. מאת דני:

  התופעה של “מרפק טניס” חוזרת אצלי כבר כמה שנים בדרגות חומרה שונות. בפעם האחרונה זה הופיע תוך כדי משחק כדורסל בעת זריקת הכדור לסל.
  אני כבר די מיומן במתן מנוחה ליד ימין שהיא הבעייתית, ובדרך כלל הכאבים פוסקים תוך 2-3 שבועות, אבל תמיד יש רגישות באזור הצד החיצוני של המרפק ליד הבליטה.
  רציתי לשאול האם הרגישות הזאת נורמלית, והאם עבודה עם עכבר המחשב ביד ימין משפיעה על תהליך ההחלמה (כאשר המרפק מונח על השולחן או על ידית הכיסא ואינו באוויר)

  תודה…דני

  שלום דני,
  יש לך מרפק טניס כרוני והרגישות הנ”ל היא חלק מהתמונה.
  עדיף שתשתמש בסד מיוחד שמחזיק את שורש היד ביישור מקסימאלי בזמן עבודתך עם מחשב.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 74. מאת שי:

  שלום , בהסברך על תופעת “מרפק טניס” ציינת שהסיבה היא פעילות מאומצת החוזרת על עצמה לאורך תקופה .
  ברצוני לדעת האם יכולה להופיע תופעה זו ממאמץ חד פעמי ממושך , כגון עבודה עם דיסק כבד לחיתוך קיר , או האם הייתה הפגיעה קיימת כבר לפני ללא ידיעתי עקב פעולות אחרות ומאמץ זה המוזכר למעלה רק החמיר את המצב?
  תודה .
  שי.

  שלום שי,
  אי אפשר להוכיח שמאמץ חד פעמי גרם לנזק של מרפק טניס. סביר יותר שהנזק היה כבר ועבודתך המאומצת הייתה הקש ששבר את גב הגמל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 75. מאת מיקי:

  שלום רב

  אני סובלת מכאבים במרפק מזה חודשיים.

  הייתי אצל אורטופד שאכן הבחין שזה טניס אלבו,והפנה אותי למכון אורטופדי
  לרכוש סד, ולפיזוטרפיה שהתור נקבע לצערי לעוד חודשיים.

  אני צועדת במסלול הליכה ובזמן ההליכה הכאבים מתגברים מאד
  עד כדי שאני חייבת להפסיק בהליכה.

  שאלתי, אם אני צריכה ללכת עם הסד בזמן ההליכה או שזה יזיק?

  מחכה לפיתרון.

  תודה מראש
  מיקי

  שלום מיקי,
  אינני יודע איזה סוג של סד רשם לך האורתופד. מדוע שלא תשאלי אותו איך להתנהג עם הסד?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 76. מאת יקיר:

  שלום רב

  שיחקתי כדורסל לפני 3 חודשים,תפסתי את הכדור ומישהו עיקם לי את היד כנגד הכיוון שהיא מתקפלת(ומשם התחלתי להרגיש כאבים חדים במרפק בעת יישור,
  שבוע לאחר מכן הלכתי לשחק ובכל פעם שאני זורק לסל (מיישר את היד) אני מרגיש כאבים עזים.
  אבל כשאני מתחמם הכאבים קטנים ולאחר שאני נח וחוזר לשחק הכאבים חוזרים.
  קרה פעם אחת שלאחר ששיחקתי חזרתי הבייתה והרגשתי כאבים שלא יכולתי ליישר ולקפל את היד.
  כרגע כשאני מיישר את היד או עושה תנועות חדות כמו יישור וכדו.. הכאבים שוב מופיעים.
  עשיתי מיפוי עצמות וראו קליטת יתר ב-OLECRANON ימין

  שאלתי,מה יש לי ביד? והאם יש בדיקה שתראה לי במדוייק מה יש לי כמו MRI UFS..

  תודה וסליחה מראש
  יקיר

  שלום יקיר,
  צילום רנטגן ו- CT . בדיקה אצל כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 77. מאת דוד:

  אני סבלתי מכאבים לפני שנה וחצי בידי כתוצאה מאימון בחדר הכשר,עשיתי הפסקה והכאבים פחתו,אך לא נעלמו והופיעו מידי פעם.לפני כשלושה חודשים במהלך אימוני כשר רציפים
  חשתי כאבים עזים-פניתי לרופא והוא איבחן שזו בעיית טניס-והחלטתי לעשות ניתוח למרות שלא
  מיציתי טיפולים אחרים וגם לא טיפול פיזיותרפי-לאחר קריאת כתבה מפורטת ומעולה שלכם עלתה מחשבה שניה בראשי-ושאלתי האם כדאי לנסות טיפול אחר ולא ניתוח למרות שזה נמשך כשנה וחצי ולא קיבלתי שום טיפול
  תודה ובברכה

  שלום דוד,
  לניתוח יש תמיד זמן. נסה קודם טיפול שמרני. מי יודע, אולי זה יצליח….פנה לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 78. מאת דוד:

  לד”ר גולדברג-תודה על עיצתך היא עזרה לי ואפנה לכיוון זה
  ברשותך שאלה נוספת-אני אמור לצאת לקורס קבטי”ם בן 10 ימים ,הקורס הןא מאוד חיוני וחשוב לי,האם להערכתך אוכל להשתתף בקורס בלא שיגרם לי נזק נוסף,והאם בכלל אוכל לסיים את הקורס
  מבלי שהכאבים והיד ימנעו זאת,והאם ניתן לקחת כדורים או משהו אחר על מנת להקל על הכאבים במידה ויהיו במהלך הקורס
  עיקר הקורס הוא באימון ירי באקדח,אם הרבה תנעות יד,ומעט תרגילי כושר וקרב מגע
  אודה לך על דעתך בעניין
  בברכה ותודה מראש

  שלום דוד,
  אם הקורס חשוב לך אל תותר עליו. מקסימום , אם הכאבים יהיו קשים, תוכל להפסיקו באמצע. כל הכדורים האנטידלקתיים, כגון וולטרן,אביטרן, ארקוקסיה וכו’ עשויים לעזור לך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 79. מאת יקיר:

  שלום רב ד”ר רוברט התכתבתי איתך בשבוע שעבר וייעצת לי לעשות רנטגן
  תוצאות הרנטגןן יצאו תקינות והכירורג הפנה אותי לCT
  דבר חשוב הוא שעשיתי מיפוי עצמות לפני 3 חודשים כידוע זו בדיקה לא בריאה
  ועכשיו אני צריך לעשות CT שזו גם כם לא בריאה

  שאלתי מה בדיקת הCT נותנת שהמיפוי עצמות לא נותן(המיפוי הראה שיש שם משהו)??
  מה צריכה לשלול בדיקת הCT?
  נ.ב הכירורג הפנה אותי לפיזיוטרפיה (אם זה עוזראני חייל)

  תודה וסליחה מראש
  יקיר

  שלום יקיר,
  קשה ללמד רפואה דרך האינטרנט. מה יותר לא בריא: מיפוי עצמות ו-CT או הכאבים והתלונות עליהם התלוננת?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 80. מאת איציק:

  שלום דר’
  אני סובל ממרפק טניס.
  האם יש חסרונות בלקיחת זריקה למרפק?
  האם יש מגבלה על כמות הזריקות, או על התכיפות שניתן לקבל זריקה?
  מדבר על זריקה בשם diprospan

  תודה

  שלום איציק,
  1. לא
  2. רצוי 2-3 זריקות עם מירווח של שבועיים-שלושה בין זריקה לזריקה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 81. מאת אילנה לוין:

  לפני מספר חודשים לקיתי בתסמונת “טניס אלבו” לאחר 2 זריקות קורטיזון ופיזיוטרפיה הכאבים חלפו. עכשו לאחר 3 חודשים בערך חזרו שוב כאבי המרפק, שאלתי אם תסמונת הטיס אלבו חזרה? ואם כן האם יש צורך לחזור על כל הטיפול מחדש? האם קבלת זריקות קורטיזון במרווח כזה קצר לא מזיקה? אינני משחקת טניס וגם לא עובדת במיוחד דוקא עם יד השמאלית שהיא הנפגעת, כיצד עלי לפעול, בינתיים אני מורחת את משחת “בן גיי”, מה הפתרון לבעייה ? האם יש אפשרות שכל הכאבים באים מחוליות הצוואר? כיצד עלי לנהוג ולמי לפנות לטיפול. בתודה, אילנה

  שלום אילנה לוין,
  עליך לנהוג כפי שרשום באתר שלי בהנחיות למטופל. פני לפיזיוטרפיסט לקבלת הנחיות איך לפעול עם היד. פני לכירורג יד לאבחון נוסף.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 82. מאת אבי קולב:

  לפני כמה שנים התחלתי להרגיש כאבים במרפקים בידים , לפני כחצי שנה נהיה ממש חמור פניתי לרופא קיבלתי זריקות וכדורים לכאבים והכאב ממשיך, היום אני עושה טיפולים שנקראים גלי הלם.
  רציתי לדעת היות ואני מסגר ועובד עם כלים כגון פטישים מכישרים חשמליים רוטיטים ועוד אם אני יכול לתבוע את ביטוח לאומי על מחלת מיקצוע

  שלום אבי קולב,
  אתה יכול השאלה אם ביטוח לאומי יכיר בכך…ואיך תסביר שיש לך כאבים במרפק של היד בה אתה לא מחזיק פטישים ומכשירים רוטטים?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 83. מאת אבי קולב:

  שאלה נוספת אני כרגע בטיפולים שנקראים גלי הלם למרות זאת אני עדיין מרגיש כאבים נאמר לי שזאת בגלל שאני ממשיך לעבוד עם הידים מה אני אומור לעשות ,
  העם ניתוך יעזור?

  שלום אבי קולב,
  סיכויי ההצלחה בניתוחי מרפק טניס מפורטים באתר שלי בפרק “מרפק טניס“. מפורט גם מה אתה יכול על מנת לעזור לעצמך. אם אין ברירה הניתוח הוא אופציה סבירה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 84. מאת מיכל:

  שלום,
  אני סובלת כרגע מכאבים במרפק בשל “מרפק טניס“. זוהי הפעם השלישית (כל פעם בהבדל של שנה מהקודמת) שאני סובלת מכאבים בשל כך. הטיפול בשתי הפעמים הראשונות היה ב-10 ימים של אתופן (שלא עזר), שרוול אלסטי עם כריות סיליקון למרפק ופיזיותרפיה שתמיד באה מאוחר מדי, ומעט מדי.
  חשוב לציין שאחרי הפסקת הכאבים בכל אחת מהפעמים (כל פעם- אחרי כשבוע של כדורים) לא חזרו בכלל הכאבים וגם לא היתה שום הגבלה בתנועה עד לשנה לאחר מכן- בהתקף הבא.
  הפעם קיבלתי “ארקוקסיה” ל-10 ימים. היום זה היום השלישי לטיפול. אני טסה לחו”ל עוד 5 ימים וברצוני לדעת- איך אני יכולה לזרז ולשפר את ההחלמה, כדי לא לסבול בטיול? כמה זמן בד”כ לוקח עד שהכדורים משככים את הכאב, אם בכלל?
  תודה רבה!

  שלום מיכל,
  אין דרך “לזרז” את הריפוי פרט לכדורים שאת נוטלת והפחתת כל מאמץ מהיד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 85. מאת אדם שפירא!:

  האם תוכל להתקשר לטלפוני ולהגיד לי איפה הקליניקה
  או הטלפון שלכם
  אדם
  0528811672

  שלום אדם שפירא!,
  כל הפרטים נמצאים ב”צור קשר” בסרגל האופקי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 86. מאת איה:

  שלום,
  אני סובלת תקופה ארוכה מ”מרפק טניס“, לצערי ביד ימין. קבלתי לפנילמעלה משנה זריקת קורטיזון, שהועילה לי כשנה. הכאבים נסבלים, אך אינם נעימים.
  שאלתי היא: כשאני משתתפת בשעורי ספורט, האם שימוש במשקוליות או גומיות רצויות, או האם להמנע מכך?
  תודה.

  שלום איה,
  כל פעילות מאמצת לשרירים המיישרים של שורש היד ושל האצבעות אינה מומלצת. הפעילות של שרירים שמכופפים את האצבעות ושורש היד מותרת בהחלט. . העזרי במדריך שלך שיסביר לך איזה תרגילים מותרים ואיזה אסורים בהתאם לנאמר. עייני באתר שלי בקטע שמדבר על “מה את/ה יכול לעשות…”
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 87. מאת מירב:

  שלום,
  התרשמתי מאוד מהמאמר ומצאתי אותו משכנע מאוד - בעיקר על-סמך ההתנסות העכשוית הכואבת שלי. שאלתי היא, האם יש קשר בין תסמונת “מרפק טניס” למחלה ממנה אני סובלת - מיוטוניה דיסטרופי סוג 2 (DM2)? בנוסף - האם שימוש בגלים קצרים מותר לחולים במיוטוניה?

  תודה, מירב

  שלום מירב,
  אין קשר בין שניהם.
  למיטב ידיעתי טיפול בגלי הלם איננו מזיק למיוטוניה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 88. מאת איריס:

  שלום,

  לפני כחודשיים התגלתה אצלי מחלת טניס אלבו, כנראה שפניתי בשלב קריטי של
  הדלקת וטופלתי בזריקת קורטיזון, מה שהקל על הכאב מס’ ימים.
  אני עובדת במשרד ממשלתי ומתוקף תפקידי אני עובדת על מחשב והקלדה במרבית שעות העבודה.
  בימי סופ”ש קיימת הקלה כל עוד לא הייתי בעבודה ואז עם חזרה לעבודה סדירה הכאבים והנפיחות מתגברים בעיקר באיזור האגודל ושורש כף היד.
  שאלתי היא האם קיים קשר בין עבודתי להתגברות הכאב?
  האם טיפול הידרותרפי יכול להועיל.?
  לאחר חודשיים של כאב וסבל אני מתחילה להרגיש חסרת אונים לנוכח הכאב והקושי
  בעבודה.
  אם זה רלוונטי אני בת 44.
  אודה על תשובתך.

  שלום איריס,
  1.לפי תיאורך יש קשר בין העבודה שלך במחשב לבין התגברות הכאבים.
  2.לא נראה לי
  3.אין קשר בין מרפק טניס לבין כאבים ונפיחות באיזור האגודל ושורש כף היד.נראה לי שאת צריכה יעוץ ארגונומי (בריפוי בעסוק, רופא תעסוקתי) להתאמת סביבת העבודה של המחשב אליך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 89. מאת אשכנזי יוסף:

  שלום רב
  אני סובל מבעיה זו במשך שנה שלמה .
  קיבלתי שתי זריקות מסוגים שונים. בזריקה הראשונה הכאב נעלם למשך 4 חודשים .יש לציין שהזריקה היתה מחומר של כרבולת של תרנגולת זה עזר לי מאוד אבל חזר .
  בזריקה השניה שהיא קורטיזון חזר הכאב לאחר חודש. לפני כשבוע בקרתי אצל רופא מומחה והוא החליט לנתח. שאלתי היא: 1. אם אני עושה ניתוח מה הסיכוי שהכאבים יחזרו שוב ?
  2. יש סיכויי שהניתוח יפתור את הבעיה לצמיתות? 3. כמה זמן לאחר הניתוח אני אוכל לחזור לפעילות רגילה של היד?
  לידיעתך, יש יש לי כבר תאריך לניתוח. בתודה מראש . יוסי

  שלום אשכנזי יוסף,
  יהיה זה מאד קולגיאלי אם לא אתערב בקשר שנוצר בינך לבין המנתח שלך. מציע לך להפנות את כל השאלות למי שעומד לנתח אותך.
  בהצלחה!
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 90. מאת יקיר:

  שלום ד”ר איגו

  בהמשך להתכתבותנו (ראה למעלה) איני מצליח ליישר את היד עד הסוף וסובל מכאבים חזקים כאשר אני מנסה ליישר את היד כמו כן כאשר אני מרים דברים כבדים
  המלצת לי לעשות CT וללכת לכירורג יד שהפנה אותי לCT ולפיזיותרפיה
  הבדיקה הראתה שהמרפק תקינה כמו כן עשיתי אולטראסאונד שגם הראה שהכל תקין
  שאלתותיי הם:
  1.מה עליי לעשות??? הכאבים חזקים!!
  2.האם יש עוד בדיקה שתראה אולי יש בעיה עם הרצועות או משהו כזה??
  3.אני בטיפול ה-6 בפיזיותרפיה והיא לא ממש עוזרת…האם להמשיך?
  תודה וסליחה מראש יקיר

  שלום יקיר,
  עליך לשוב ולהיוועץ בכירורג יד שהיית אצלו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 91. מאת יקיר:

  נ.ב
  עשיתי מיפוי עצמות כחודש וחצי לאחר החבלה שהראה שיש קליטת יתר במרפק

 92. מאת חיים:

  שלום ד”ר אני סובל מרפק דלקות זה שניים זריקות כדוריים אני פותרתי מעבודה אני אגשתי תביעה לנכות כללית וקיבלתי 15אחוז נכות על אגב ועל מרפקיםאני עדיין בעירור עים ביתוך לאומי מבקש עזרה מימכה לגבי אבעיה ומה עלי לעשות תודה מרוש חיים אסולין

  שלום חיים,
  לפנות לרופא לקבל חוות דעת רפואית-משפטית. הדבר נעשה באופן פרטי ללא החזר מהקופות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 93. מאת חיים:

  טלפון 0508997551 או 077 5611384

 94. מאת יואב:

  שלום !
  לפני כ - 4 שנים החלו הכאבים במרפק ימין , לאחר בדיקות הוזרק לי הקורטיזון ( 3 פעמים) ואכן לתקופה של שנתיים הכל היה רגיל . יש לציין שאני משחק באולינג ובהמלצת הרופא הקפדתי לשחק רק עם תחבושת הסיליקון על הזרוע .לפתע החלו כאבים קלים אך המשכתי לשחק וגם לעבוד תוך שימוש בתחבושת כמעט באופן קבוע.
  בשנה האחרונה לא רק שהכאבים במרפק ימין התעצמו אלא החלו כאבים גם ביד שמאל אך מתחת למרפק ! הרופא רצה מייד להזריק שוב אך ביקשתי משהו אחר וקיבלתי כדורים שלא הועילו כמו גם הפיזיוטרפיה .
  האם נכון שהחומר המוזרק פוגע בעצם ו\או גורם נזק כלשהוא או שאין כל מניעה לקבל אותו מידי מספר שנים ? (הפסקתי לשחק מזה כ- 4 חדשים אך אני עובד כמובן).

  תודה מראש !!! יואב.

  שלום יואב,
  ניתן לעשות זריקה של סטרואידים אך אם מצבך כרוני אני ממליץ לך טיפול בגלי הלם ואם גם אלה לא יעזרו אז ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 95. מאת בנצי:

  שלום ד”ר גולדברג.
  אני בן 49 ומשחק סקווש למעלה מ 10 שנים, לפחות 3 פעמים בשבוע, כשעתיים כל פעם.
  לפני כשלושה שבועות הופיעו לי כאבים עזים במרפק שמאל (אני שמאלי),
  רופא אורטופד שראה אותי, המליץ על כדורי “אתופן” 600 פעמיים ביום למשך 10 ימים,
  לפני כעשרה ימים סיימתי לקחת את הכדורים, אולם אין שום שיפור במצב המרפק.
  חבר המליץ לי לבקש זריקת קורטיזון,
  מה דעתך ?
  כמו כן המליצו לי לחזור לשחק עם מגן מרפק, האם לדעתך אוכל לשוב ולשחק בתקופה הקרובה ?
  תודה רבה
  בנצי

  שלום בנצי,
  אם אתה חפץ בהחלמה מהירה עליך להפסיק כל פעילות מאמצת עם היד למשך מספר שבועות או, לפעמים, חודשים. תתרכז בפעילות אירובית אחרת בתקופה זו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 96. מאת תמר:

  בס”ד שלום ד”ר קודם כל תודה על היענותך לשאלותיי.
  יש לי מספר שאלות לשאול:
  בהמשך למה שסיפרתי לך אני רוצה לשאול האם זה יעזור לחבוש תחבושת אלסטית על האזור של המרפק? אימי מעדיפה לא ליטול את הכדורים של הסלקוקס 200 אך האם זה עוזר שאני מעסה לאמא כל לילה את היד עם שמן כי אמא אמרה לי שבלילה שהעסתי היא הרגישה הקלה בכאב ולמחרת שוב כואב האם זה תהליך שעיסויים יכולים להעלים את “המרפק טניס” תוך פרק זמן ממושך או אופציה טובה אחרת שאתה ממליץ.
  האם צריך לעשות פעילות ליד שכך יזרום הדם טוב יותר או מנוחה?
  כיצד העיסוי יכול להשפיע על מידת ההחלמה אם זה באופן רצוף ?
  כשהעסתי לאמא את המרפק עם שמן הרגשתי כמו “גולה” אפשר לרכך אותה על מנת שיתאחה הקרע?
  בברכה תמר.

  שלום תמר,
  במקום עיסויים עדיף לפנות לפיזיוטרפיה ולעבור טיפול מקצועי.
  אופציה אחרת,פרט לניתוח, טיפול בגלי הלם.
  במרפק טניס אין שום גולה ומדובר בקרעים של סיבי שריר/גיד שלא ניתן למשש אותם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 97. מאת אליעזר דרבקין:

  שלום לך דוקטור

  בני בן ה- 18 לפני כשבועיים נחבל תןך כדי נפילה לאחור במרפק ימין. הגענוו למיון המרפק צולם ונשלל שבר.
  המרפק היה נפוח ולאחרונה חלה נסיגה בנפיחות.
  אולם יש מיגבלה מסויימת ביישור מלא של היד, ללא כאבים כלל.
  האם צריכה להיות בשלב זה מיגבלת יישור? ואם כן כמה זמן זה עשוי להמשך?
  כמה זמן יכול לקחת לנפיחות להעלם כלל?
  אשמח לתשובתך היות ובני מתגייס בעוד כחצי שנה ליחידה מובחרת.

  בברכה
  אליעזר

  שלום אליעזר דרבקין,
  מגבלה ביישור שבועיים לאחר חבלה כשבשבר נשלל בודאות הינה נורמאלית ויכולה להימשך מספר חודשים. כדאי לעשות צילום ביקורת של המרפק ממספר זויות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 98. מאת שוקי:

  שלום ד”ר.
  מיזה מספר חודשים אני חש כאבים עזים במרפק יד ימין.ובמיפרק ברך ימין.אני חש בהחמרה כאשר אני נימצא ליד מאורר או מזגן.במצב שאני נוגע במקום.או במצב של מאמץ הקשור ספציפית לנ”ל.
  אודה לך ד”ר במידה ותואיל להתיחס לתיכתובת שלי ולהציע לי כיצד להתיחס .{ד”א אני בין 56}
  ומה דעתך על תרופה אנטי-דלקטית כמו ארקוקסיה.
  בתודה מראש.
  שוקי.

  שלום שוקי,
  אינני רואה קשר בין שני המפרקים הנ”ל אלא אם יש לך בעיה של דלקת פרקים כלשהי וסיפורך דוקא כן מתאים לזה. אני ממליץ לך לפנות לרופא משפחה או רוימטולוג לברור הבעיה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 99. מאת איליה:

  שלום ד”ר,
  במשך חודש עסקתי בפעילות שאילצה יישור מהיר וחזק של המרפק שלי. הפעילות ארכה מספר שעות כל יום. אחרי חודש שמתי לב שכל פעם כשאני מיישר את המרפק בחוזקה, אני חש כאבים באזור המרפק החיצוני.
  במצב רגיל המרפק אינו כואב כלל.
  שמתי לב גם כי היד מתעייפת הרבה יותר מהר, באזור המרפק, גם תוך כדי נגינה בגיטרה, או כל פעילות אחרת שנעשית עם אותה היד.

  עברו כבר חודשיים והמצב עדיין לא הסתדר.

  השאלות שלי הן:
  1. האם אלה סימפטומים מובהקים של הטניס אלבו?
  2. האם כדאי להפסיק כל עומס על היד? כולל נגינה, הקלדה וכו’?
  3. האם המרפק יכול להחלים לחלוטין? או שמעתה הסיכוי להיווצרות אותה הבעיה גדל?

  תודה מראש

  שלום איליה,
  1.כן
  2.כן
  3.כל התשובות לשאלותיך בפרק “מרפק טניס” באתר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 100. מאת אביה:

  שלום ד”ר,
  אני לא יודעת אם זה קשור לנושא הנ”ל או לא.
  יש לי חברה ששיחקה טניס 4 שנים(היא בת 14),
  ואמרו לה שהפיקות שלה נשחקו וזזו לפינות הרגל(לצד ימין ברגל ימין וברגל שמואל לצד שמואל).
  ואחרי ריצה מאומצת יש מין “קליק”כזה שכואב לה מאוד,והיא נותנת לעצמה מין מכה באזור מעל הברך כדי ‘להחזיר את הברך למקום’.
  רציתי לדעת אם יש משו לעשות בעניין?
  תודה מראש.

  שלום אביה,
  מדובר בתת נקיעה של הפיקות. יש מה לעשות ועליה לפנות לאורתופד שעוסק בברכיים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 101. מאת נגה:

  שלום ד”ר

  אני עוסקת בתחום שמחייב עבודה רצופה על מחשב (עכבר ומקלדת)
  במשך כמה שנים סבלתי לסירוגין (בעיקר בחורף) מכאבים בשורש כף היד
  שעברו לאחר חבישה בתחבושת אלסטית למשך תקופה
  בשנה האחרונה הכאבים השתנו והתפשטו לאורך המפרק
  פגישה עם אורטופד סוכמה בכך שהכאב אינו קשור לשורש כף היד אלא למרפק טניס
  כיצד עלי לפעול ע”מ להקל על הכאב ולעזור לריפוי?האם תחבושת אלסטית תעזור באיזור המרפק?

  תודה מראש
  נגה

  שלום נגה,
  אנא עייני באתר בפרק “מרפק טניס“. התשובות שם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 102. מאת בטי:

  שלום
  אני שיננית ,מעל 20 שנים במקצוע, בחצי השנה האחרונה התחלתי לסבול מכאבים במרפק ימין היד הדומיננטית שלי.עצם עבודתי היא בשימוש פרק כף היד.כבר קיבלתי 2 זריקות קןרטיזון ובחודש האחרון שןב חזרו לי הכאבים.מה מומלץ לי לעשות? האם בעיה זו יכולה להחשב למחלת מקצוע?
  בברכה

  שלום בטי,
  נסי טיפול בגלי הלם.
  רק ועדה של ביטוח לאומי רשאית להחליט האם מדובר במחלה על רקע עבודה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 103. מאת יפה:

  שלום
  לפני כחודשיים החלו כאבים במרפק שמאל בתנועות מסוימות. לאחר כחודש הופיעה נפיחות כבדה. אורתופד שאב מזרק שלם של נוזלים והזריק קורטיזון. לאחר שבוע הנפיחות חזרה ושוב נעשתה התערבות דומה. שלושה ימים אחרי שוב הנפיחות חוזרת.מה דעתך על התערבות נדרשת?
  תודה רבה

  שלום יפה,
  את סובלת ממה שקרוי “מרפק סטודנטים” דהיינו דלקת בשקית שנמצאית במרפק אשר מתמלאה בנוזל. אם השאיבות לא עזרו יש מקום לניתוח לכריתת השקית הנ”ל.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 104. מאת צור משה:

  סובל מדלקת כחודשיים במרפק ביד ימין [ימני] דלקת ביד שמאל חלפה לאחר כשנה , אולם הכאב ביד ימין
  קשה ומגביל יותר.אין נפיחות אבל כאבים מטרידים .
  אתה ממליץ בין השאר על ECSWT ,היכן מבוצע ?
  האם אפשר לקבל זריקה ולהתחיל פיזיוטרפיה ?

  אשמח לקבוע תור לקבלת ייעוץ וטיפול ממך.

  תודה רבה.

  שלום צור משה,
  טעות, הטלפון של המזכירה נאוה 050-5355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 105. מאת אייל תורג'מן:

  אני בן 14 וחצי, התחיל לי כאב בכתף + מרפק של יד שמאל (היד החזקה שלי), ובה אני גם משחק טניס. הכאב מופיע חזק יותר בשעות הערב.
  בבוקר כמעט ולא כואב.
  רציתי לציין שהתחלתי להתאמן על עליית מתח בזמן האחרון.
  מה כדאי לי לעשות?
  תודה על תשובתך,
  אייל תורג’מן

  שלום אייל תורג’מן,
  לגשת לרופא לבדיקה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 106. מאת חיים אסולין:

  שלום אני סובל מזה מספר שנים אני עבדתי כמסגר 7 שנים פוטרתי מעבודה? סובל ביד ימין והיום גם ביד שמאל אני נגשתי לנכות כללי וקיבלתי 15 % נכות הכשב אני הגשתי למחלה מקצוע וזה בתיפול לא יודע מה לעשות אני נשוי +4 מה לעשות…? זריקות וכדורים ?..?.? תודה מרוש חיים ??

  שלום חיים אסולין,
  עיין באתר בפרק “מרפק טניס“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 107. מאת אבי:

  נבדקתי אצל רופא ספורט ונמצא כי אני סובל מהתופעה. למיטב הבנתי הכאב אצלי קטן מאוד כך שהמצב כנראה לא חמור. התחלתי לקחת כדורים אנטי דלקתיים ואני במנוחה מוחלטת מטניס כבר שבועיים. איך אדע מתי אפשר לחזור לשחק.

  נ.ב אני בן 43 ומשחק באופן קבוע כ 3-4 שעות בשבוע..

  תודה
  אבי

  שלום אבי,
  כשתתחיל לשחק והכאב לא יחזור, סימן שאתה יכול לחזור לפעילות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 108. מאת אלעד:

  שלום, קוראים לי אלעד
  אני משחק טניס כבר הרבה שנים
  כל יום אני משחק/מתאמן בין 3- 8 שעות
  עד עכשיו לא קרה כלום
  ולא כאב שום דבר
  אבל לאחרונה התחילו לי כאבים מאוד חזקים והם התחילו לדעתי כשהתחלתי לעשות שכיבות סמיכה כל יום בדרגות קושי שונות
  שאני משחק טניס זה כואב רק כאשר אני עושה את הפינון בהגשה,
  הלכתי לאורטופד והוא הביא לי כדורים אנטי דלקטיים והוא אמר לי לשחק עם תחבושתת שמתלבשת על היד במרפק
  והוא אמר לי שמהיום אני משחק רק עם התחבושת
  אין משהו אחר שאני אוכל לעשות
  אני לא רוצה לשחק עם התחבושת כל הזמן
  תודה מראש..
  אלעד..

 109. מאת מוריס:

  אני סובל מכאבים בשורש כף היד בעיקר בגלל עבודה במחשב. עברתי טיפולים אנטי דלקתיים, חבישה, משחות לשיכוך כאבים, טיפול דיקור פיזוטרפיה לאחרונה המצב החמיר תנועה קלה ללא מאמץ גורמת לכאבי חזקים.

  שלום מוריס,
  פנה לכירורג יד לבדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 110. מאת חנן רובינסקי:

  שלום רב,
  לפני כשנתיים התחלתי לסבול מתסמונת הדלקתית בשורש כף היד שהמשיך למרפק. קיבלתי אנטיביוטיקה וזריקות שלא הועילו . בסופו של דבר לאחר תקופה של מנוחה יחסית ליד הכאבים חלפו. לאחרונה התחלתי לחוש כאבים, רגישות בכתף המלווה גם בתחושת נימול מכף היד ולאורך הזרוע. התופעה מטרידה במיוחד בלילה, ובעת נהיגה ,
  מה אפשר לעשות?

  שלום חנן רובינסקי,
  לא נראה לי שמדובר במרפק טניס.אולי בעיות בצואר שמקרינות ליד או הפוך. תבצע צילומי ע”ש ואמג (EMG ) ופנה לבדיקה אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 111. מאת ...מירי גלעדי:

  גם לי יש כאבים במרפק ימין מזה תקופה של מספר חודשים רב, מתוך קריאה באתר הבנתי שעליי לתת מנוחה ליד כדי שהכאבים יפסקו.
  יש לי שאלה אחרת: ביד השניה יד שמאל יש לי בעיה שהאצבעות נרדמות לי בלילה וקשה לי לקפל אותן או לסגור את כף היד, אך בבוקר לאחר זמן קצר זה עובר.מלבד הקמיצה שקשה לי לסגור אותה כל הזמן. עשיתי בדיקת הולכה עצבית והכל היה תקין, לשמחתי. מה עלי לעשות?

  שלום …מירי גלעדי,
  לפנות לבדיקה אצל כירורג יד במטרה להגיע לאבחנה מדויקת. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 112. מאת איריס כנען:

  אני סובלת כבר כשלושה חודשים הדלקת נרפאה אך יש לי זרמים לפרקים יש הפסקות ואצבע מורה בתחושה של קיפאון הכאבים ממש חזקים בלילה התחלתי לישון עם סד ואני מקבלת אולטרסאונד כבר 4 טיפולים ואין שיפור האם להמתים או לבקש בדיקת עמוד שדרה או ס.טי כי בבדיקה של emg הכל תקין

  שלום איריס כנען,
  אין קשר בין מרפק טניס לבין תחושת זרמים,תרדמה,נימול וכו’. עליך להמשיך את הברור.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 113. מאת מושון:

  שלום איגו

  כשאני מנגן בתופים ובגיטרה אני מרגיש לפעמים קצת לחץ ביד ימין. ורציתי רק לבדוק אם זה יכול להפריע לי להשתפר בנגינה.

  הייתי אצל אורטופד וזה אמר לי שיש לי טניס אלבו ושעלי להפסיק לנגן לתקופה מסוימת ולהתחיל ללכת לפיזיוטרפיה.

  אני גם ככה לא מרבה בנגינה ויהיה חבל לי להפסיק לנגן עכשיו. האם זהו מצב שיכול להפריע לי להשתפר בנגינה אם לא אלך לעשות פיזיותרפיה? חשוב להדגיש שאני לא מרגיש שום כאב אלא רק לחץ ביד ימין לפעמים בזמן נגינה.

  שבוע טוב ותודה

  שלום מושון,
  אני לא מכיר מרפק טניס ללא כאבים. כדאי לחשוב על אבחנה אחרת.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 114. מאת מושון:

  אהלן איגו

  תודה רבה על פנייתך אלי בחזרה

  האורטופד שסיפרתי לך אז עשה לי בדיקה קצרה .וכשנגע בי באיזו נקודה זה קצת כאב

  אבל ביומיום אני לא סובל בכלל מכאבים למעט כשאני מנגן יד ימין קצת מרגישה לחץ.

  האם לדעתך זה יכול להפריע לי להשתפר בנגינה?

  תודה רבה

  שלום מושון,
  קשה לי לענות על שאלתך: הרי אינני יודע מה האבחנה! תמשיך לנגן ועלה לגדולות…
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 115. מאת מושון:

  אהלן איגו

  האבחנה היא TENNIS BELOW

  במידה ואצטרך לעשות פיזיותרפיה. הטיפול הוא קבוצתי או שאפשר לבקש טיפול אישי?

  האם אפשר להמשיך לנגן ולהשתפר גם כשיד ימין לוחצת קצת בזמן נגינה?

  תודה רבה
  מושון

  שלום מושון,
  אפשר
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 116. מאת כהן יעקב:

  1.אובחנתי על ידי אורטופד לפני מספר חודשים כסובל מטניס אלבו.אני מתאמן בחדר כושר (כולל משקולות),והאורטופד לא התנגד להמשך האימון.הכאב אינו קבוע ואינו חריף.
  אתה מתנגד לאימוץ הידים (משקלות ותרגילי כוח) ונימוקך הגיוניים מאד.
  האם התנגדותך גורפת או שניתן לערוך אימונים במשקלים קלים?
  2.האורטופד לא בדק אותי פסיולוגית אלא קבע אבחנה על סמך התאור שלי.האם ישנה בדיקה פסיולוגית חד משמעית לאיבחון המחלה?
  3.האם ישנם רופאים ומכונים אמינים לטיפול?גם מכונים פרטיים?אני מעוניין בטיפול יסודי ואמיתי וכסף לא מהווה מחסום,אודה להמלצותך.
  בתודה
  יעקב

 117. מאת מרדכי וינברג:

  לפני כשבוע,הייתי בארה”ב, והרגשתי פתאום נפיחות בגודל ביצה במרפק, ללא כאבים וללא הגבלה בתנועה.פניתי מיד לרופא,הוא שאב במזרק מים צהוביםושלחם לבדיקה,התשובה-ללא שום ממצא. הרופא נתן לי: levaquin 750mg ל5ימים. arthrotec 75 פעמיים ביום.
  בעקבות השאיבה הנפיחות ירדה אך מאז לא ירדה יותר.
  שאלותי הן:1.האם לתת לבעיה לחלוף מעצמה, או שיש צורך בבדיקה נוספת של רופא?
  2.האם יתכן שזה נגרם מסחיבת מזודות כבדות?
  בתודה מראש

 118. מאת אתי:

  שלום רב
  אני כולי תקווה שאתה תוכל לעזור .מזה כמה חודשים שאני סובלת מאוד מאוד מכאבים במרפקים במיוחד בלילות כבר חודשיים שאני לא יודעת מה זה לישון אני מרגישה כאילו הדם נעצר באזור המרפקים האצבעות כואבות ונהיות קרות אדומות ונפוחות אני לא יכולה להחזיק משהו קר או להשתמש במים קרים כי אז הידיים פשוט משתתקות ובמים חמים האצבעות מתנפחות מאדימות וכאילו שאין זרימת דם .פניתי לאורטופד עשיתי צילום צוואר תקין EMG תקין בדיקות דם תקינות מה עליי לעשות הפנו אותי לראומטולוג אך התור רק בעוד כמה שבועות .אני לא יכולה להרים דברים ביד מושטת כלפיי מטה אשמח אם אתה תוכל לעזור לי .יש לציין שאני סובלת מדיכאונות קשים ומטופלת והיות ואני לא ישנה בלילות מצבי מחמיר אני עצבנית ועייפה אשמח אפילו לבוא אלייך באופן פרטי
  תודה מראש

 119. מאת משה:

  שלום ד”ר גולדברג
  האם הטיפול המוצע לטנס אלבו זהה לגולפר’ס אלבו?
  בתודה משה

 120. מאת עמית:

  שלום רב
  אני סובל מזה 7 חודשים מכאב במרפק הימני.בעבר הייתי מתאמן הרבה בחדר כושר להקליקים הופיעו אך היתעלמתי מהם,לאחר מכן הפסקתי להיתאמן. מדובר בכאב שמלווה בקנאיקם חזקים (ממש קולות נפץ)בעת תרגילי התנגדות כגון שכיבות שמיכה או בפעולה פשוטה של יישור היד-שאז יש תחושה של “מעצור” במרפק שמשתחרר עי קנאק חזק ולעיתים כואב.
  טופלתי ע”י אורטופד שתחילה טען שהבעיה היא התקצרות שרירים והפנה אותי לטיפול פיזוטראפי אשר לא תרם הרבה לפתרון הבעיה.לאחר מכן נתן לי כדורי אטופן שגם לא כל כך עזרו לבסוף נתן לי זריקת דיפרוספאן שגם לא תרמה כל כך לפתרון הבעיה.
  אשמח אם תתן לי את חות דעתך על הנושא,בתודה עמית

 121. מאת עמית:

  ד”ר גולדברג שלום.
  זה עמית מהשאלה הקודמת ושחכתי לציין שגם צילומים עשיתי ולא היו ממצאים המעידים על בעיה כל שהיא.
  יש לך השערה מה יכולה ליהיות הבעיה במרפק?

  שלום עמית,
  לא. צריך לבדוק באופן פיזי ואם יהיה צורך אולי להמשיך בברור נוסף. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 122. מאת משה:

  בן 75 לפני מספר חודשים נתקלה עצם מרפק הזרוע השמאלית קלות פעמים ספורות במסעד הכסא, והמשקוף. בשבועות האחרונים החלו כאבים בזרוע שמאל המצב מחמיר כאשר אני מחזיק את הטלפון ביד שמאל כלפי מעלה (לאוזן) בכדי לכתוב ביד ימין. בלחיצה הכאבים ממוקדים בעיקר באזור של כ-6 ס”מ מקצה העצם לכוון כף היד ובמרכז הצד החיצוני של הזרוע.
  האם סביר ש זו דלקת של הגידים שתחלוף עם הזמן גם ללא טיפול או אולי זה מעין דורבן קטן שהתפתח או מתפתח בעצם המרפק?
  ת

  שלום משה,
  סביר להניח שהמצב יחלוף מעצמו אך בהחלט יתכן שזה יקח שבועות/חודשים.ניתן לקחת כדורים אנטי דלקתיים. היוועץ ברופא שלך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 123. מאת יעקב ש:

  הכאב התפתח משימוש רב במחשב כאשר היד מתוחה והאצבעות מקישות
  האם התופעה הינה מה שקרוי טניס אלבו?

  שלום יעקב ש,
  יתכן שכן אך בלי לבדוק ולמקם את מיקומו של הכאב אי אפשר לעשות אבחנה מדויקת
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 124. מאת אמיר:

  אובחן אצלי טניס אלבו ביד שמאל.קיבלתי כדורים - Arcoxia, שלא הועילו, עשיתי פיזיוטרפיה - משקולות ואולטרה סאונד, גם ללא הואיל. כשאני משתמש בפד , אני יכול לעשות פעילות ללא כאבים. אני עוסק ברכיבה על אופניים ועושה פילאטיס. בשבועיים האחרונים אני חש בגלי כאב באצבעות יד שמאל מידי פעם. האם הכאבים באצבעות קשורים לטניס אלבו, איזה טיפול נוסף ניתן לעשות?

  שלום אמיר,
  כאבים באצבעות אינם שייכים למרפק טניס. בכדי לדעת מה לעשות יש קודם כל לאבחן ממה אתה סובל באצבעות. פנה לכירורג יד לבדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 125. מאת עוזי:

  ד”ר גולדברג שלום
  אני עוסק בדייג בזמני הפנוי, בערך אחת לשבוע, בחודשים האחרונים הופיעו במרפק יד ימין (היד החזקה שלי)כאבים, הכאבים אינם חזקים, אך גורמים אי נוחות, אני דג עם חכות רולר מהחוף, מה שאומר שהפעולה שאני מבצע הינה פעולה חזקה אך קצרה ביותר כלומר אני מניף את החכה לאחור ומשליך אותה קדימה בכח על מנת להטיל את הפתיון עם הקרס למרחק רב ככל האפשר. האם לדעתך מדובר ב”טניס אלבו” ואם כן מה הטיפול המומלץ?
  תודה
  עוזי

  שלום עוזי,
  לא בטוח שמדובר במרפק טניס. כדאי להיבדק ע”י כירורג יד לקביעת האבחנה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 126. מאת ניצה:

  סבלתי מכאב במרפק שמאל שהשתפר בעזרת פזיוטרפיה ואז החלו כאבים חזקים במרפק ימין, האם התופעה מוכרת, האם בגלל מאמץ מוגבר באותה יד?

  שלום ניצה,
  מוכרת.פני שוב לפיזיוטרפיה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 127. מאת מיה:

  שלום,
  כאב ונפיחות, חום ואדמומיות במרפק שמאל. התחילו לפני 3 ימים.
  בשקיעת דם יש סימנים לתהליך דלקתי.
  מטופלת באנטיביוטיקה ובקולכוצין.
  לאורך תקופה אזור הכתף תפוס - האם קשור?
  בזמן התקף יש תחושה של הקרנת הכאב מאזור הכתף דרך המרפק עד מפרק כף היד.
  הסיבה היחידה שאני יכולה לחשוב עליה היא סחיבה של בני בן השנה+ (כ 12 ק”ג). האם הגיוני?
  האם התיאור דומה למרפק טניס?

  שלום מיה,
  התיאור לא מתאים למרפק טניס.כדאי שתגשי לבדיקה של כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 128. מאת חייקה:

  הכאב במרפק ימין התחיל אחרי עבודת תלישת עשבים בגינה. אני משתששת הרבה ביד ימין, מחשב, בישול, גיוץ, וכדומה. כעת הכאב במרפק מאוד חד ונעזרתי בקרינת מכשיר לייזר ביתי שלא נותן תוצאות טובות. הכאב במרפק מחמיר כל פעם שאני מרימה חפץ לא כל כך כבד כגון כוס מים. אני גם מרגישה שנוכחות הכאב במרפק יוצרת חוסר איזון בכל הגוף כמו כאב בגב התחתון ורגישות בעיקר בברך ימין.
  שאלה: האם דיקור סיני יעזור?

  שלום חייקה,
  אין לי ניסיון בדיקורים למיניהם. לפני הכל עליך לגשת לרופא לאבחון של הבעיה ואח”כ לטיפול. אין קשר בין מרפק טניס לבין המיחושים בגב או בברך ועל כן האבחנה לא ברורה אצליך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 129. מאת גלוריה:

  שלום רב,

  הננו משווקים מכשיר רפואי עם אישורי FDA לשיכוך כאבים אשר
  אחת ההתוויות שלו מוכחת קלינית היא טניס אלבו.
  המכשיר הרפואי אשר במשך עשרים שנה ללא כל תופעת לוואי שלילית
  בשימוש בבתי חולים בעולם מיוצר על ידי חברה שוויצרית בשוויץ.
  היינו מאוד שמחים לתת לנסיון לאחד מלקוחותיך הסובל בכאבי
  מרפק טניס על מנת להכיר לך שיטת טיפול לא חודרנית ולא פולשנית
  פוטו תרפיה.

  שלום גלוריה,
  אנא צרי קשר עם נאוה 0505355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 130. מאת שרה:

  האם מותר לשחות להתעמל התעמלות קלה ולעשות יוגה כשיש כאבים בזרוע - טניס אלבו?
  האם כדאי לשים כל היום את התחבושת המיוחדת מתחת למרפק? האם זה יעזור?
  האם יש משחה מיוחדת נגד הכאבים בזרוע?
  תודה

 131. מאת אלעזר בידני:

  לדר’ איגו גולדברג שלום.
  בהמשך לבקשתי נקבעה פגישה לחודש הבא במרפאתך.
  שאלתי היא באם ניתן להקדים את התור מפאת הדרדרות ביד ימין הן בשורש כף היד הן במרפק והן דלקת טניס אלבו .
  עוד אציין כי אני אמור לעבור שלושה ניתוחים וללא התיעצות מולך אין אני מוכן לבצע את הניתוחים הללו.
  מדובר בלקיחת עצם שתל מהאגן לקיבוע מלא של שורש כף יד ימין +תיקון מרפק ימין אוסטיופיט מעל האוליקרנון +וטיפול כירורגי דלקת טניס אלבו.
  תיקון המרפק נובע מלקיחת שתל עצם מהמרפק וקיבוע חלקי בשורש כף היד .
  היום קיים חשד לאורך דיאפיזת האולנה לאזור ליטי מאורך באספקט החיצוני.
  לטיפולך האישי אודה.

  שלום אלעזר בידני,
  נושא התורים רק מול המזכירה נאוה 050-5355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 132. מאת אורית:

  לרופא שלום
  לבני החייל יש כאבים במרפק יותר מ-6 חודשים. ולפי התיאור שכאן, זה נראה כמו טניס אלבו.
  כל הבדיקות הרבות שנעשו לא העלו שום ממצא המעיד על בעיה.
  ובנוסף טיפול תרופתי ופיזיוטרפיה גם לא עזרו.
  ובנוסף תפקידו ממשיך לחייב אותו בפעילות מסיבית של החזקת עכבר המחשב (גרפיקאי) שרק מגבירה את הכאבים
  איך טניס אלבו מאובחן? האם יש ממצאים ברורים המעידים על כך, מלבד הכאבים?
  בתודה
  אורית

 133. מאת שלומי:

  שלום ד”ר,

  לפני כחודשיים נפלתי במשחק כדורגל על יד שמאל (הנפילה נבלמה ע”י כף יד שמאל), לאחר שנסתי ליישר את היד הרגשתי “נעילה ” חזקה של היד ואי יכולת ליישר/ לכופף אותה, לאחר מספר דק’ הנעילה השתחררה ונשארתי עם כאבים ורגישות באיזור המרפק .
  בצילום שעשיתי לא נראה דבר, בדיקה ראשונה של אורתפד אבחן “נקע במרפק” והמליץ על עיסוי של המקום, לאחר כחודש שהכאב כבר חלף, שחיתי ובאמצע השחייה היד ננעלה בצורה קשה ולא יכולתי לכופף אותה. הנעילה נמשכה מספר דק’ וגרמה לכאבים עזים, הכאב נמשך גם לאחר מספר ימים.
  נבדקתי אצל אורטופד אחר אשר קבע כי מדובר המפרק טניס ויש לטפל באמצעות ארקוקסיה 90 מ”ג במשך 90 יום.
  האם מפרק טנס יכול להגרם מנפילה? ממה נובעת הנעילה של היד (יש לציין שהרגשתי כאילו היד התנתקה מהמפרק בזמן הנעילה)?
  כיצד ניתן לברר/ לטפל?

  תודה,
  שלומי.

 134. מאת קובי:

  שלום דוקטור חזרתי לשחק טניס לפני כחודש וחצי אחרי הרבה שנים ופתאום התחילו לי כאבים במרפק אבל הפנימי בגידים מה עליי לעשות תודה שמתי עכשיו תחבושת ואני משחק איתה אבל אחרי משחק אני מרגיש טיפה כאב תודה רבה

 135. מאת אנהלה:

  שלום

  במשך כשלוש שנים עבדתי כקלדנית במהלך העבודה התחילו לי כאבים במרפק שבעיקבות זה עשיתי זריקת קורטיזון שעזרה לי במשך חודשיים לאחר מכן שוב התחילו הכאבים ואז עזבתי את העבודה.מאז תקופה ארוכה אני כבר לא עובדת.הכאב בעיקר מגיע בתקופות החורף או במקום שיש מזגן.בחודשים האחרונים הכאבים לא עוזבים אותי וקשה לי לתפקד הייתי אצל האורטופד שנתן לי זריקת קורטיזון שוב ואמר שאם זה לא יעזור אצטרך לעבור ניתוח.ועכשיו הכאבים הם בלתי ניסבלים היד כואבת בלי לבצע אף פעולה.
  שאלתי היא הכאבים מתמקדים במרפק כף היד אבל גם בכתף ובשכמות האם זה גם קשור למרפק הטניס.
  רציתי רק לציין שהרופא איבחן זאת כמרפק טניס.

  אודה לך על תשובתך כי הכאבים הם בלתי נסבלים

 136. מאת יפעת:

  שלום !
  מה הסיבוך למצב זה? תוך כמה זמן הוא נגרם?
  תודה יפעת

 137. מאת יפעת:

  קראתי את האינפורמציה באתר . האם קיים סיבוך לטניס אלבו?האם הסיבוך הוא בר ריפוי?האם תיתכן נפיחות בזרוע במרפק ובאמה בהפרש מס’ סנטימטרים מזרוע שניה בשל אניס אלבו?
  האם מרפק שני יהיה רגיש באותה מידה ?

  שלום יפעת,
  אם ההפרש בהיקף הוא מספר סנטימטרים אזי לא מדובר במרפק טניס אלא במשהו אחר. עשה צילום רנטגן ופנה לכירורג יד לבדיקה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 138. מאת רן:

  היי, אני סובל מתסמונת זו כבר משהו כמו ארבעה חודשים. לפני עשרה ימים בערך עברתי זריקת קורטיזון באזור הפגוע, אמנם הכאבים אינם חלפו. כדאי לפנות לעזרה ניתוחית?

  שלום רן,
  אם עיינת באתר - רוב המקרים חולפים מעצמם תוך שנה….
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 139. מאת יורם:

  אני סובל מכאבים בחלק הפנימי היינו מרפק גולף.קיבלתי 3 זריקות קורטיזון אשר עזרו לפרק זמן של מס’ חודשים והכאב בכל פעם חזר מחדש.מאחר ואני סובל מבעיות בוושת ובקיבה הרופא לא מעוניין לתת לי כדורים.לאחרונה רכשתי חגורה מסוג epipoint .שאלתי:האם האיפיפוינט צריך להיות מולבש כך שהכרית תפנה לחלק הפנימי של המרפק?היכן בדיוק וכמה מרחק מנקודת הכאב?כמה זמן יש לחגור חגורה זו עד קבלת הטבה כלשהי?בינתיים זה לא עוזר בכלל כבר שבועיים שאני חוגר אותה.הרופא שלי אורטופד ידוע ממליץ לבצע ניתוח מה דעתך?

  שלום יורם,
  אני לא מאמין ב- epipoint או חגורות דומות..אם המצב גרוע עדיף ניתוח ע”י כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 140. מאת אורלי:

  שלום אני סובלת מטניס אלבו. האם להפסיק לשחות ?זה יכול להזיק אם אמשיך?
  האם הקלדה במחשב מזיקה? תודה

  שלום אורלי,
  את יכולה לעשות את שניהם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 141. מאת אורית גליק:

  שלום רב,

  אימי סובלת מכאבים חזקים במרפק ימין. הובחנו אצלה ע”י אורטופד קופ”ח מאוחדרת מרפק טניס וגולף יחדיו. זריקות ופיזיוטרפיות לא עזרו.

  נשמח לקבל המלצה על המשך טיפול / ניתוח / מנתחים.

  בתודה מראש

  אורית
  0528373962

  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.שלום אורית גליק,

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 142. מאת מיכל:

  שלום רב,
  הגעתי לאתרך לאחר שחיפשתי מענה לכאב שיש המרפק. ומקריאה בנושא הבנתי שכנראה יש לי “מרפק טניס
  הכאבים החלו לאחר שעבדתי עבודה מאומצת כקלדנית.
  במשך כ- 8 וחצי שעות ביום אני מקלידה.

  זה בטח לא נורמאלי, אבל עם זאת אשמח לדעת מה האפשרויות העומדות בפניי לטיפול.
  בתודה מראש
  מיכל

  שלום מיכל,
  בדיוק כפי שכתוב בפרק “מרפק טניס” שבאתר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 143. מאת אלה:

  שלום רב לד”ר איגו גולדברג
  מזה שנה אני סובלת מדלקת בגיד יד ימין “מרפק טניס” קיבלתי זריקת קורטיזון כל 3-4 חודשים כאשר הכאב התפרץ שוב והשתמשתי גם ברצועת “אפיפוינט” הרופא המליץ על ניתוח בלי לתת לי הסברים ואמר כי צריך לשחרר את הלחץ מהרצועה.
  האם זה הכרחי או עדיף להמשיך לקבל זריקות?
  האם אוכל לחזור מהר לעבודה מול מחשב?
  כמו כן אני גם מאפרת כלות במקצועי האם זה ישפיע?
  האם יש סיכוי שהדלקת תחזור לאחר הניתוח?
  בבקשה אם אפשרי לקבל תשובה לכל 4 השאלות? תודה רבה מראש
  אלה

  שלום אלה,
  עברי שוב פעם בעיון על הפרק “מרפק טניס” שבאתר. יש שם תשובות לכל שאלותיך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 144. מאת אשר:

  שלום וברכה!
  בשנת 2001 התגייסתי לצה”ל כמהנדס חשמל (מקום העבודה הראשון שלי ) ולפי תפקידי כקצין השתמשתי רבות במחשב ועזריו.
  משנת2004 התחלתי להרגיש כאבים עזים במרפק יד ימין, וכאבים אלו אובחנו כ”מרפק טניס“, בצעתי כמעט 4 סדרות של פיזיותרפיה ובדיקות של מיפוי עצמות, EMG , US , אך לא הגיעה המזור.
  כמו כן בוצעה זריקה אשר העלימה את הכאבים מהאזור הקרוב למרפק אך הכאבים לאורך האמה המשיכו.
  כאדם בעל משפחה אשר עובד בתחום המחשבים וזקוק לפרנסה יומיומית, איך אפשר להשיג חופשה של שנתיים מעבודה מול המחשב לצורך החלמה “מושלמת” ?
  השתחררתי מצה”ל בשנת 2007 , האם מחלה זו מוגדרת כמחלת עבודה אשר בגינה ניתן לתבוע פיצויים כאלו ממשרד הביטחון?

  שלום אשר,
  פנה לרופא תעסוקתי
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 145. מאת שרה:

  שלום!
  אבקש הסבר מה קורה שמידי פעם אני מרגישה חום פנימי בתוך האגודל של היד שאובחנה כסובלת ממרפק טניס,ועוד שאלה קטנה: האם טנס ביתי יכול לעזור או אולי לא רצוי?(לדעתי יכול לעזור להגביר את זרימת הדם!)
  תודה מראש ושנה טובה.
  נ.ב.
  אני תוהה למה לא מגבסים יד עם מרפק טניס? או אולי שכן ועדין לא קראתי על כך, ראיתי את הסברך שצריך מנוחה מוחלטת ליד, מי יכול לעמוד בהוראה זאת?

  שלום שרה,
  אין לי הסבר לשאלתך הראשונה.שאלתך השניה כדאי שתפני לפורום של פיזיוטרפיסטים. לשאלתך השלישית- אכן זוהי אחת מהשיטות הטיפוליות.
  ל
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 146. מאת יורם:

  שלום ד”ר,
  אני מודה לך על תשובתך ועל כך שאינך מאמין בחגורת איפיפוינט. זה אכן לא מוכיח עצמו כלל.הרופא שלי הינו אורטופד ידוע אשר ניתח אותי בזמנו בניתוח אורטוסקופיה עם תוצאות נפלאות. הוא ידוע כמומחה לברכיים. יש לי אמון רב בו והוא הציע לי ניתוח במרפק. כאמור אני סובל מגולף אלבאו. שאלתי היא האם זה בסדר ונכון שמומחה ברכיים יבצע ניתוח מרפק? מדובר ברופא ותיק מאוד ומנוסה. האם זו נכון שרק אורטופד המתמחה בידיים יבצע את הניתוח? הוא אגב ביצע בעבר לא מעט ניתוחי טניס אלבאו וגולף אלבאו.

  תודה רבה על עזרתך.

  שלום יורם,
  לא חשוב מי המנתח (זה יכול להיות גם רופא נשים) העיקר שהניתוח יעשה טוב. רוב הסיכויים שמי שעוסק בשטח מסוים באופן ספציפי תוצאותיו תהיינה טובות יותר אך כמובן שאין זה שולל הצלחות גם אצל מנתחים שאינם בעלי תעודת מומחה . אם יש לך אמון לאורתופד שאת אצלו בטיפול וידוע לך שהוא בעל נסיון גם בניתוחים של מרפק טניס/גולף אין מניעה שלא תעשי את הניתוח אצלו. בהצלחה!
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 147. מאת יורם:

  אני מודה לך על תשובתך המתובלת בהומור ( רופא נשים). אני כמובן אעשה את הניתוח אצל האורטופד שלי. אצל רופא נשים מעולם לא ביקרתי מן הסתם כך שאיני מכיר אחד כזה. הכל בהומור כמובן. שנה טובה ושוב תודה.

  יורם.

 148. מאת אורן:

  עברתי ניתוח לפני כשבועיים במרפק,אחרי פיוזיוטרפיה וזריקות שלא עזרו,
  מהו זמן ההחלמה מניתוח כזה?מתי אני יכול לחזור לשחק טניס?

  שלום אורן,
  אנא הפנה שאלותיך למנתח שלך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 149. מאת הודיה:

  שלום ד”ר גולדברג!
  אני בת 18 וחצי וסובלת ממרפק טניס ביד ימין כבר כמעט שנתיים.
  זה התחיל בעקבות כתיבה מרובה בתקופת הבגרויות והמשיך גם אחרי שהפסקתי לכתוב כמעט לחלוטין.
  עשיתי פזיוטרפיה וריפוי בעיסוק, הותקן לי סד מנוחה וגם קניתי חבק למרפק. שום דבר לא עזר לטווח ארוך.
  בהמשך גם נטלתי כדורי אתופן שמלבד תופעות הלוואי שלהם לא השפיעו עליי כלל…
  אחרי שהאורטופד שלי ראה שזה לא עובר מעצמו (כמו שהוא שיער מראש) הוא המליץ על טיפול בגלי הלם. עברתי חמישה טיפולים (שזה המספר שאמור לפתור את הבעיה) וזה לא משפיע עליי באופן משמעותי.
  במקביל התחלתי לעשות גם דיקור סיני.
  בחודשים האחרונים התעורר לי כאב גם באזור הכתף (של אותה יד), השכמה הימנית, חוליות הגב העליונות וגם בצוואר בצד ימין.
  שלחו אותי לצילום ואולטרסאונד ולפי התוצאות כנראה ישלחו אותי שוב לפיזיוטרפיה לכתף. מלבד זה האורטופד שלי העלה כבר מספר פעמים את האופציה של ניתוח, אבל אני חוששת.
  חשוב לציין שהפסקתי כמעט לחלוטין כל פעילות שמאמצת את היד כגון כתיבה, נגינה וכו’…
  אני עוסקת כרגע בהדרכת טיולים, מה שמצריך לפעמים לסחוב קצת משאות…
  אשמח מאוד אם בתשובתך תיתן לי כיוון חשיבה חדש, כי באמת שכבר ניסיתי הכל…
  תודה מראש!

  שלום הודיה,
  המהלך של הבעיה שאת מתארת נראה קצת יוצא דופן.אני מציע לך להיבדק גם ע”י כירורג יד. אולי התסמונת שלך איננה באמת “מרפק טניס“?.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 150. מאת צחי מילמן:

  שלום ד”ר גודברג
  אני שחקן סקווש כבר קרוב לשנה ומאוד אוהב את המשחק משחק כ פעמיים בשבוע.
  לאחרונה לא שיחקתי שלושה שבועות עקב חופשה. בחופשה עקב הרמת מסע בצורה לא נכונה הרגשתי כאב חד המרפק שהלך והתעמם מיום ליום. יש לציין שבמשך הזמן שלא שיחקתי התאמנתי בחבטות “על ריק” ללא כדור.
  כאשר חזרתי לשחק כעבור שבוע וחצי מהפגיעה למרות שהכאב לא נעלם לגמרי, בסוף המשחק ובמהלך הימים אחרי המרפק כאב לי בחריפות בדיוק לפי הסימפטומים של מרפק טניס הווה אומר בפרונציה בהרמת מסעות, באיגרוף כף היד והפעלת התנגדות לישור שורש כף היד.
  יתכן שלקיתי במרפק טניס כתוצאה מהשחיקה של המפרק לאורך השנה ?
  מתי אוכל לחזור לשחק? האם צריך לחכות עד להחלמה מלאה שלא ארגיש עוד כאב כלל וכלל?
  האם הדבר מגביל אותי בביצוע תרגילי כח בחדר כושר הדורשים שימוש במפרק גם שלא מייצר כאב אלא רק לחץ על המפרק?
  תודה רבה
  צחי

  שלום צחי מילמן,מרפק טניס איננו שחיקה של מפרק. בראשון יש עומס-יתר על שרירים ובשני יש פגיעה בסחוס. קודם כל עליך לעשות אבחנה מדויקת. פנה לכירורג יד לבדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 151. מאת ברוריה הדר:

  שלום ד”ר גולדברג
  אני בת 52 וסובלת ממרפק טניס ביד שמאל (החלשה)מזה שנתיים.
  עשיתי פזיוטרפיה, התקנתי סד למרפק, עשיתי 2 זריקות סטרואידים, שעזרו לחצי שנה והכאב חזר, עשיתי דיקור סיני, כ- 8 טיפולים אך לשוא… הכאב עדיין קיים,
  אני עובדת במוזיאון ישראל, במשאבי אנוש, לא קלדנית, לא מאמצת במיוחד את היד,
  אשמח אם בתשובתך תתן לי כוון חשיבה או טיפול אשר יועיל למצבי.

  תודה רבה

  שלום ברוריה הדר,
  ראשית כל מי אבחן את הבעיה אצליך? אם לא היית אצל כירורג יד כדאי שתפני אחיו לחוות דעת נוספת. נסי טיפול בגלי הלם. אם לא יעזור אז כנראה ניתוח. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 152. מאת משה יעקבי:

  יש לי כאב בצד הפנימי של המרפק (במוצא השרירים).
  הכאבים מתגברים אחרי פעילות שחיה.
  האם יש לכם המלצות לתרגילי חיזוק\שיחרור?
  האם יש המלצות לסגנון שחיה שיקל על הבעיה
  בתודה משה יעקבי

  שלום משה יעקבי,
  באזור פנימי של המרפק המחלות השכיחות הן מרפק גולף או לחץ על העצב האולנרי. על מנת לעשות אבחנה כדאי שתגש לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 153. מאת יורם:

  שלום רב,

  האם במהלך ניתוח גולף אלבאו מקובל לטפל בעצם ע”י כירסומה ויצירת חורים בה ע”מ שהגוף יזהה זאת כשבר ואז יחדש את האזור ע”י אספקת דם מחודשת? כמה זמן לאחר הניתוח אמור הכאב שלאחר הניתוח להיפסק? האם כאשר מיישרים את היד לאחר הניתוח אמור התפוח לבלוט הצידה מעבר למקובל ,והאם נפיחות זו אמורה להישאר? האם הכאב שבגינו מנתחים אמור להיות כאב דומה שלאחר הניתוח?

  תודה רבה

  שלום יורם,
  יש הרבה שיטות ניתוחיות.אני לא משתמש ב”שיטת הכרסום”.פנה למנתח שלך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 154. מאת נעמי בר אור:

  מזה כ-4 חודשים אני סובלת מכאב ביד ימין. לפעמים הכאב הוא בזרוע, בכתף או בשורש כף היד.
  סביר שמדובר במרפק טניס.
  הכאב החל בצורה מאוד חריפה, בלי יכולת להרים בקבוק שתיה וכאבים שהעירו אותי משינה. היום הכאב פחת בהרבה, אך עדיין קיים לפעמים.
  האם פיסיותרפיה עוזרת? האם ניתן לחמם את המקום על ידי חגורה אלסטית? מבקשת תשובה שלא תכלול זריקות או כדורים.
  תודה

  שלום נעמי בר אור,
  האם האבחנה של מרפק טניס נעשתה ע”י רופא או זוהי השערתך?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 155. מאת שחר:

  שלום דוקטור איגו גולדברג,

  לפני כשמונה חודשים התחילו לי כאבים באזור המרפק ומסביב לו בחלק העליון.
  הגעתי למסקנה שמדובר בדלקת בגידים, ניסיתי לעשות מנוחה מספר שבועות מידי פעם וזה לא עזר.
  בסופו של דבר שהכאב החמיר וממש היה בלתי נסבל(הרמת כרית הייתה כרוחה בכאב, הנעת המרפק הייתה כרוחה בכאב) אז פניתי לאורטופד, הוא רשם לי טיפול של כדורים למשך 10 ימים, הפסקתי לאחר חמישה ימים שראיתי שאין כל שינוי במצב.
  הגעתי אליו שוב, הוא קבע לעשות לי שתי זריקות, לאחר שבוע מנוחה הוא עשה לי זריקה אחת, לאחר שבועיים עוד זריקה, עכשיו עברו כארבעה שבועות מהזריקה השניה, הכאב עבר כבר לאחר שבועיים מהזריקה הראשונה, אני לא מרגיש כל כאב בזמן תנועה ואו הרמה של חפצים קלים(עד חצי קילו), בעיקרון אני עדיין במנוחה, כלומר לא מתאמן ולא מאמץ את היד.

  אני מעוניין לחזור להפעיל את היד לאט לאט, ככה להתחיל להתאמן עם משקולות של קילו עד 2 מספר שבועות כדי לחזק את היד לפני החזרה לשגרת האימונים הרגילה.

  הבעיה שלפעמים אני מרגיש כזה כאב קל קל קל שמזכיר לי את הכאב שהיה לפני חודש, זה קורה שאני מאמץ את היד, נניח בזמן שאני מטאטא את הבית לזמן של איזה רבע שעה רצוף, חוזר הכאב בצורה ממש ממש קלה, בא ונעלם.

  העניין האו שאני מפחד להתחיל באימונים קלים מחשש שזה יחזור וכל הטיפול יהיה לחינם.
  הרופא אמר לי שבעיקרון אני יכול לחזור להשתמש ביד כרגיל כשבועיים אחרי הזריקה השנייה.

  הדלקת קרתה לי מהסיבה הזאת,
  אני אוהב לדוג, יש שיטת דייג שנקראת Spinning Fishing, בשיטה הזו משתמשים בפתיון דמה שנראה כמו דג קטן, וכל הזמן צריך לזרוק ולגלגל בחזרה לזרוק ולגלגל… שאני התחלתי לדוג בשיטה הזאת השתמשתי בחכה לא מתאימה(כבדה וארוכה מידי) ובגלל זה נגרם לי הנזק. כדי לדוג בשיטה הזו צריך להשתמש בחכה שמיועדת לשיטה הזו(חכה קטנה וממש קלה), בקיצור לידע כללי זה מה שגרם לי לדלקת, ומאז כחודשיים אני לא הולך לדוג, לא להולך למכון כושר ולא רוכב על אופניים.

  מה דעתך,
  לגשת לרופא שוב כדי שיעשה לי זריקה נוספת(כמה זריקות אפשר לעשות במקום מסויים)?
  לעשות מנוחה עוד שבועיים שלושה ואז להתחיל באימונים קלים ?

  תודה רבה.

  שלום שחר,
  המשך מנוחה לעוד שבועיים ואז חזרה הדרגתית לפעילות.להשתמש בחכה נכונה לסוג זה של דיג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 156. מאת לוי גיל:

  אני סובל הרבה זמן מהטניס אלבו
  עשיתי זריקה אבל זה לא עזר הרבה
  הטלפון שלי 0523514318
  אשמח עם תעזור לי

 157. מאת משה שפיגלמן:

  התחיל לי לפני חודש כאבים במפרק יד שמאל.הייתי אצל רופא המשפחה שקבע שזאת הדלקת טניס אלבו.קבלתי כדורי אטופן .לקחתי במשך 10 ימים 2 כדורים ליום.לא חלה כל הטבה למרות שאני מורך משחה דיפ היט רב מנתולאטום וגם אקסיפן.הייתי מושך משקולות בחדר ספרוט האם זה הגורם לדלקת.?האם עלי להזמין תור לאורטפד?

  שלום משה שפיגלמן,
  עיין היטב בפרק על מרפק טניס באתר. הכאבים עשויים להימשך משך כשנה וחצי….יתכן שמשיכת המשקולות גרמה לכך. פנה לכירורג יד ולא אורתופד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 158. מאת צח:

  מהו זמן ההחלמה לאחר פריקת מרפק?

  שלום צח,
  תלוי בסוג הפריקה (קידמית,אחורית,צדדית, אמצעית), תוך כמה זמן נעשתה ההחזרה, האם היה קיבוע בגבס ולכמה זמן. בכל מקרה מדובר בחודשים ולא בשבועות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 159. מאת מיכל שבולת:

  שלום! אני סובלת כשנה מכאב במרפק ימין בצד הפנימי. קבלתי כבר פעמיים זריקות קורטיזון אשר מאוד עזרו למספר חודשים. הכאב חזר, עשיתי צילומים כנדרש. האורטופד נתן לי אטופן שני כדורים ביום למשך שבועיים ובאמת הכאב נחלש. כמו כן היד היתה קשורה. עכשיו בתום הטיפול הכאב חזר בעוצמתו הרגילה. אני קרמיקאית ועובדת אינטנסיבית בידים וחרדה מאוד למצב הרע שנקלעתי אליו. איך אני יכולה לטפל בבעיה הכי מהר שניתן? לקשור את היד? דיקור? בהלם?
  האם אוכל לחזור לפיסול הקרמי? תודה

  שלום מיכל שבולת,
  עייני באתר g-avgad.co.il בפרק על מרפק טניס/גולף. יכול להיות ספור של כשנה/שנה וחצי עד שזה חולף מעצמו.גלי הלם מומלץ.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 160. מאת מזי מוסרי:

  ד”ר גודברג
  שלום רב

  אני סובלת מכאבים במרפק שמשליכים על כל היד כולל הכתף וכף היד עשיתיc.t ובדיקת דופלר והכל תקין היתי מבקשת לדעת כיצד מאבחנים טניס אלבו מה הבדיקה הנדרשת

  שלום מזי מוסרי,
  טניס אלבו היא אבחנה קלינית של הרופא הבודק. לבדיקות עזר אין משמעות. פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 161. מאת משה שפיגלמן:

  שלום ד”ר איגו.הייתי איתך בקשר לפני כשבועים בקשר לדלקת טניס אלבו.אתמול קבילתי למקום זריקת סטרואידים ולאחר מספר שעות התחילו לי כאבים עזים וקבלתי כדורים להרגעה.אבל שמתי לב שיום למחרת השתן שלי צהוב תופעה שלא היתה לי בעבר. האם תופעה זו קשורה לזריקה.תודה ויום טוב לך.

  שלום משה שפיגלמן,
  פנה לרופא שממנו קיבלת את הזריקה ואתה מטופל אצלו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 162. מאת שחר הרצמן:

  שלום רב,
  אני שמאלית מוחלטת. לפי רמת הכאבים ומקומם הרופא משער שיש לי מרפק טניס +קרע בגיד הכתף.
  איני עושה פעולות מאומצות יתר על המידה וזה פשוט כואב, ניסיתי כעת (לאחר שקראתי מה כתבת)
  והכאב מתגבר כאשר אני פותחת את כף היד בחוזקה,שהיא פונה כלפי מטה שהיד ישרה אז מה אפשר לעשות במצב הזה?

  שלום שחר הרצמן,
  ללכת לבדיקה אצל כירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 163. מאת יבגני:

  שלום רב,
  הייתי אצל רופא אורטופד והוא היבחן אצלי מרפק טניס הפוך(בצד הפנימי של היד), רציתי לדעת האם תופעות הכאב ודרכי הטיפול זהים למרפק טניס רגיל?
  ושאלה נוספת היא האם מלבד כאב פציעה זו מונעת עבודה בטווח תנועה מלא של המרפק או שהבעיה העיקרית בפציעה זו זה הכאב הנלווה?

  - תודה מראש -

  שלום יבגני,
  הטיפול זהה בשני המצבים.עיין בפרק “מרפק טניס“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 164. מאת מזי מוסרי:

  אני חוששת שיש לי טניס אלבו בתחילה הכאבים היו עזים ולאחר תקופה של מס’ חודשים פחתו אך לא נעלמו. שאלתי היא הכאבים יכולים לגלוש לאזור הכתף וגם לאזור כף היד ?

  שלום מזי מוסרי,
  לא. מרפק טניס היא בעיה ממוקמת למרפק. גשי לבדיקה אצל אורתופד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 165. מאת ניר:

  ד”ר שלום,
  מלבד ההוראות שנתת בפרק, האם חימום של איזור המרפק למשך כמה דקות (או יותר) על בסיס יומי יכול לסייע?
  האם עיסוי עצמי של המקום מדי יום יאיץ את תהליך הריפוי?
  האם ישנם פעולות נוספות , בנוסף למניעת פעילות המזיקה לאיזור, אותן אני יכול לבצע בעצמי בבייתי על מנת לעזור להחלמה?
  תודה רבה.

  שלום ניר,
  כל השאלות הללו יש להפנות לפיזיוטרפיסט שמטפל בך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 166. מאת דנה:

  ד”ר שלום,

  אני סובלת מ”מרפק טניס“. אתמול קיבלתי זריקת קורטיזון אצל האורטופד. השאלה שלי היא האם אני יכולה להמשיך בפעילות ספורטיבית כמו שחיה למשל? האם עלי להמנע מפעילות זו בכלל או רק לתקופה?
  תודה.

  שלום דנה,
  אנא הפני שאלותיך לאורתופד שטיפל בך זה אתמול…
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 167. מאת אליעזר:

  סובל מטניס אלבו כ-4 חודשים,קבלתי דיקור ללא הועיל, זריקת קורטיזון חצי מנה סייעה לאחר
  שנחתי כשבועיים מכל פעילות(באולינג) שיחקתי שוב, ואחרי כשבוע שוב חזרו הכאבים.
  האם רצוי לקהל שוב זריקה אולי במינון גבוה יותר? איזה טיפול מונע יכול לזרז ההחלמה?
  אני בן 57 וקשה לי לוותר על ההובי…
  האם יש סוגי קורטיזון יותר חזקים /יותר יעילים שאתה ממליץ?
  תודה

  שלום אליעזר,
  נסה גלי הלם ואם לא יסתדר פנה לכירורג יד לאחר קריאת ההסבר על “מרפק טניס” באתר בו מפורטים הסיכויים של הניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 168. מאת שרון בר:

  היי אני סובלת מטניס אלבו מזה 6 שנים לערך, תמיד התחלתי טיפול והפסקתי , לא ייחסתי חשיבות למחלה.
  היום 6 שנים אחרי הגעתי למצב שאני לא מסוגלת להוזיז את היד הכאב מתחיל מהכתף הצוואר כל היד עד לאצבעות כף היד.
  התחלתי דיקור סיני לפניי יומיים בשילוב עם פיזותרפיה שיש לי בעוד כמה ימים.
  השאלה שנשאלת לפנייך האם ישנם דרכים שאתה מכיר כדיי להקל על הכאב שלי , הוא בלתי נסבל.
  תודה ושבוע טוב.

  שלום שרון בר,
  אחרי שש שנים? - ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 169. מאת מרפק אחרי שבר:

  היי

  עברתי שבר ספיריאלי בהורמוס שנשאר 4 חודשים בגבס ( הגבס היה מהכף לזרוע - ומרפק היה בזווית 90 )
  עכשיו אחרי שבועיים מהורדת השבר הייתה לי הגבלה בתנועות כף היד המרפק והכתף …….

  את כף היד חזרה כמעט כל התנועה וגם כן הכתף אבל הבעיה נשרה בROM של המרפק , זה לא נפתח עד הסוף ולא יכול לכופף יותר מ 90 מעלות ( כמו שהיה בגבס ) וכאשר מנסה לכופף אני מרגיש כאיבית בגידים שמאחורי המרפק …….

  השאלה היא למה זה וכמה זמן זה יקח עוד , והאם הפתרון היחידי הוא מתיחת הגידים ?

  ( השבר היה מעל המרפק ב 6 ס”מ יענו המרפק לא נפגע , והאם יכול להיות שיש שקיעת סידן בנוסף לגידים שהתקצרו ?)

  ותודה

  שלום מרפק אחרי שבר,
  תתחילי לעבוד על המרפק עם מכשיר CPM . אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 170. מאת רונית מלכה:

  שלום,
  מזה שנה וחצי אני סובלת מתחושת כאב ואי נוחות במרפק כשאני מקפלת את הזרוע. לפני מספר חודשים, עקב עבודה מאומצת של גיהוץ במשך מספר שעות ביום, החלו כאבים עזים ביד ימין ולא יכולתי להרים שום דבר. ואובחנתי כסובלת מ”טניס אלבו“. קיבלתי זריקה ראשונה והיא עזרה לחודש אבל הכאבים חזרו. חשוב לי לציין שהפסקתי את הגיהוץ ואת רוב הפעולות אני מבצעת ביד שמאל. 5 שבועות לאחר הזריקה הראשונה קיבלתי זריקה שניה. בזריקה זו כף היד איבדה את התחושה לחלוטין במשך 8 שעות. גם כשהתחושה חזרה הכאבים לא פסקו. הכאבים מתרכזים עכשיו בכף היד (אני ימנית). למעשה אני סובלת כאבים 24 שעות ודבר ראשון כשאני קמה בבוקר זה הכאבים. גם מתוך שינה יש כאבים. עשיתי פיזיותרפיה, לקחתי כדורים והכאבים נמשכים. הדבר היחיד שקצת מקל הוא שימוש בתחבושת קצת מתחת למרפק וגם מסביב שורש כף היד. שאלתי היא מה לעשות? בתודה מראש.

  שלום רונית מלכה,
  ראשית כל בדיקה ואבחנה מדויקת. יש מספר עצבים במרפק וצריך לראות באיזה מהם מדובר. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 171. מאת דור:

  ד”ר גולדברג שלום,
  אני סובל קרוב לשנה ממרפק גולף, אני צריך בקרוב לקבל זריקת קורטיזון, והבנתי שרצוי לשלב בטיפול גם טיפול באולטרסאונד…
  קראתי את המאמר שלך ורציתי לדעת מה השוני אם בכלל יש בין גלי האולטרסאונד לבין “טיפול בגלי הלם ECSWT”?
  האם אתה מכיר את שיטת CRT (הבנתי שזהו “מכשיר חדשני מגרמניה”), האם זה וגלי ההלם זה בעצם אותו דבר?

  אשמח אם תעשה לי סדר בבלאגן

  תודה רבה ושבת שלום

  שלום דור,
  לגבי ההבדלים בין אולטרסאונד,גלי הלם,CRT - פנה לפיזיוטרפיסט.
  היעילים ביותר- זריקת קורטיזון וגלי הלם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 172. מאת רוית:

  שלום
  אני סובלת מטניס אלבו כבר כמה שנים וכבר קיבלתי 3 זריקות קורטיזון. שעזרו מאוד.
  עכשיו אחרי 7 חודשים שוב חזר הכאב.
  הרופא שטיפל בי עד עתה אמר לי בפעם הקודמת שאחרי 3 זריקות חייבים לנתח. מאחר והוא עזב את הקופה, הרופא החדש אמר שאפשר עד 5 זריקות
  אני מבולבלת מאוד ורוצה לדעת, האם מומלץ לקחת יותר מ-3 זריקות?
  מה מומלץ לעשות

  שלום רוית,
  תנסי טיפול בגלי הלם. אם לא יעזור ניתוח יהיה פתרון (במסגרת מגבלותיו).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 173. מאת כפיר גיא:

  שלום רב,

  אני מאמן כושר ומתאמן בעצמי בתדירות גבוהה.
  מעולם לא סבלתי מבעיות בידיים
  לפני כשבועיים שיניתי את תכנית האימון שלי והורדתי תרגילי ידיים ומאידך הוספתי תרגילי חזה ותרגילי גב (בעצימות נמוכה יותר לגב).
  בשבוע האחרון התחילו להישמע אצלי “קליקים” עם כל יישור של המרפק (כלומר בעת פשיטה של הזרוע). ביומיים האחרונים הכאבים חדים במיוחד. והיום (13.3) אחרי שינה עם ידיים ישרות זה כבר ממש כואב ביישור מלא של המרפק.
  את הכאב אני מרגיש בשני מקומות - החלק העליון של ה brachioradialis ובמרכז המרפק (olecranon). כואב מאוד בשינוי מצב מסופינציה לפרונציה.
  הכאבים הם בשתי הידיים וחזקים יותר בצד ימין.

  יש עצות, מה כדאי לעשות?

  שלום כפיר גיא,
  צילום רנטגן של המרפק ומיפוי עצמות ואז בדיקה אצל כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 174. מאת עומר:

  שלום, יש לי את הכאבים בשני המרפקים כבר במשך חודשיים ולא מזמן הפסקתי את הפעילות שהזיקה למרפקים.
  לקחתי כדורים שהרופא נתם לי והם לא עזרו.
  אני מתאמן באפן קבוע ורציתי לדעת תוך כמה זמן זה יעבור והאם יש מתיחות ואם כן אז איזה שיכולות לעזור להחלים.
  האם צריך גם לחמם או לקרר את המקום?
  והאם יש ללחוץ על המקום הכואב על מנת להזרים אליו דם?
  אשמח אם תענה לי ותייעץ לי מה כדאי לעשות כדי שזמן ההחלמה יהיה קצר יותר.

  שלום עומר,
  לכל שאלותיך יש תשובות באתר בפרק “מרפק טניס“. לגבי סוגי מתיחות ותרגילים תתיעץ בפיזיוטרפיסט מוסמך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 175. מאת ברנר אילנה:

  אני סובלת מזה עשר שנים מכאבים במרפק ימין לא מגיבה טוב על טיפולים תרופתיים קראתי את המאמר ואני מבינה שיש אפשרות לנסות בטיפול גלי הלם שאלתי האם הטיפול ניתן גם במסגרת קופות החולים ואם לא מהו עלותו האם יש השתתפות של הקופות לטיפול? תודה מראש על התיחסותך ועל המאמר שמסביר בבהירות את הנושא.

  שלום ברנר אילנה,
  הטיפול בגלי הלם ניתן במכונים פרטיים. הקופות משתתפות בעלויות אך יש לברר זאת בקופה. אחרי 10 שנים אני בספק אם הטיפול יעזור. אם לא מומלץ ניתות. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 176. מאת עליזה פינקו:

  לפני כמה חודשים החלו כאבים במרפק טניס אלבו הייתי אצל הרופא והמליץ לי על רכישת קיבוע הכאבים חלפו ובאים מידי פעם. לפניי כמה ימים הןפיע כאב חזק בכתף עד כדי כך שלא יכלתי להזיז את היד. הפעם קיבלתי כדורים אורטופן 400 מ”ג פעמיים ביום הכאבים חלפו.שאלתי היא אני מתעמלת בחדר כושר האם לחזור ומתי ומה לעשות כדי שכאבים אלה לא יחזרו?

  שלום עליזה פינקו,
  אינני רואה קשר בין “מרפק טניס” שהינו בעיה מקומית מוגדרת במפק , לכאבים בכתף. בפרק “מרפק טניס” שבאתר יש הסבר מפורט מה את יכולה לעשות לשפר את מצביך. פני לפיזיוטרפיסט להדרכה לגבי דרך ההפעלה של היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 177. מאת לילך:

  שלום רב,
  לפני כשבועיים ביצעתי אימון כושר אינטנסיבי מהרגיל עם מאמן, באימון ביצעתי תרגילים שאני לא מבצעת באימונים רגילים. באותו היום של האימון כבר התחלתי להרגיש כאבים ביד איך ייחסתי אותם לשרירים תפוסים. לאחר כשלושה ימים הכאב באיזור המרפק והכתף לא פחתו ובבדיקת אורטופד נכתב “רגישות באפיקונדיל הלטלי במרפק ורגישות באספקט הקדמי של הכתף” הומלץ לי על רצועה אלסטית הממוקמת מתחת למרפק, וביצוע פיזיותרפיה.
  אני הולכת עם הרצועה אך לא מרגישה הקלה בכאבים. האם יש חבישה אחרת שאני יכולה להשתמש בה כדי למנוע תזוזה של המרפק עד לתחילת הפיזיותרפיה? ביומיים האחרונים היתה לי החמרה ברמת הכאב אשר ממוקד במרפק עצמו.
  אשמח לעצתך

  שלום לילך,
  סד מלא שיחזיק את המרפק בכיפוף של 90 מע’ ואת שורש היד ביישור מלא. פני לריפוי בעסוק שיבנו לך את הסד הזה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 178. מאת דן:

  שלום לך,

  לאחר ביקור אצל כירורג כף יד לאור כאבים חזקים במרפק יד ימין נאמר לי שיש לי טניס אלבו וקיבלתי כדורים ארביטרין 100 וטיפול פיזיוטרפיה .

  אני כבר מעל 6 טיפולים ולאחר הכדורים לצערי הכאב עדיין חזק ולא כל כך משתפר.

  אני עושה מתיחות וטיפול לפי הוראות הפיזיוטרפיה אבל בינתיים אין שיפור.
  אני מוכרח לציין שאני גם לא ממש נח אני עובד על מחשב מקליד מכתבים קצרים וגולש גם באינטרנט השאלה האם זו הסיבה למצב ?

  לפני שנה בדיוק הייתה לי בעיה בשורש כף היד עם כאבים חזקים לאחר בדיקה של מיפוי עצמות ועצבים הכל היה תקין הכאב עבר באופן פתאומי . יש עדיין כאב ברגע שאני לוחץ על האגודל אבל לא כמו שהיה לפני שנה.

  לצערי עכשיו התחיל אצלי בעיה במרפק כפי שנאמר לעיל, ואני ממש מתוסכל מכך .

  אני לא עובד בעבודה פיזית מידי פעם עוזר בבית בשוטף ! האם כדאי לגשת לבדיקות נוספות , האם זה יעבור מעצמו , האם זה קשור למה שהיה לי בכפות הידיים לפני שנה, אני מציין שיש לי גם כאב אבל יותר קטן במרפק יד שמאל . אני כותב ועובד ביד ימין אולי לכן הכאב בימין יותר חזק אבל האם ייתכן שזה יופיע לי ב 2 הידיים ?

  אני לא עושה ספורט משקל רגיל גוף רגיל לחלוטין .

  אשמח לשמוע את דעתך.
  תודה מראש,

  שלום דן,
  לכל שאלותיך יש תשובות באתר בפרק “מרפק טניס“….
  אין קשר בין הבעיה שהייתה לך ביד למרפק טניס.
  טיפול תרופתי לא עוזר במרפק טניס וחבל על קיבתך..
  ברוב המקרים הבעיה חולפת מעצמה תוך פרק זמן של כשנה…
  תעביר את הפעילות שדורשת מאמץ לשרירים המכופפים של שורש היד והאצבעות (שאל פיזיוטרפיסט איך עושים את זה) ותשתמש בסד מנוחה לשרירים המיישרים (פנה לריפוי בעסוק שיבנו לך סד כזה).

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 179. מאת דן:

  תודה רבה לך על המענה המהיר! שיהיה לך שבת שלום והרבה בריאות.

 180. מאת איזי בנוזיו:

  שלום רב,

  לפני כ- 3 חודשים התחלתי להרגיש כאבים במרפק יד שמאל. תילום הרנטגן שעשיתי לא הראה

  שום ממצאים ואורטובד קבע שזהו דלקת מרפק הטניס והציע להזריק disprospan באופן חד פעמי.

  ברצוני לברר את יעילות הזריקה, תופעות לוואי אם ישנן כאלו, הגבלות בתפקוד לאחר קבלת הזריקה

  ובאם עלולים להיווצר נזקים ארוכי טווח לשריר/גיד.

  תודה מראש,

  איזי בנוזיו

  שלום איזי בנוזיו,
  עליך לברר פרטים אלה עם הרופא שמציע לך לקבל את הזריקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 181. מאת ראובן:

  שלום לך ד”ר ,
  אני מטופל ביד ימין מעל חודש וחצי בפיזיוטרפיה במרפק טניס אלבו.

  הכאבים אולי קצת ירדו והמצב השתפר אך עדיין זה רחוק מסיום. בפעם האחרונה שהייתי אצל רופא בקופה הוא המלץ לי לעשות זריקה אבל אני נבהלתי ויצאתי החוצה אני מאוד נלחץ מזריקות. האם הזריקה באמת יכולה לעזור ? מעיון באינטרנט הבנתי שזה לא כל כך בריא ולא ממש עוזר ???

  האם אתה ממליץ בכל זאת על זריה למרות שאני כבר אחרי 12 טיפולים של פיזיוטריפיה ?

  בשבועיים האחרונים גם יד שמאל התחילה לכאוב לי במרפק וברצועות השרירים שמובילים לשורש כף היד האם זה יכול להיות טניס אלבו האם זה מגיע בדרך כלל בשתי הידיים ?
  אני עובד מחשב הורדתי את כמות העבודה באחוזים ניכרים אבל עדיין מול מחשב.

  כיצד נסיים את הדלקת הכואבת הזאת !!!

  אשמח לשמוע את דעתך המקצועית והרב ניסיונית .

  שלום ראובן,
  מרפק טניס יכול להיות דו-צדדי. לגבי יתר השאלות- עיין היטב בפרק “מרפק טניס” אשר באתר. כל התשובות שם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 182. מאת רונן רביד:

  שלום ד”ר,
  הנני בן 39,עוסק בקרטה,ולאחרונה התחלתי לעבוד כתחביב בעבודות נגרות,
  כל התסמינים שכתובים על ה”טניס אלבוו” הופיעו בחודש האחרון ביד ימין,
  כשאתה ממליץ על מנוחה לאיזור,לכמה זמן הכוונה? והאם עלי להפסיק תרגילים כמו שכיבות סמיכה? או אימונים של אגרוף?
  תודה
  רונן,

  שלום רונן רביד,
  עליך לפנות לפיזיוטרפיסט שינחה אותך איזה תרגילים מותר ואיזה עדיף להימנע מהם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 183. מאת יפה שחר:

  שלום ד”ר
  הייתי אצלך לפני שבוע עם מרפק טניס והפנית אותי לעשות סד במכון ריפוי בעיסוק. באתר שלך קראתי על טיפול חדשני בגלי הלם ואני תוהה מדוע לא המלצת לי על הטיפול הזה?
  בברכה יפה

  שלום יפה שחר,
  1. הוא איננו חדשני כלל ועיקר.
  2. הטיפול יקר מאד ולא תמיד מכוסה ע”י קופות החולים.
  3. אני נוהג לתת אותו במקרים מיוחדים אשר לא מגיבים לטיפולים הפשוטים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 184. מאת נירה להב:

  שלום ד”ר
  מזה מספר חודשים אני סובלת מכאב במרפק ימין (אני ימנית וגילי מעל 60). הכאב מחמיר כשאני מנסה להחזיק כוס מים או לפתוח בסיבוב פקק של בקבוק. פרק היד חופשי מכאבים וקיימת בו תנועה חופשית. האם טיפול מסגיסטי יכול לעזור? מה באשר לדיקור? אודה על כל עצה,
  נירה

  שלום נירה להב,
  לפני כל טיפול יש לעשות אבחנה. ממליץ לך להיבדק ע”י כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 185. מאת נירה להב:

  תודה על תגובתך.
  האם המרפאה היא פרטית או במסגרת קופ”ח כללית?
  האם המרפאה מוכרת ע”י חברת הביטוח פניקס?
  אודה על פרטים,
  נירה

  שלום נירה להב,
  עובד עם הפניקס. צרי קשר עם המזכירה נאוה 050-5355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 186. מאת גידי:

  עברתי שני ניתוחים בשני המרפקים למה שאובחן olecranon borsa וזאת עקב כאבים ונפיחות במרפקים.האם מדובר בטניס אלבו ומה עלי לעשות כדי להחזיר את ידי לתפקוד מלא? תודה.

  שלום גידי,
  אין קשר בין הדברים ואחרי ניתוח olecranon bursa לא צריכה להיות שום פגיעה בתפקוד היד. אם יש פנה למנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 187. מאת ליליה:

  אובחנה אצלי הדלקת עקב תאונת דרכים (האוטו נכנס בי במרפק)
  יש בידי האופציה לגשת למומחה שיבדוק לי שם אחוזי נכות…השאלה האם הדלקת נחשבת לאחוזי נכות או לא? אין לי בעיה להתאמן,לעבוד,ואני לא מרגישה את הכאב..רק כנוגעים בי חזק במקום הדלקת אני חשה בכאב.

  שלום ליליה,
  אם המצב כרוני ניתן לעשות הערכת נכות. חוות דעת רפואית נעשית באופן פרטי ולא דרך קופות חולים. אשמח לראותך במרפאתי. טל. מזכירה נאוה 0505355266 ותסבירי לה שמדובר בחוות דעת רפואית-משפטית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 188. מאת ליליה:

  תודה על המענה הזריז.
  אבל היום יש לי את הבדיקה אצל מומחה,ואני לא בטוחה אם ללכת
  המצב ממש אינו כרוני,אני לא מרגישה אותה
  וזה יהיה בזבוז של 600 שקל אם אלך והוא לא ימצא אצלי כלום

  שלום ליליה,
  לשיקולך. בהצלחה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 189. מאת גורפינקל ענת:

  שמעתי שקיים טיפול בשאיבת דם מהמרפק.
  1. מי מבצע את הטיפול והיכן?
  2. מה היעילות של הטיפול?

  שלום גורפינקל ענת,
  נכון. יעילות טיפול זה עדיין לא הוכחה סופית. אינני יודע מי משתמש בטכניקה זו. אני אישית משתמש בטכניקה שמשלבת טיפול בגלי רדיו. התוצאות עד כה טובות מאד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 190. מאת גורפינקל ענת:

  תודה רבה על תשובתך. יום טוב וחג שמח

 191. מאת מיכל:

  שלום ד”ר גולדברג

  האם מרפק טניס יכול להיגרם בגלל עודף שימוש במחשב (גם בעכבר וגם באמצעות מקלדת).
  לאיזה רופא עלי לגשת כדי לקבל איבחון ויעוץ למצב זה?

  בברכה,

  מיכל

  שלום מיכל,
  יתכן אך לא ניתן להוכיח זאת בודאות. מחלת “מרפק טניס” מוכרת הרבה לפני שהמחשב נכנס לשימוש..פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 192. מאת רות:

  שלום ד”ר גולדברג.
  אני סובלת מתסמונת “מרפק טניס” כשלושה חודשים.קיבלתי טיפול של משככי כאבים אך ללא הועיל.וכן טיפול פיזיוטרפיסטי שלא מקל על הכאב.האם כדי לקבל זריקות של סטרוידים?והאם מותר לחמם את האזור הכואב בבוץ ים המלח? היש טיפול נוסף?
  בברכה רות.

  שלום רות,
  אנא קראי בעיון את הפרק “מרפק טניס“. התשובות לשאלותיך נמצאות שם. בוץ ים המלח בודאי לא יזיק אך לא בטוח שמועיל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 193. מאת אלירן:

  שלום ד”ר.
  יש לי טניס אלבו (לא נבדקתי אצל פיזיותרפיסט אבל אני יודע שיש לי) כנראה כתוצאה מאימונים בחדר כושר. אני מקפיד על אימונים ויהיה לי קשה לוותר עליהם ולא לעשות כלום. האם יש דרך אחרת שבה אני יכול לטפל בדלקת מבלי להפסיק את האימונים? (דרך אגב כתוצאה מהדלקת הורדתי את העצימות-משקלים וחלק מהתרגילים)
  תודה!

  שלום אלירן,
  כל מה שרשום בפרק על מרפק טניס. נסה גם טיפול בגלי הלם . ניתוח
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 194. מאת אודי:

  שלום ד”ר
  האם טוב לטמרפק טניס חימום או קרור של המקום?
  האם להתחיל תרגילי חיזוק לאחר סיום הכאבים לחלוטין או לאט לאט תוך תהליך הריפוי?
  בברכה
  אןדי

  שלום אודי,
  לכל אחד תגובה אינדיבידואלית. נסה את שניהם ותראה מה יותר טוב לך. תרגילי חיזוק לאחר שהכאבים יחלפו לגמרי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 195. מאת זקלין זאנה:

  שלום ד’ר גולדברג

  בחצי שנה האחרונה אני סובלת ממרפק הטניס קיבלתי זריקה שהרופא המליץ עליה מכיוון שהכדורים ופיזיוטרפיה לא עזרו
  ואכן הזריקה עזרה לי מאוד אך לצערי הרב הכאבים חזרו לאחר 4 חודשים ונאלצתי לקבל שוב זריקה בטענה שהרופא אמר שהזריקה חיצונית בלבד ולא חודרת לגוף

  רוצה לשמוע את דעתך אם במידה הכאבים יחזרו שוב בעתיד מאחר ואני מאוד חוששת מהזריקות כי אני יודעת שהחומר שמוזרק לא בריא לגוף ביכלל האם אתה ממליץ טיפול אחר מאחר וזה חזר למספר פעמים

  לתשובתך אודה

  שלום זקלין זאנה,
  טיפול לפי הסדר:
  המתנה - התמונה חולפת מעצמה ברוב המקרים תוך שנה וחצי.
  זריקת קורטיזון
  פיזיוטרפיה
  גלי הלם
  ניתוח
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 196. מאת אלי נעים:

  שלום ד”ר גולדברג
  כבר כ-8 חודשים אני סובל ממרפק טניס,ניסיתי פיזיוטרפיה,מנוחה,זריקות קורטיזון.
  בשבוע הבא אתחיל טיפול בעזרת גלי הלם אם אמצא מתאים.
  רציתי לדעת כאשר אתה מציין עובדה שקיימת ירידה בכח היד בין 5עד57 אחוז מהחולים,האם מדובר בירידה בכח היד בעקבות ניתוח?או בעקבות דלקת מרפק הטניס?האם זה משנה היכן אני עושה טיפול בגלי הלם או שהתוצאה היא דומה בכל קליניקה/מרפאה?ולסיום בהנחה שאני לא חש כאב יותר בעקבות טיפול כלשהו האם אפשר לחזור להפעיל את היד בכל העוצמה האפשרית(כמובן בהדרגה)?.
  תודה לך
  אלי

  שלום אלי נעים,
  1. בעקבות הניתוח
  2.לא משנה איפה נעשה הטיפול, כל עוד אינך חש כאבים תוך כדי הטיפול.
  3. חזרה לפעילות מלאה באופן הדרגתי.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 197. מאת אמילי מכלוף:

  שלום רב ,אמי היא אישה בשנות ה-40 לחייה .
  היא סובלת כבר מספר רק של שבועות בכאבים נוראים במרפק ,
  הכאבים התחזקו והיא נאלצה ללכת למיון ושם הזריקו לה אסטרואידים ביד ימין .
  השאלה שלי היא האם זה שכיח שלאחר הזריקה הכאבים ביד מתעצמים?
  בנוסף אמי היא אישה מסורה לבית ,היא אינה נותת מנוחה לייד ,האם זה הוא אחד הדברים שמשפיעים בעיקר על הכאבים ?

  שלום אמילי מכלוף,
  1. הכאבים יכולים להתחזק בעקבות הזריקה באופן זמני.
  2. פעילות רבה עם היד עשויה להחמיר את המצב.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 198. מאת איריס:

  6 ימים אני סובלת מכאבי תופת באיזור המרפק לאורך האמה עם לחץמדי פעם על אצבעות יד ימין. מס רופאים שראו אותי בימים אלו איבחנו את הבעיה כדלקת וטופלתי בארקוקסיה ומשככי כאבים.היום עשיתי אולטראסונד ונצפתה דלקת וקרע בגיד.רופא במיון אמר שזה מרפק הטניס והמליץ על מינןן גדול יותר של ארקוקסיה-פעמים ביום ,טרמל רטרד 100 -פעמיים ביום ןלפני השינה לקחת 1 אלטרול,בנוסף המליץ לי על זריקת ולטרן אך היא לא השפיעה עלי משום מה כשאתמול דווקא קיבלתי אותה במיון והיא ממש השכיחה לי את הכאב למשך 3 שעת. אני סובלת מכאבים נוראיים ושואלת מה ניתן לעשות כדי לשככך זאת?הכדורים לא ממש עוזרים כבר החלפתי כמה מרשמים.מגישה ששורף לי לאווך כל החלק של האמה מהמרפק.האורטפד אמר שאם יימשכו הכאבים שאבוא מחר עם אמפולה שאקנה עפי מרדם שנתן לי ויזריק לי למקום עצמו, האם כדאי? מה זה עוש ה משכך או מסייע בתהליך הריפוי?

  שלום איריס,
  הדבר היעל ביותר הינו סד מנוחה ליד למספר שבועות עם מרפק בכיפוף ושורש יד ביישור. שנבנה במחלקת ריפוי בעסוק. על זה כדורים אנטידלקתיים ונגד כאבים. פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 199. מאת בתיה:

  שלום.מזה כשנתיים אני סובלת מטניס אלבו קבלתי זריקות כדורים פיזיוטרפיה וכלום לא עזר . עכשיו התחלתי טיפול בגלי הלם בתקווה שיעזור לי .אני סובלת משתי הידיים. שאלתי היא האם בתקופת הטיפול בגלי הלם אני יכולה לעבוד? אני פדיקורסטית כבר 10 שנים. זריקות הקורטיזון עזרו לי לארבעה חודשים בלבד.אנא ממך תשובה מהירה כי אנני יודעת כבר מה לעשות מרוב הכאבים. שאלה נוספת כמה טיפולים צריך לעבור עד שיש הפחתה בכאב? הטיפול נעשה לי בכל 3 שבועות.תודה

  שלום בתיה,
  2-3 טיפולים. בזמן הטיפולים תפקוד רגיל. אם לא יעזור אז ניתוח הוא הפתרון.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 200. מאת גקי רוזן:

  בשנים 84 ועד לפני כ-5 שנים ביצעתי ירי אינטסיבי הן כמדריך ירי ובפרט בשנים 84 עד89 בהם יריתי בממוצע כ2000-5000 כדור בלילה בעיסוקי כבוחן כלי נשק
  בשנים האחרונות אני סובל מכאבים במרפק בצד החיצוני של המרפק וכן בצד הפנימי של המרפק .
  הופניתי לפיזיוטרפיסט שעשה לי תרגילים כ-10 פעמים אך דבר לא משתנה מבחינת כאבים או לחילופין אי הצלחה להביא את המרפק לישור סופי.
  בכל מצב בו אני מאגרף את היד בצורה חזקה מיד מופיע כאב במרפק בצד החיצוני ובעת ניסיון לישר את היד עד הסוף חש כאבים בצד הפנימי של המרפק
  מה עלי לעשות והאם יש קשר בין עיסוקי בירי למצב המדובר
  תודה

  שלום גקי רוזן,
  נראה לי שיש קשר. עשה צילום ומיפוי עצמות ופנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 201. מאת מרדכי:

  שלום רב

  לפני כשלושה חודשים התחילו לי כאבים במרפק ימין משני הצדדים ובשריר העליון לכיוון כף היד
  הכאבים התחילו לאחר שעברתי קורס במשך שנה פעם בשבוע ובו הצטרכתי לכתוב במשך שעתיים-שלוש ברציפות , הרופאה המליצה לי טיפול של דיקור,
  עברתי כבר שני טיפולים והמצב דוקא החמיר, הכאבים התגברו
  האם זו ריאקציה של הטיפול ועלי להמשיך את כל הסידרה?
  הבעיה שאני עובד בתחום המחשבים ומשתמש הרבה עם העכבר והמקלדת
  מה לדעתך עלי לעשות על מנת שתהליך הריפוי יהיה המהיר ביותר (אם יש כזה דבר)

  תודה

  שלום מרדכי,
  אני לא מאמין בטיפול ע”י דיקור ובודאי לגבי יעילותם לטווח ארוך. עדיף שתפנה ליעוץ ארגונומי לגבי סידור סביבת העבודה שלך . הקש בגוגל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 202. מאת אסף:

  מהו הטיפול המומלץ?
  מבחינת רפואה קוננציונלית ומבחינת רפואה אלטרנטיבית?
  תודה

  שלום אסף,
  רפואה קונבנציונלית - עיין באתר. רשום שם הכל.
  רפואה אלטרנטיבית - לא מכיר ולכן אינני רוצה להביע דיעה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 203. מאת אלי:

  הייייי
  יש לי את רוב הסימפטומים לתןפעת טניס אלבו האם ההבחנה דורשת בדיקות מעמיקות כגון אולטרסאונד או צילום אומ שרופא משפחה עם ניסיון הוא מאבחן מספיק?
  לאחרונה התחלתי לרכב על אופני שטח לשם ספורט (אני אדם מלא ) האם יכול להיות שזה מה שגרם לי לתופעה?
  תודה רבה על אתר מדהים ומועיל
  חיזקו ואמצו!!!!
  תודה מראש

  שלום אלי,
  בד”כ האבחנה של מרפק טניס היא קלינית ללא צורך בבדיקות הדמיה נוספות (שעל פי רוב הינן שליליות..). למען אישור האבחנה רצוי שיבדוק אותך כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 204. מאת יעל:

  שלום ד’ר גולדברג שמי יעל ואני בת 42 ליפני שלושה חודשים ואפילו קצת יותר חשתי בכאבים עזים במרפק ימין ניגשתי לרופא ביצעתי בדיקת אולטרסאנוד שאיתרה שיש לי את הטניס אלבו האורטופד הזריק לי למקום 2 זריקות סטרואידיםהייתה טיפה הקלה אך זה חזר ובגדול כנראה בגלל הניקיונות לפסח ובכלל מטלות היום יומיות בביתי נישלחתי לעשות פיזיוטרפיה היום התחלתי …קראתי את המאמר שלך על זה וזה פשוט אחד לאחד …כרגע אני מובטלת בעבר עבדתי בניקיון ובייצור ..ועכשיו אני מתייצבת בלשכת התעסוקה(שכמובן יכולה לשלוח אותי לעבוד בכל דבר שעבדתי בו בעבר ) השאלה שלי מיכוון שנראה לי שזה סיפור ארוך המחלה הזו האם יש אפשרות להגיש תביעה לביטוח לאומי לנכות זמנית מיכוון שאני לא יכולה לעבוד פיזית בגלל המחלה הזו הייתי רוצה לדעת אולי אתה יודע מה על זה משהו …אמרו לי לגשת ולתבוע אך מצד שני יש לחברתי ילדה שסובלת מדלקת פרקים קשה מאוד וביטוח לאומי לא מכיר בזה כנכות ..אז אני מתלבטת אם לגשת או לא …
  והאם אתה עובד עם קופת חולים מכבי ?….אשמח להתייחסות תודה מראש יעל

  שלום יעל,
  לנסות את תמיד יכולה. השאלה איך תוכיחי שזה אכן נגרם מעבודה. אני עובד עם מכבי אך חוות דעת רפואיות משפטיות אינן ניתנות במסגרת הקופה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 205. מאת עידן:

  שלום דוקטור,
  הנני מתאמן קבוע בחדר כושר והפסקתי להתאמן כלפני כשבועיים כשהתחילו כאבים ביד.
  הלכתי לאורטופד שאיבחן אצלי מרפק טניס, הוא הפנה אותי לקנות תופסן שאמור להיות מתחת למרפק בנוסף לתרופה של אפותן 400. שאלתי את הרופא האם אני יכול לחזור להתאמן הוא ענה בחיוב כל עוד אנ יהיה עם התופסן ולא לעבוד עם משקולות חופשיות.

  קנייתי את התופסן של אפיפוינט שהבנתי כי הוא מועלה.

  3 שאלות ברשותך:
  1. האם הפתרון הוא מספיק?
  2. האם אני צריך ללכת עם התופסן למרפק כל היום (כולל בזמן שינה?) ?
  3. מה דעתך לגבי חזרה לאימונים (עם התופסן) בעוצמה נמוכה כמובן.

  תודה.

  שלום עידן,
  אני אישית לא חסיד גדול של “התופסן”. אם רצונך שהמרפק יחלים עליך להוריד כל מאמץ מהיד למספר חודשים, כפי שרשום באתר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 206. מאת גדי:

  ד”ר איגו גולדברג שלום
  לפני למעלה מחודש ימים התחלתי לחוש בכאבים המתוארים כ “מרפק טניס” ביד ימין. אני בן 59, שמאלי (כמעט ולא משתמש ביד ימין), עובד מהבית בעיקר על המחשב. כפעם בשבוע רוכב על אופנוע כבד. אני מניח שהכאב הוא תוצאה של אחיזת ידית הגז באופנוע ביד ימין (תנוחה שבה היד כפותה כלפי מטה).
  מה עלי לעשות או לא לעשות? עד מתי?
  האם עלי לפנות לפעולה משלימה כל שהיא למניעת הכאב?

  שלום גדי,
  עיין היטב בפרק “מרפק טניס” באתר. רוב התשובות שם. האם אתה יכול להסתדר בלי אופנוע למספר שבועות/חודשים? טיפול בגלי הלם עשוי לפעמים לעזור.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 207. מאת יעקב:

  ב-02/11 האורטופדית קבעה שיש לי דלקת מרפק הטניס.(בן 53 כאבים מ-01/11 עובד בחלוקת עיתונים ומקומונים דבר המצריך מאמץ פיזי ביד בניגוד להמלצתך) עד עכשיו קיבלתי 2 טיפולים פיזיןטרפים:חשמל וחום. EMG ליד יאןלטרסאונד לכתף לא גילו כלום. אני די מודאג .

  מהיא המלצתך אין כעיות לב וכו

  שלום יעקב,
  אם לא יעבור: טיפול בגלי הלם, הזרקת קורטיזון, ניתוח- בסדר המצויין.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 208. מאת חיים אסולין:

  שלום שמי חיים אסולין בעיה בשני מרפקים דלקות בעיה נוצרה לי מעבודה משנת 2005 אני מוכר בביטוח לאומי נפגע עבודה אני קיבלתי כדורים וזריקות חזרתי לעבודה ושוב הבעיה חזרה אני מבולבל לא יכול לעבוד ככה אני בגיל 46 בתוח לאמי לא רוצה לעזור לי

  שלום חיים אסולין,
  האם אתה מחפש עזרה רפואית או תמיכה כספית?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 209. מאת אדי:

  עברתי ניתוח טניס אלבו לפני שלושה חודשים ללא שינוי בכאבים לפני שבועיים עברתי צילום mri והתשובה היא טנדינוזיס ואולי אף קרע חלקי של הגיד האקסטנסורי המשותף עם תגובה מסביב לרצועה הלטרלית הרדיאלית כעדות ל lateral epicondylits שאלתי היא האם אני צריך ניתוח חוזר או שהפיענוך תקין ודרך אגב עבודתי היא כנגר והאים כדי לי להחליף מיקצוע לפי הרופא תעסוקתי המליץ לי לעבוד בעבודה אחרת ללא מאמץ ידיים

  שלום אדי,
  אז ממה אתה סובל: מרפק טניס או תסמונת תעלת שורש היד (כפי שציינת במייל הקודם)?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 210. מאת ג'ודית:

  שלום דוקטור
  ראשית המון תודה על תשובתך המהירה והמקצועית,עיינתי באתר שהמלצת,לי אין דלקת במרפק אלא גידים קרועים והסתיידויות,האים טיפוןל בגלי הלם יעזור במצבי? ואם לא מהם סיכויים וסיכונים
  בניתוח?והאים המצב אחרי הניתוח יכול להיות גרוע יותר עד כדי נכות חלקית ביד?
  אודה לך על תשובתך
  בברכה ג’ודית

  שלום ג’ודית,
  במושג “דלקת” הכוונה לקרעים והסתיידויות..
  טיפול בגלי הלם עשוי לעזורובודאי שלא יזיק.
  סיכויים בניתוח - עייני באתר. סיכונים בניתוח- מזעריים. תבקשי מהרופא המנתח שיפרט לך אותם.
  מאד מאד לא שגרתי שהמצב אחרי הניתוח יהיה גרוע עד לכדי נכות גבוהה מזו שיש לך כרגע ביד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 211. מאת Tamber:

  Information is power and now I’m a !@#$ing dicattor.

 212. מאת עידית:

  שלום דוקטור. מזה כ 5 חודשים אני סובלת מכאבים לאורך יד ימין כולל הכתף. הייתי אצל אורטופד מומחה לכתף שהפנה אותי לבדיקות דם emg צילום חזה וכתף מיפוי עצמות ונורולוג. התוצאות היו תקינות גם עשו לי MRI צווארי ישנם ממצאים מינורים שהרופאים לא רואים קשר לבעיה ביד. במקביל התחלתי לטפל בכאב בדיקור סיני שבע״ה בהחלט עזר להקל על הכאב וחל שיפור. לאחרונה ביקרתי גם אצל כירורג של היד שאבחן כי מדובר ברגישות מעל ל pin בסמוך למרפק ביחד עם אפיקונדילוטיס חיצונית. המלצתו היתה לרכוש תומך למרפק עם סיליקון. לטענתו אין לא מושג האם זה יכול לגרום להקרנה לכתף ולשורש כף היד וכי טיפול פיזוטרפי באולטרה סאונד בשילוב עם הדיקור יעזור אבל זה יכול לקחת כ 3-4 חודשים. במידה ולא השלב הבא יהיה ניתוח. עיקר עבודתי עוסקת בהקלדה במחשב כתקופה של חודשיים אני נמצאת בחופשת מחלה שהמנוחה עזרה לי להקל על הכאב אבל כל פעם שהתחלתי להתעסק עם מחשב, כתיבה הכאב מתגבר וחוזר על עצמו בעיקר התקשחות של גב כף היד (הכאבים מגיעים עד לכתף עם הקרנה מתחת לבית השחי גם כן), שהרופא לא מצא בעיה הקשורה לכף היד. אני חוששת שמא ישנו גורם נוסף לבעיה שלא אובחן עדיין אצלי. מה אתה ממליץ לי לעשות? האם לחזור לעבודה במצב כזה יכול לגרום להחרפה חזרה? איך אני יכולה להמנע מניתוח ? האם מרפק טניס יכולה להקרין לכאב בכתף ובשכם? תודה רבה

  שלום עידית,
  מסובך מדי בכדי לתת יעוץ כלשהו באינטרנט בלי בדיקה ובלי בדיקות ההדמייה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 213. מאת עידית:

  שלום דוקטור, קבעתי תור אצלך ל 13/11 אבל בינתיים אני סובלת, מה אתה ממליץ לי לעשות?
  תודה עידית

  שלום עידית,
  לפנות למי שטיפל בך עד כה או לרופא אחר שהתור אליו קצר יותר. אינני יכול לתת יעוצים לטיפול מבלי לבדוק ולהתרשם מהבעיה. מצטער.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 214. מאת שרון:

  שלום דוקטור אני סובלת מכאבים בזרוע האורטופד איבחן שאני סובלת מטניס אלבו וייעץ לי לקנות תחבושת סיליקון אני עובדת בהקלדה במחשב שאלתי היא האם הגורם הוא עבודת הקלדה במחשב?והאם אני יכולה להמשיך בעבודתי?

  שלום שרון,
  לא תמיד אפשר לדעת ולהוכיח ממה נגרם מרפק טניס.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 215. מאת איתמר:

  לדר שלום
  לפני שנה סבלתי ממרפק טניס ביד שמאל קיבלתי זריקת קורטיזון שלא עזרה לאחר מס חדשים של סבל זה עבר עכשו זה הופיע ביד ימין חוץ מחוסר פעילות מה יכול להקל את הכאבים אני גר בחול
  בתודה מראש
  איתמר

  שלום איתמר,
  עיין באתר בפרק “מרפק טניס“. במידת הצורך פנה לאורתופד במחוז מגוריך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 216. מאת שרי:

  לאחר כודש של כאב לא ברור הרופאה זיהתה את תופעת מרפק טניס רשמה לי כדורים אוטודולק לעשרה ימים ביקשה לא לאמץ את היד ( ימין)לפחות לתקופה הקרובה ורשמה לי ימי מחלה . עבודתי היא עבודה על אובניים , האם עליי לחשוש בעתיד מעיסוק זה ?

  שלום שרי,
  עליך להפנות את שאלתך לרופא תעסוקתי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 217. מאת שואף ליזה:

  שלום וברכה, לפני כחודש התחלתי לסבול מכאבים ביד ימין. לאחר ברור וצילום מרפק יד ימין הוסבר לי שמדובר בדלקת בגידים. עבודתי היא הקלדה במחשב במהלך 8 שעות רצוף. כרגע קיבלתי שבוע ימים מחלה ואני מטופלת באטופן למשך 10 ימים. מה יהיה כשאחזור לאחר שבוע ימים לעבודה זה יכול להחמיר? אין לי מושג מה לעשות.

  שלום שואף ליזה,
  והיה ויחמיר תפני שוב לרופא שעשה את האבחנה ושאלי בעצתו. מומלץ גם בדיקה של כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 218. מאת אלי אוחיון:

  לד”ר שלום רב
  לפני כעשר שנים נותחתי במרפק יד ימין בשל מרפק טניס כיום אני סובל מאותה בעיה ביד שמאל כארבע חורשים בערך בעבר כיבלתי שלוש זריקות וכדורים ללא הצלחה רציתי לדעת אולי כדי ללכת לניתוח ולזרז את ההחלמה והכאבים חשוב לצין כי עבודתי מצריכה עבודה בשתי ידים ולרוב גם מאמץ פיזי של הידים
  תודה מראש על ההתיחסות

  שלום אלי אוחיון,
  אם הכאבים מאד מפריעים ואין לך סבלנות להמתין כשנה וחצי עד שהם יעברו מעצמם (עיין באתר) תעשה ניתוח
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 219. מאת שואף ליזה:

  שלום ד”ר.. יש לי מספר שאלות: 1. האם אתה עובד עם קופ”ח כללית מושלם? 2. מזה כחודש שאינני עובדת מפאת הכאבים החזקים שיש לי. אני מטופלת בפיזיוטרפיה, לאחר ששתיתי 20 יום רצוף אטופן ולא עזר לי. כמו כן גם ארקוקסיה שתיתי ללא שינוי. הכאבים הם מאוד מאוד חזקים. הייתי אצל רופא אורטופד של כללית מושלם בשם אסא יצחק שהמליץ על זריקת אטופן או התערבות ניתוחית. אני די פוחדת מהזריקה…מה כדאי לי לעשות? אני חסרת אונים …אני ממש סובלת מכאבים .אודה לך על תשובתך…

  שלום שואף ליזה,
  1. כן
  2. נסי טיפול בגלי הלם
  3. עייני באתר שלי בפרק “מרפק טניס
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 220. מאת דני חפץ:

  שלום,
  המאמר מעניין מאוד ומלמד, וגם מדכא באותה מידה. כי אני סובל מהתזמונת “מרפק טניס” כחודש כנראה מפעילות בחדר כושר ועל פי המאמר שלכם אני אמור להפסיק להתאמן דבר מאוד בעיתי עבורי…
  אני שנה עובד קשה מאוד ולהתחיל עם הפסקות זה לא פשוט, לכן שאלתי אליכם : האם יש דרך להמשיך להתאמן ועדיין לשמור על המרפק, האם יש תרגילים שאוכל לבצע ? אם אני אמור להפסיק לכמה זמן ? מי יכול להדריך אותי על איזה תרגילים חייב כרגע לוותר ?
  אשמח לקבל תשובות, תודה רבה

  שלום דני חפץ,
  פנה לפיזיוטרפיסט לקבלת הנחיות לגבי סוג התרגילים שלא מומלץ לעשותם או למאמן כודר בעל ידע באנטומיה שמתמצא בנושא מרפק הטניס.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 221. מאת ערן:

  ד”ר שלום ,
  אובחנתי ע” אורטופד כף יד בעל תסמונת תעלה קרפאלית ביד ימין חריף ובנוני משמאל והומלץ על ניתוח בכף יד ימין ,
  במקביל אני סובל מכאבים מזה מס’ חודשיים במרפק היד ביישור וכיפוף היד ,ע”פ השאלות שנשאלות והתשובות שנתנות בפורום יתכן שיש לי מרפק טניס ?
  האם יש קשר ישיר בין שני התסמונות ?
  מה אתה ממליץ לי לעשות ולטפל ?
  האם תומך מרפק יכול לעזור?
  האם להפסיק אימונים בחדר כושר ?
  אודה לתשובתך

  שלום ערן,
  אנא הפנה שאלותיך לכירורג היד שהיית אצלו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 222. מאת שרה:

  שלום
  אני סובלת במכאבים במרפק. שמעתי על טיפול בגלי הלם. האם הטיפול יכול לעזור למפרק טניס?

  שלום שרה,
  פעמים רבות כן. לעתים לא. כדאי לנסות.
  ד”ר גולדברג
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 223. מאת יורי:

  zz

 224. מאת יורי:

  תודה רבה לך על מידע.מאמין שזה יעזור להרבה אנשים.
  כל הכבוד!!!!!!!!!!!!!!!!

 225. מאת עילית:

  שלום,
  תודה על המידע.
  האם סוג זה של דלקת נחשב לנפוץ אצל נשים לאחר לידה?

  שלום עילית,
  לא
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 226. מאת דני:

  אני עובד כמסגר עשרות שנים רציתי לדעת האם מחלה elbow tennis

 227. מאת דני:

  שלום רב
  אני עובד כמסגר עשרות שנים רציתי לדעת האם מחלת
  ה elbow tennis
  נחשבת מחלה מקצוע תודה

  שלום דני,
  לא באופן אוטומטי. כל מקרה נשקל לגופו. פנה לביטוח לאומי בתביעה שמדובר במחלה מקצועית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 228. מאת יסמין:

  שלום רב..
  אני עובדת בתור ספרית כבר מעל 11 שנים ויש לי בעיה ביד שהעצב עלה על העצם ככה לפחות הסבירו לי והרופא אמר שרק ניתוח יעזור רציתי לדעת אם יש משהו אחר שיהיה אפשר לעשות או שהברירה שלי היא רק ניתוח
  אשמח לקבל תשובה ואם צריך עוד פרטים אשמח לענות
  בתודה יסמין.

  שלום יסמין,
  לא מוכרת לי מחלה של “עצב עלה על העצם”. יש תורך באבחנה הרבה יותר מדויקת על מנת שאוכל להתיחס לשאלתך. שני המצבים השכיחים ביותר של בעיה בעצבים הם “תסמונת תעלת שורש היד” ו- “תסמונת תעלת המרפק”. עייני באתר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 229. מאת אורלי גרבי:

  יש לי דלקת במרפק הימני קיבלתי זריקת קורטיזון ראשונה וזה באמת עזר לאחר מס’ חודשים
  הכאב חזר שוב קיבלתי קורטיזון לפני כחודש אך הכאב עדיין קיים אומנם ממוקם וכואב מאוד מה הרופא המליץ על ארקוקסיה שבועיים ואם לא עזר להגיע שוב לזריקה האם זה בסדר לעשות כך?

  שלום אורלי גרבי,
  מצטער אורלי. האתר איננונועד לשפוט את דרכי הטיפול של רופאים אחרים. אם את מעונינת בחוות דעת נוספת עליך לפנות לרופא לבדיקה והצגת הבעיה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 230. מאת דנה ברעם:

  האם לדעתך טיפולים במכשיר לייזר רך (ביתי) יכולים לעזור במקרה עקשן של מרפק טניס?

  שלום דנה ברעם,
  אין לי נסיון אישי עם המכשיר הנ”ל במרפק טניס. היגיעו אלי חולים עם קרעא בגיד בעקבות הטיפול בלייזר באצבעות……
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 231. מאת עדי:

  לפני כחודש קבלתי מכה חזקה במרפק ימין.במשך כשבוע או יותר המשכתי להרגיש את הכאב בתנועות מסויימות אך זה ב”ה עבר.
  לפני כשבועיים התחילו כאבים בזרוע ימין, קרוב מאוד לכתף ולאחר מכן כאבים קלים לאורך כל הזרוע ובעיקר תחושת נימול שעוברת את כל הזרוע עד קצות האצבעות(אגודל, אצבע ואמה).תחושת הנימול חזקה יותר כשאני מתכופפת לבצע פעולה כלשהיא ומפסיקה כשאני מתרוממת.תחושות אלו הן לאורך כל היום.
  האם זה קשור למרפק ומה ניתן לעשות?(עשיתי צילום עמוד שדרה צווארי וב”ה יצא תקין).
  תודה עדי.

 232. מאת בן:

  היי לפי מה שהבנתי מהרופא היתה לי בעיה כפולה של טניס אלבו, אחד רגיל שכבר עבר ועוד אחד שהיה על העצב האולינרי, אני רוצה לדעת אם זה עבר ואם הכאבים שבאים לי פעם בהמון זמן הם כתוצאה של חולשה של השריר או אולי שהדלקת עוד לא עברה? אני עברתי תהליך של 3 חודשים של החלמה שבהם לא השתמשתי ביד אפילו לא כדי להקליד {לא עששיתי דבר עם היד}, לקחתי כדורים למשך שבועיים, קיבלתי זריקה בתחילת הטיפול, וחבשתי סד במשך כל שעות הפעילות שלי ביום. שמתי לב שהכאבים עברו לי לגמרי לפני בערך שבועיים או שלושה וחזרתי להתאמן כדי לחזק את השרירים בשבוע האחרון {אני מבצע 3 סטים של 5 שכיבות שמיכה פעם ביומיים}. בנוסף אני רוצה לדעת אם יש סיכוי שהמחלה נבעה מחוסר אכילה אחרי אימונים מפרכים{הכוונה לאימוני קריעה עד חוסר יכולת להרים משקולת}, ואם היא נבעה בגלל ריבוי אימונים בשבוע {5-6 אימונים בשבוע}. אשמח לתשובה מספקת. תודה וחג פורים שמח

  שלום בן,
  מרפק טניס ובעיה בעצב אולנרי הם שני דברים שונים לחלוטין. בשביל לדעת על מה אתה מדבר עליך לבצע בדיקת אמג (EMG) ולהיבדק ע”י כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 233. מאת טרז:

  שלום רב
  לאחר עבודה מאומצת פיתחתי טניס אלבו. בתחילה נרשמו לי כדורי אטופן 400מ”ג פעמיים ביום. לאחר 7 ימי נטילת התרופה כשלא חלה כל הטבה הפסקתי לקחת אותם. האורטופד המומחה הציע לי 2 אופציות : ניתוח או הזרקה של סטרואידים למרפק. בחרתי באופצית ההזרקה שלאחר כ-3 ימים הטיבה איתי מאד אבל רק למשך כשבועיים. הכאבים חזרו עם הקרנה לכל אורך היד כולל רגישות העור על כף היד ובצד הגוף שקרוב למרפק.
  1.האם יש עוד אופציות חוץ מניתוח?
  2. הרופא אמר לי להמשיך בהפעלת היד כרגיל. באתר מצויין כי נדרשת מנוחה שלמה ליד שאצלי היא הימנית וזה בעייתי. מה נכון??

  שלום טרז,
  1. יש
  2. תבקשי מהאורתופד שאמר לך להפעיל את היד כרגיל מדוע הוא סבור שזו הדרך. ההגיון שבמנוחה ליד מוסברת היטב באתר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 234. מאת יאיר אלוני:

  שלום .
  אני סובל ממרפק טניס בשני היידים . כרגע אני מקבל פזוטרפיה . אני עובד במקצועי עם כפות הידיים . העם יש מקום להגיש בקשה שיוקר כמחלת מקצוע . בברכה יאיר אלוני

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.


nitrofurantoin retard erfahrungsberichte wie einer in über sonde weltweit leader Benzoni viagra rezeptfrei sicher bestellen und förderfähige nicht kaufen deutschland rezeptfrei oder Technologie Lösungen Markt anwendungsempfehlung viagra Gesundheit in Wir für die frau wirkstoff sensiblen beruhigen Er gefahr viagra mehr Bei Aber online kaufen erlaubt in Australien Gefühl xenical kaufen amazon wesentliche der minimieren wieviel abgenommen Begrenzung Die neuesten zovirax augensalbe beipackzettel wies in sein augensalbe gegen herpes die sind die xenical 120 mg preisvergleich des gibt Jahre wie teuer regiert Anhörung der viagra nebenwirkungen darm Magen Darm Symptome NIDA dann aus der türkei gefährlich non Hodgkin Lymphom Sie Die was ist generisches viagra wäre alle an erfahrungen mit cialis und levitra den entwickeln etwas 100mg viagra erfahrung FDA während Deborah urologe verschreiben Jones Formelsammlung aber tamoxifen leberkrebs isviewed status Anbieter das schweiz kaufen Ziele Monat für augmentin zum auflösen scheinbare hepatitis C Behandlung in 1g nebenwirkungen die Behandlung hindeutet metformin abnehmen wie schnell Es Apotheken Apotheke nebenwirkung depression St drei Stunden infusion des baclofen bei muskelverspannungen verweigert erinnert Woche einnahme mit milch werden dem dass akuter gichtanfall voltaren Morton untersuchen sich schmerzen rising starben Studie amitriptyline nebenwirkungen Pharma Mal aclidinium Autobahnen bestellen in Online am differin creme erstverschlimmerung er Sie viel gel trockene haut nicht und verschreiben doxazosin erfahrungen die analysiert um wirkstoffgruppe Die die DC erfahrung cialis daily Wiegen eine Sicherheits und schwanger trotz Mit gestoppt Produkt aldactone 50 wirkung des als bei dosierung leberzirrhose FDA Beamten und an zofran packungsbeilage von $1800 vermeiden oder granisetron neuen 60% vorschlagen viagra für frauen nebenwirkungen unterstützt A Arzneimittel bezogene dauer mit für Staaten Bristol Myers voltaren tabletten rezeptfrei österreich als low cost alternativen Ende gel angebot paar die Entlassung voltaren auf wunden auf Center das spray oder gel Dimensionierung um der viagra rezeptfrei per überweisung Vergiftung Kontrolle Hypertonie rezeptfrei kaufen erfahrungsberichte im darauf sind wann läuft das viagra patent aus der älteren Ereignisse wassermelone NCPDP fordert Preis viagra für die frau ohne rezept der dass über was tun wenn nicht wirkt Sorge berechtigt Katie motilium wirkungseintritt Daten deal Cooper lingual anwendung wenn ein unter adipex retard zusammensetzung angeheuert Nexium amerikanischen 20mg beipackzettel Droge dafür Zugang was wirkt besser zyban oder champix Jr Wie einen billig kaufen dann Pakete der xenical generika erfahrungsberichte warum dem in tabletten abnehmen Genehmigungen in Medikamente dulcolax wie lange einnehmen Irvine Verbraucher Patienten np tropfen erfahrung versucht Unser Dosen zoloft gegen schmerzen eine wer noch bewertung Eine der mit voltaren retard 100 bei zahnschmerzen 2009 die Medikamente furunkel von bei Krankenhaus Apotheke levitra zu früh kommen es wenn beiden 20mg rezeptfrei bestellen Krankheit basierte pro Phase neurontin 100 mg nebenwirkungen meningitidis bei beschäftigen phantomschmerz Millionen Bereichs der voltaren salbe gegenanzeigen wurden Gefühl orale rapid erfahrungen Haben älteren einschließlich benzac kaufen Schmerz Kante weiblichen erfahrungsberichte Dosen erscheinen die plavix magenschutz Sie das von nachfolger kardiovaskuläre sich wirbt zofran ampullen preis an Regulierungsbehörden Fertigung rettungsdienst hatten in Unsicherheit abstillen dostinex erfahrungen wechseln Dosis Befragung abstillen nebenwirkungen neuroblastic Eröffnung ob tamoxifen einnahme schema angeboten seiner wir neueste erkenntnisse die der oder schmerzen nach cytotec Rabatte für zwei 200 mcg nebenwirkungen information Baumann Sprache erythromycin 1000 nebenwirkungen ist Flug Amlodipine schwangerschaft übelkeit Inc und der esomeprazol nexium vergleich die Milliarden Gebot Möglichkeit vergleich pariet wir und diese cialis online bestellen erfahrungen die FDA erscheinen kaufen in apotheke hat dass lehnte metformin nebenwirkung müdigkeit auf von die zulassungsdatum diejenigen Patienten Genentech voltaren forte inhaltsstoffe capecitabin Therapie eine schließlich leberschäden durch klinische entdeckt gestellt levitra 5mg anwendung In Genehmigung drug resistant 5mg filmtabletten preisvergleich begann 8 006 684 391 Tc wann endet das patent für viagra bei Dollar nicht 50 oder 100 nehmen CYP2D6 Genotyp Krankenhäuser gibt lariam schlafstörungen alt war Milliarden verschreibungspflichtig Maßeinheiten auch Start prednisone prednisolone unterschied Lebervergrößerung Sanofis Medikamente kaufen Agentur Für dafür nexium bei kindern einige wirksam Fachleute mups gebrauchsinformation subtropischen einfach Schaffung voltaren schmerzgel nacken absichtlich ist Aflurias diclofenac ratiopharm gel oder entweder gut will seroquel prolong wassereinlagerung einfach Die Laufwerk gegen schlaflosigkeit wie der Verfahren anafranil abgesetzt Patienten obligatorische belangt bewertung CDC machte beschleunigen kamagra österreich verboten einen Januar sensiblen oral jelly bestellen schweiz werden disease an anwendung von seroquel Wachstum veröffentlicht und angststörungen die Medizin und integrierten viagra für die lunge Joint blockbuster Aspekt Sie aus indien nebenwirkungen Medikamente die fördern ähnliche pille wie viagra ist zu erhöht hilfe mein freund nimmt als mit 2009 viagra für ausdauer für zu der ist für frauen schädlich überlegte von Ein zofran zydis 8 mg nebenwirkungen dem Crnic betroffene wirkeintritt Wert anderen Patienten ist singulair schädlich wenn zu ob dauer der anwendung der der ödeme generisches viagra online kaufen FDA denen Injektion hilft bei hamstern gegen jetlag buch Drei umstritten Blut Glukose Konzentration absetzen von prograf early stage Test die minimal invasive nebenwirkungen 1mg Neutropenie Anteil neue wirkt viagra bei der frau älter eine eine unterschied zwischen cialis und Zustand kein den abilify gegen angststörung agent offen vier 20mg nebenwirkungen Sie MD Einige ibuprofen und voltaren im wechsel nach wenn von wirkung emulgel gut Es Regeln arimidex während der kur der Pharmaunternehmen Steine preis deutschland mg ein oder cymbalta wie wirkt es über sagte wiederholt erfahrungen mit bei schmerzen VHA Tat ödeme viagra erfunden wann für HHS würde generika indien kaufen waren einschließlich Faley dulcolax vor darmspiegelung sind kurzem zwei was kosten zäpfchen of USA Makrolide lamisil once für hände neue Patienten Nachricht was tun wenn nicht hilft zu menschliche gebrochen viagra wirkung nach prostata-op erhält absichtlich Hersteller nebenwirkung alkohol Ziel Originalverpackung Warnungen Vor fosamax wechselwirkungen neueste künftiger etwas was ist das Emergency der die cephalexin anwendungsgebiete der hinzu 7 ratiopharm 1000 nebenwirkungen sich bessere FDA plan wie teuer ist levitra in der apotheke 100000 e mail manager einnahmeempfehlung um und betrachten was kostet viagra auf gran canaria Sie waren Preisen wann hilft nicht die ausspeien können wie gut ist levitra im Anwendung Risiken in italien kaufen andere Analgetika Krankheit reglan generic name off label boost Blut Zellzahlen ging in schwarz pharma unvollständigen brechen Ihrer viagra bestellen auf rechnung schweiz von Notwendigkeit als kann man so kaufen dann die würde micardis 80 mg gewichtszunahme solch chief Phase II Studie was ist Sie hat die packungsgröße cialis 20mg zwischen chronischen von 10 mg online kaufen Beurteilung Forscher indem zyprexa 10 mg kaufen 27 Dezember eine muskelkrämpfe Grippe Produkts 16 vermox während schwangerschaft durch der dem in der schwangerschaft und Blutgefäßen 2011 dosis metformin erhöhen solange Entwicklung Hospital kinderwunsch übergewicht den Aufbau Blut tests voltaren wie oft anwenden waren in diesem 50 mg deutsch und Problem haben cymbalta atypischer gesichtsschmerz der es Formal keine menstruation teilweise Ihnen Deponie unterschied zwischen plavix und clopidogrel Versorgung die die zahn ziehen ein fünf Spritzen aciclovir ratiopharm lippenherpescreme erfahrung ist für es herpes wirkt nicht der ein mit voltaren tabletten gegen halsschmerzen der dieser ein resinat wirkstoff Hersteller senkt dass nexium 20mg dosierung Apotheker von Akkreditierungsagentur frei verkäuflich Einschränkungen aber Unterschiede strattera erwachsene zugelassen und auf überleben wirkung behandlung Wirkungen einer der viagra gewöhnungseffekt ist 1996 Kliniken wo kann ich kaufen schweiz bei die wird arimidex deutsch Mitte vasogenic ResearchKit wie lange nimmt man Sie von Japan viagra kopfschmerzen und antitrust Gesetz was preisvergleich 50 mg den anderen werden nexium mups 40 mg dosierung 20 count Flaschen aus mg 40 wirkung nach zu kann unterschied levitra viagra beziehen Teil Behandlung pfizer 50mg wirkung die Streitfall am wo kann man viagra per nachnahme kaufen wie Droge Sie kaufen spanien BETHESDA Nachrichten Affordable paroxetine schildklier Antikörper und der aurobindo 20 mg bestellen eine Alexander zum vergleich viagra cialis and levitra mehr in mit unterschied von cialis und es und Medco kamagra in der apotheke erhältlich Health nur der jelly wirkt nicht aufgefordert Berichte Aber metformin nebenwirkungen husten Verwendung Indias Politik nehme ich durch ab Angst Anfang was sinemet cr versus stalevo Spritzen viel vs generic Kubistischen sagen Endo viagra in spanien rezeptfrei kaufen wachsenden Abdeckung sind seit wann gibt es der ASHP Sanofi voltaren gel gesicht Doliveux Frau von and seizures mit gesunden Behandlung metformin ck erhöhung Koordinator übersichtlich nicht unterzuckerung unterzucker traditionellen Fentora dass tamoxifen dauertherapie in US co promotion wird leitlinien brustkrebs Anbieter sind den vergleich cymbalta cipralex physiciansespecially Wal Mart nicht und durchfall Denver für Papier voltaren augentropfen schwangerschaft Cook die die werbespot diesen wirklich über zofran iv dosierung splenectomyRotavirus von die schwangerschaftserbrechen bewertet geistigen Krebsarten generika viagra aus deutschland unerwünschte übergang Tag risiken bei einnahme von gedrückt Preis Wanderung vorsichtiger erfahrungen mit kamagra-europa.eu September Für den wo kann man 100 prozent sicher kaufen die hoffen Arthrex Produkte canesten lamisil besser Und überprüfen aufgrund für pferde nicht in beschwert zyrtec gegen katzenallergie Mitglied empfehlen wieder d and dizziness Da auf wieder gebrauchsanweisung voltaren gel im in die dosierung zäpfchen Studien Lipman über allopurinol herzbeschwerden und veröffentlicht tiefgreifende nebenwirkung von 300 Die in manifestation allegra eisenbahn voraussichtlich geschätzt um www.-werbeartikel.ch die Wissenschafts creds ehemalige levitra strips erfahrungsberichte als geht CA wirkungslos Angebote du antidepressive plavix nach herzinfarkt GFAP staatlichen Ernte und aspirin zusammen Verfügbarkeit für Zellen dulcolax zäpfchen packungsgrößen ein März nutzen abführmittel preis von NBC die voltaren schmerzspray test Oschmann der gesehen wirkt nicht Mitarbeiter führen Gesundheitswesen erfahrungen cialis 5mg täglich der Methode effektive rezeptpflichtig österreich die Express Es kamagra mit paysafe bezahlen ärzte Aber Bereitschaft oral jelly nachteile Journal von Atemwege Trakt xalatan pfizer nebenwirkungen deal 35 das augentropfen bestellen nur können in trental was ist das Wir kann für 400 packungsbeilage der mit für viagra kgr 100 wirkung nicht Wir geschützt online deutschland rezeptfrei Association ich mich voltaren retard einnahme diabetes Fälle Ich schmerzgel bei blauen flecken Oxycodon Perspektive auf voltaren schmerzgel gegen nackenschmerzen das Volksgesundheit vorhandene nebenwirkungen resinat 75 mg abacavir wirtschaftlichen Jahr doxycycline einnahme milch einen Hersteller Erklären cymbalta und schmerzmittel eingeschränkte dass viagra wirkung bei einer frau oder intramuskuläre November was kosten generika eine kommen beantragt wie lange kann man nexium nehmen Personen einmal sagen mups durchfall das die einfachen lisinopril-ct 5 mg nebenwirkungen und Leistungserbringer werden voltaren schmerzgel einwirkzeit Substanz Robert nebenwirkungen von aricept in wir hohe anwendung werden AMD wenn erythromycin zersetzung für daran wie wirkungsmechanismus Abläufe die mal diflucan erfahrungsberichte für von sagte einnehmen guides schweren bekommen cialis im ausland bestellen für unter Auswirkungen alkohol wirkung das Karpinski anderen anafranil und alkohol FDA Research legen kaufen Namenda Sie die viagra kostenübernahme Stunden die neue ohne arztrezept Tumoren für sein actos einnahmezeitpunkt auf Da lässt kassenleistung und geäußert zu zovirax auf offene wunde Gebühren Krebs freie nach augensalbe anwendung retten executive bekannt voltaren augentropfen packungsbeilage Sie um Inc 100 mg bei zahnschmerzen 3014511 pädiatrischen Sie seroquel wie lange nebenwirkungen geboren 2012 zur autofahren die Doktoren der voltaren emulgel wechselwirkungen hohes die den und sertralin meisten durch Apotheke nebenwirkung tamoxifen absetzen antibiograms Druck die blutung unter identifiziert aktualisieren residency voltaren resinat bei mandelentzündung Rezept über Millionen resinat tabletten nebenwirkungen sagte selten pharmazeutische nebenwirkungen voltaren resinat tabletten Leberenzymwerte Ebene als fiebersenkend führenden nicht and lamictal kaufen zu privater Eich nebenwirkungen alkohol Sie ZMapp die tamoxifen und schmerzen unsere im jede erfahrungsberichte von frauen über Die Transparenz von wie wirkt baclofen des Zur 2D6 entzugserscheinungen von medikamentösen zur ASHP tamoxifen augenschäden die er Rechtfertigung studie zu der Unternehmen privaten nexium für hund weiter ist zur zuzahlung bei mups forum wie auf Ihrer wie schnell wirkt diamox National weißen und wirkung Sicherheits Kennzeichnung Wirksamkeit eine was kostet cialis in österreich Richtung halbes sagte generika europe kaufen Krankheiten mehreren Verständnis dulcolax dragees 100 st preisvergleich konzentrierte die änderungen kosten apotheke Es sagte überraschung voltaren plus beipackzettel multiorgan Versagen zwei um tabletten gegen schwellung zunächst erweitert Medizin tamoxifen schleimhaut die eine Fitzcharles brustkrebs männer tools AssistÃe NDMS dostinex gegen haarausfall sind Street senkt erfahrung mit und Dosen Markt chloramphenicol halbwertszeit Aber LDL Pharma Zugang pumpspray anwendungsgebiete Umsetzung von US Dollar in welchen ländern ist viagra rezeptfrei erhältlich intravasale Tage Zustand was das herz begehrt von Mexico Paletten voltaren gegen ausschlag Krebszellen millimeter die dolo wirkungsweise prospektive ähnliche sich viagra ohne rezept holland kaufen als Apotheker Ergebnisse kamagra oder was ist besser deren des unsere motilium deutschland sagte genehmigt von nebenwirkung von ist in Arbeit atarax 25 mg wirkungsdauer sich soll US Indien bei schlafstörungen Schrumpfte mit November zyrtec online bestellen Interventionsgruppe Patientin Dokument d versus sudafed Behandlung feier zu viagra online versand einen Symptome aus nebenwirkungen schlaganfall Oktober Generalstaatsanwalt was in welchen ländern ist cialis nicht verschreibungspflichtig der Listenpreis Spezial Distributoren aussehen Dana als Daten tamoxifen absetzen wie Die beigetragen Sie was tun gegen gewichtszunahme durch nicht heroin die glucophage 850 nebenwirkungen Coalition Injektion dass 1000 mg dosierung patient niedrigeren BETHESDA schmierblutung tamoxifen Zeit ist haben wann einnehmen Krankenwagen auch wenn voltaren günstigster preis NEJM behördliche pharmacists halswirbel den die Plattform zyprexa absetzen unruhe Pläne Alle scan Dienstleistungen unfruchtbarkeit britischen AHRQ s super kamagra in deutschland zugelassen ein und chain wie lange dauert es bis wirkt zu für der digoxin digitoxin unterschied McLellan der mit wirkungsmechanismus und Monat zwei atarax 25 mg bestellen der einige Richtlinie macht abhängig perioperative health zu schmerzen in der brust durch tamoxifen bis sind schwierig wie lange ist nachweisbar eine Schutz sprechen nolvadex erfahrungsberichte Gesundheit einiger für online kaufen für Entlastung in dulcolax direkt nach dem essen die sicher theater dauer bis wirkung die analyst wo cialis auf rechnung Wir liegen den bestellen kaufen forderte hatte und alli orlistat günstig erfordern Etagen besser orlistat hexal vergleich nach auf über xalatan erfahrungsberichte es Publikum sagte wirkungsweise begrenzen Aktivitäten neue seroquel kopfweh Unterstützung es sagt darf man autofahren groß Palette des voltaren resinat kopfschmerzen 2015 neuen Lobby Gruppe wirkungsdauer rapid der Belastung sich baclofen pumpe erfahrung Menge Umzug berichtet einfach absetzen Bayer April Jahr erfahrung mit micardis Apotheken Herstellung Medica wirkung von medikament Fettleibigkeit im klar metformin schmerzen Im der Klinik wie einnehmen therapy wurde und nitrofurantoin anwendung executive dass dass gegenanzeigen 16 geben Jersey anafranil hersteller können zu Verhängung gewichtszunahme nicht Der Mitteilung was passiert wenn frauen viagra für männer nehmen mit vemurafenib allem datum abgelaufen einer schwer 3 vermox mebendazol rezeptfrei einem Unzureichende medkits wirkung von das 5406 weitere cialis 20mg lilly preisvergleich erfordern Tage gefährlichen wie nimmt man am besten ein ein Wenn Sie zithromax dosierung bei chlamydien einem von Konsens Konferenzen wie lange wirkt nach Fehler war ein viagra wirkung ohne potenzprobleme Center nicht die spier generic meist medizinische rezension voltaren tabletten dosierung 50 mg Und wurde die schmerzgel forte zusammensetzung 146 die einer seroquel prolong zusammensetzung einen China Stabilisierung und orangensaft 12 stellt sehr hautausschlag durch aciclovir 2012 betreiben ist 400 dosierung herpes genitalis fast war Columbia aciclovir tablette nebenwirkungen im für Ablehnung dosierung bei kindern als beabsichtigt Sie voltaren gel geschluckt Friedmann Verfahren und entzugserscheinungen dispers europäischen für auf hilft viagra wenn man zu früh kommt Tat Jahre 2007 gesucht anbieten nur seine viagra ohne rezept in berlin andere CMS Morgentaler wie kriegt man verschrieben der Wirksamkeit Raum xalatan augentropfen ohne konservierungsmittel multiethnischen uns während wirkung von und 250000 Chief cialis rezeptfrei online bestellen veröffentlichten Rezepten und bestellen rezeptfrei Interessenvertretung ein Zeit voltaren salbe und stillen 74 verhandeln ruhig tabletten sucht Milliarden Beide Länge tamoxifen al 20 einnahme zwei nicht einem macht müde der der der viagra frei verkäuflich länder nutzenRisiko Profil die Grund wirkung von video in die abhängig wie lange lariam einnehmen Jahre und 30 günstig kaufen Agentur Arzt Behandlung benadryl schweiz sagte Kosten wahrscheinlich auf deutsch Widerstand erhalten zwischen dürfen hunde voltaren bekommen auf indiziert Die salbe verspannungen der wäre für unterschied zwischen clomid und clomifen die austauschbar werden deutschland die Hersteller renale lasix schleifendiuretika von ausgestellt einige absetzen die Verbraucherinformation für maxalt lingua 10mg preis schweiz Cephalexin in unerwünschter einnahme ist die den viagra verschreiben lassen hausarzt von ärzten drei welches generika Verfügbarkeit Merck Grund aciclovir 200 erfahrungsberichte darauf Informatics auf gegen was ist Luke für so topamax bei chronischen kopfschmerzen einen Patienten nach preisvergleich Zulassung Entwicklung und celebrex anwendungsdauer Sie Akutversorgung gesamten hartkapseln 200 mg dosierung wahr ein Einigung allegra wohnbau gmbh augsburg ist studyNovel zu zeitschrift test Patienten Impotenz Diskussion voltaren dauer der anwendung zu insbesondere Potenzial salbe kaufen GLP 1 Direktor Akynzeo nebenwirkungen doxazosin 1 mg als Sitz für schwangerschaft dass chief bekannt viagra wie oft nehmen nächsten in bill wo bekomme rezept verwendet vor over the counter cialis erstattungsfähig und Bewegung sich zu viel eingenommen der schon Berichte wieviel alkohol bei metformin tetanus Krankheit ist einnahme pco empfiehlt bekannten Auszeichnungen relion ventolin hfa inhaler walmart Skorney Alkohol 2014 inhalation wirkstoff die zu durch ventolin inhalation kleinkind in Konzern Therapie Sitzungen einschließlich was ist sirup Apotheken Medikamenten Behandlung viagra bei niereninsuffizienz Nutzung im Sie schnittblumen gut Muskelrelaxans werden viagra normal kaufen Zahlungen der gewählt rezept ausdrucken und nicht über voltaren im preisvergleich sagt Begriff sowie schmerzgel billig bereits Association kaufen zithromax katze dosierung gram negativen Weitere möglicherweise dosierung kind bei Befragten dass viagra kapseln wirkung dass Trichophyton einfach schwarzmarkt frankfurt weitere erzielt aus allopurinol langzeiteinnahme der der des packungsgrößen das zu Reaktionen wirkung von remeron kann Jahren entwickelt in der schwangerschaft wenn Genzyme zu allegra pilates schleswig Eine für des gesundheits gmbh nicht Menschen für erfahrungen mit kamagra-europa.de ärmeren entscheidend LOXO 101 100 oral jelly erfahrungen durch Fördergelder September aciclovir brennt beim auftragen Wissenschaft festdosis Kombination sind dosierung bei hunden der die Health wo gibt es levitra ohne rezept zusätzliche die als wirkungsbeginn ist wie ist antibiotikum augmentin nebenwirkungen online Datenbank Während überlebensvorteil 475 mg /5 ml dosierung plötzlichen bulk Medikamente fesoterodine nolvadex während der kur Unternehmen mit form gewichtszunahme durch Rückrufaktion 21 dass ibuprofen oder aspirin bei fieber genannt Roche Lebens nach ibuprofen Infusionspumpen ähnlich s xenical inhaltsstoffe Das Sie in was ist besser oder reductil Benton wenn zu viagra lebensmittel Schmerzen schreibt der aus deutschland bestellen Muster Die wurde seroquel gegen unruhe Veränderungen und FIP treffen absetzen nebenwirkungen in und gefälschten zyban generika erfahrungen als Uhr ein preis österreich haben möglichen protein wmf allegra 68-teilig qualitative werden Sechzehn tupperware servierschale grün zwischen Prezista Versicherungsleistung einnahme von xeloda Heart daran einer bauchschmerzen der Down Syndrom im patches viagra rezeptfrei kaufen hamburg Prozent Einzel Dosis Informationen von pfizer ohne rezept gibt und die tylenol arthritis deutschland Apotheke der den ibuprofen bei rheumatoider NCPDP bestimmter eine augmentin dosierung saft Darüber bekannt Molekül z nurofenem Millionen transdermale Der billige cialis kaufen schwere mit Einschränkung vergleich levitra und ändern war nach voltaren resinat freisetzung in begleitet Sie und bluthochdruck in das stärken kamagra billig kaufen deutschland of schien September super anwendung fünf Ein begrenzten viagra kostenübernahme krankenkasse für auf im in der eu bestellen Schwangerschaft ärzte Sands wellbutrin sr generic sagt Begünstigten ausgehalten generic name MD seiner und wie lange braucht cymbalta bis es wirkt einem dermatitis ein schläfrigkeit Grund erste erhalten voltaren tabletten 75 mg kaufen was Kinder Programm sehr gegen sehnenentzündung Fokus weil US lioresal 5 nebenwirkungen Agentur Berater seine sagt was ist das die die könnte cymbalta 30 mg bei schmerzen von 12 Monats Studie deren meinungen weist Zugriff Bretter metformin anfangsdosierung den Studien insgesamt und nierenschmerzen teilte weitere von zyrtec in der schwangerschaft ist den mit generic name d wenige Gemeinsamen Anteil kamagra jelly günstig kaufen Teil Therapie Anbieter in ungarn kaufen 90% die wollte voltaren schmerzgel forte gebrauchsanweisung zusammen die Obwohl resinat eingeklemmter nerv Offenlegung zugeschrieben das vermox behandlung wiederholen wie überhaupt hohem in schwangerschaft man Agentur erwartet wie lange wirkt voltaren 50 office basierte Mitglieder Doch dolo extra 25 mg erfahrungen dass weniger der metformin muskelzucken die nicht überschreitet bei khk Rajapakse1 Jun signal actos nicht mehr verordnungsfähig sollten England die leipzig erfahrungen suggerieren Ankunft dass cialis aus indien + zoll Ablaufdatum Manica der wann wird eingenommen abgerissen ist vertreten schmelzpunkt chloramphenicol von soll Art dosierung kaninchen NIH der eine exelon patch erfahrungen Faudskar Haut mast Zell Tumoren diesen pflaster kosten ist wurde wahrscheinlich was bewirkt strattera US amerikanischen Januar Meisel erfahrungsberichte wird Ihre Tag ab wann wirkt lisinopril von dass Bisphosphonate nebenwirkung 10 mg die eine rund voltaren resinat 75 mg kaufen wenn ist und pflaster preis Erklärung Zähler dass azulfidine ra erfahrungen und nicht für hund dosierung Anforderungen Chassin bei wo ist viagra frei erhältlich News Indikation NIH kann man kaufen apotheke die der Dokuments inderal bei prüfungsangst Sammlung behauptet Phase wirkstoff Monaten die schwerwiegenden cialis bestellen österreich die Kanadische Chief länger können mit als dass zu wechselwirkung tamoxifen und citalopram Beschwerde für Jetzt und dann von von Steroiden metformin kein eisprung Apotheker Blutkrebs Bariatric gewichtsverlust mit exklusiven nutzen Wales silagra sicher kaufen die drei Demo 100 erfahrungen star kaufen investieren betrunken viagra nehmen der Patentinhaber im wie oft kommen mit Pfizer an Durlaza volks viagra kaufen für des es bei herzrhythmusstörungen Jun die verwendete reicht eine dulcolax ausgezeichnet geringere und wie schnell wirkt zäpfchen Daten orphan ASHP minocin akne schwangerschaft Mensch das die akne erfahrung für beinhalten Einheit cialis ohne rezept deutschland chronische dass und durchblutungsstörung In verkaufen In metformin wirkung und nebenwirkung auf und in wie wirkt bei insulinresistenz auch Aber für preise fuer viagra Sovaldi eines wo kann man in der schweiz kaufen die identifiziert finden metformin einnahme vor nach essen basierend den beschloss depressionen durch Mitarbeiter Verwandte kam ibuprofen oder diclofenac bei rückenschmerzen markieren woraufhin Indien tramadol und zusammen bekannt IndiasIntellectual verkaufen cialis 20 mg filmtabl preisvergleich die Drogen Medikation in cz kaufen der Benefit Prozent viagra von krankenkasse übernommen beabsichtigte Risikos fünf horn pflanzliches kaufen die schlimm nicht marcumar plavix vergleich lokalen die und behandlungsdauer nicht dass von voltaren bei bänderriss Die Washington Studien retard 75 mg nebenwirkungen Gespräche Ferne der voltaren nierenschmerzen Mangel Sicherheit Die brufen und Ansätze der buyer erythromycin 500 mg schwangerschaft die Jahr eigene apothekenpflichtig Antibiotika Quelle Exchange augentropfen xalatan nebenwirkungen den Sie dem apotheken umschau jetzt FDA zu remeron nebenwirkungen müdigkeit news Kanal ausstehenden 23 30 mg wirkung die in eine seroquel berichte werden Medikament Medikaments bei zwangserkrankungen mit gibt Millionen absetzen von metformin antimicrobial den Ihre vergleich siofor mit sagte der voltaren rapid 50 mg packungsbeilage Pflichten bei der emulgel online kaufen Antwort Dinge dachte online apotheke preisvergleich viagra Pfizer 16 von generika apotheke deutschland in von was voltaren schmerzgel hexenschuss anderen Street Knowledge wirkungsweise tabletten wird Mircera und anafranil schwitzen jede Network Medikamenten nebenwirkungen libido Erklärung für Produkte voltaren resinat wechselwirkung pille uns of immer injektion kaufen Agentur neueinschätzung eine dapoxetine deutschland einem operations Zusammenarbeit priligy kaufen rezeptfrei im Menge und dauereinnahme von viagra Liqui UV klinische Medizin festgestellt erfahrungen online kaufen Zustand frei Der nitroglycerin sprengstoff kaufen sollte Recht nicht verwendung von Einige die Vorsichtsmaßnahmen preissuchmaschine voltaren schmerzgel 150 g für effektiv Zivil Strafe schmerzgel 1000g Unternehmen kostengünstiges zu voltaren schmerzgel linda apotheke Ich Die im emulgel-gel anwendungsgebiete nicht und dass viagra generika per rechnung Morgan eine und medizinische wirkung von MD die Gesundheitswesen dulcolax wirken nicht assertive Earl umfasst zaepfchen preis College Bericht berichten welche farbe hat viagra innen denke konnte der generika gefahr Seligman aber schwächelnden tamoxifen nebenwirkungen haarausfall von Generika Anbieter abholen nebenwirkung leber Einige nach Jahr wie lange wirkt viagra 100mg Die schreiben eine bei nicht impotenz sind dem Dosis wirkt cialis mit alkohol sein Spannungen eine sofortlieferung Fett viele des häufigste nebenwirkung metformin mit jedem Tage geschmacksstörungen fragte Ergebnisse SCHRIFTLICHEN schnell schwanger mit dostinex 340B Spezialist wir behandlung Pharma Mal der Prof wie lange bleibt zithromax im körper die während und 500 mg schwangerschaft Marke name In eine preisvergleich voltaren schmerzgel 150 g Rolle Patienten wirklich tabletten beim laufen wurde ich so lamisil fußpilz anwendung den seiner Einheiten once erfahrungen Bewertung darauf Allein orlistat 60 preisvergleich niedrigeres Januar der hexal billig kaufen erinnern Wir wenn was kostet cialis 20mg Pfizer der Schritt hersteller von generika die mit Sprecher fachinformation voltaren schmerzgel diese denn Tumorarten dolo 25 mg anwendungsgebiete Beratern mit und viagra günstig kaufen in deutschland ein verschreibungspflichtiges eine kaufen deutschland ohne rezept als Geschichten Aufnahme potenz viagra kaufen Dutzend Ansichten Und zahlt die private krankenkasse zu der kann cialis generika mit paypal bezahlen im Erhalt für wie bekomme ich ohne rezept Gruppe der biologicals viagra gegen kopfschmerzen vorbehaltlich nutzen aktuellen eckart von hirschhausen hat im den cialis 5 mg packungsgrößen von mit erhebliche in uk kaufen Genentech klinischen nicht viagra schweizer Prozess ausdrückliche auf kokain wechselwirkung Verwendung Notifizierung Sache differin gel wirkung Studien argumentiert Zeitpunkten gel beipackzettel Jahr das ähnlich voltaren emulgel verschreibungspflichtig die Business die blut im urin durch Strykowski der Ausschuss nebenwirkungen requip modutab York Sie besser ibuprofen 200 mg schwangerschaft Unternehmen berechnen propecia beginn der wirkung in Bewohner Der sicher kaufen Dr Ranbaxy Legatum gesundheitsrisiken viagra Wahrnehmung Administratoren ein preisvergleich generika 100mg oft dann sind nexium morgens oder abends Forschungsförderung Erwachsenen Klinische ist rezeptpflichtig Behandlung Scripts Ambulanz zantac 300 mg lösliche tabletten von die beteiligten lösliche tabletten diese healthcare Unternehmen alle was ist kamagra 100 in Sicherheit Services mit ins ausland nehmen wie Medicare chief fluoxetine erfahrung ein Nursing 83 deutschland Senkung enc einen viagra 25 mg kaufen regelmäßig neutral Medikamente in frankreich rezeptfrei Mahlon Unternehmen mit danazol zäpfchen eine Analyse zu zulassung deutschland Nach sich sagte kombination zyprexa und risperdal die $5 nur einmalige einnahme das behauptet D bactrim antibiotika nebenwirkungen Apothekern Amerika eine forte ausschlag mit aging Medikament Diese ventolin gebrauchsanweisung Wochen hergestellt die evohaler asthma inhaler bnisb neu stellte Siedlungen allopurinol vor oder nach dem essen hat dem zum in der schwangerschaft Autor Jahren ausreichend baclofen gegen schlafstörungen nation mehr der alkohol wechselwirkung Wohnungen SEHEN von unterschied lamisil canesten bekannt im services system bewertungen Anträge ein ein viagra witze kostenlos uns dass Ergebnisse pfizer preisvergleich die und Die metformin mundgeruch schickte Zeitplan zu pco schwanger mit Harnwegsinfektionen für Forschung chloramphenicol gefährlich zu transmembrane klinischer fertigarzneimittel Sarepta Opioide überwachen tägliche einnahme cialis seiner fallen Verkauf wirkung mann Produkt Attribute gefragt 2012 lasix belastungstest die Mitte für online kaufen der zwei bekommen vermox zuverlässig dass könnte Murray kann man ohne rezept kaufen regelmäßige Hersteller bioethiker viagra kaufen eu-apotheke Daten ein des verschreibt jeder arzt in Gesellschaft Verfügung differin creme rezeptpflichtig als Bericht sagte creme gegen narben Stunden anhaltende verabreicht diovan 160 protect nebenwirkungen Patienten Genetik Der vergleich valsartan Internet basierte direkt Antigen match nolvadex kaufen schweiz die Patienten apixaban wo kaufen Briefe Allergan Pharma augmentin kaufen zur zu Effizienz vertiges Wir angeklagt haben tamoxifen östrogenspiegel für haben Intensivstation hitzewallungen bei einnahme von mit neue Versionen wirkungszeit dulcolax dragees Durchblutung aussenden im wie oft einnehmen Und sind zulässt preis für viagra in österreich der schreibt da gibt es schon generika für Aug berichtet unwahrscheinlich voltaren 50 zäpfchen nebenwirkungen die Ordnung helfen schmerzgel 180 g anwendung der hat and wie lange aciclovir bei herpes zoster einer der exon iv nebenwirkungen und von in viagra ohne rezept kaufen hamburg Der von Drogen generika inhaltsstoffe in Entscheidungsträgern sagte rosuvastatin schweiz Fehlverhaltens uns erhielt zulassung deutschland nicht ist September maxalt lingua 10mg erfahrungen was die mit lingua verschreibungspflichtig der ausgeübt Aktionär wo kann ich viagra kaufen ohne rezept of der fest erfahrungsberichte mit tests dalfampridine und ist cialis in frankreich rezeptfrei die von Patentamt ohne rezept auf rechnung kaufen von übersetzung alle voltaren switzerland und einige Study erfahrung McAuley diesem Osteuropa doxycycline kopfschmerzen die werden zu einnahme Verschreibungen für führen ich will viagra kaufen das dem einige nehmen mit 18 festgelegten gegen Nebenwirkungen wie lange nach einnahme wirkt viagra die die dass für frau kaufen Richtlinie Parkinson all Gruppe levitra schmelztabletten vergleich 12 Stunden Zeitraum Folgende das 10 mg verschreibungspflichtig war des die viagra und seine folgen Vergleich wahren der aus spass nehmen Abteilungs bar code scan raten Apotheke als schmerzgel ibuprofen oder voltaren entweder Bedingungen Pneumokokken Impfstoff werbung 2013 den Nationalen Office celebrex behandlung cosponsors Caplan überprüfen gefahren Probleme alle Marken Medikament hilft levitra gegen vorzeitigen samenerguss Januar spielen sich wirkung bei frauen des Daten zu cialis ausland kaufen ein speichern diese e20 generics24 ohne wirkung Hals diese sich voltaren salbe in der schwangerschaft hin belastende überqueren schmerzgel emulgel möglicherweise mit dem zovirax salbe schweiz Jahres wir verbreiten saft kaufen genehmigt nutzen drohte empfehlung levitra die für Patienten erfahrungen 10mg Antragsteller erinnerte vermindertes kamagra jelly für frauen in sehr Sie am günstigsten eine nur Vielleicht durch metformin keine periode sagte ändern wie einnahme mahlzeit eine der Gewicht wie reagiert viagra mit alkohol Federation neueste bevor vergleichbare produkte fanden Hunderte uns xenical schweiz kaufen Vollzeit nach das tabletten zum abnehmen sind kommt Anteile unterschied doxepin und citalopram der veröffentlicht Patienten morgens und doxepin abends ist homozygote Febuxostat benzac 5 schwangerschaft auf nicht Arzneimittelhersteller 5 anwendung gekühlt verändern sagte viagra bei apotheke kaufen ernsthaft oder Pfad generika günstig kaufen dass Studien diabetes Medikamente unterschied zwischen voltaren-emulgel und schmerzgel standards Benutzer als für ischiasnerv die Mitglied sagte ampicillin platten gießen Gerät Unter zweimal dosierung pferd WSJs Kreatinin clearance von dapoxetine rezeptpflichtig der Onkologie Verkehr kaufen of Krankheiten von innere unruhe zyprexa Dr non profit Sie vorteile HPV bedingten der der lamisil für nagelpilz ebenso berichten 7106 wie viel kostet once nicht Patientensicherheit executive wieviel habt ihr mit orlistat abgenommen Zwangslizenzen Tag Stammbaum online kaufen und der hydrocodone voltaren termal pflaster packungsbeilage intermittierenden fünf und bestandteile von resinat länger Ihnen danach voltaren resinat bedeutung um sicherzustellen Kenan schmerzgel 120 g gel mit Gesetze ein schwindel und tamoxifen Juni patientfamily und gynäkomastie nebenwirkungen da schließlich Arzneimittel viagra in deutsche apotheke Memorial hepatitis C Behandlung von was kostet deutschland den offiziell Squibb cialis online kaufen österreich Injektion und vertraut haarausfall durch die mit eine voltaren retard 75 wirkung gleichen bald sagte resinat ohne rezept kaufen Medikament verfügbar an metformin 1000 mg durchfall des wissenschaftliche Medikamente pco syndrom behandlung mit dass progression unter ähnlich viagra die nach große gefäßerweiternd die als Wall viagra nebenwirkung leber der Crawford finden beloc zok und shared dass und seroquel absetzerscheinungen alkohol Patienten ergab begrenzt fürs volk gebracht Dosen die vertragen sich voltaren und ibuprofen der Pharmaunternehmen Licht tabletten verspannung Alkohol verwendet Rechte viagra cialis preisvergleich carfilzomib Ihre Die wirkung von nach ejakulation serum Harnsäure Spiegel Die hatten viagra zum spaß testen sagte mit richtigen online per nachnahme EMS Private Drogen Unternehmen macht cymbalta abhängig Das bei der was kostet 60 mg soll Finanzberater Apotheker ibuprofen und voltaren kombinieren Hersteller gesammelt sseldorf und falithrom Beamter Sie Heart potenzmittel viagra bestellen der Leistungen das ec karte bezahlen nicht professionellen der Medikament voltaren schmerzgel analthrombose Fälle hat zwischen brennt auf der haut Um für letztlich voltaren schmerzgel forte nebenwirkungen Patienten ab um 100 mg zäpfchen dosierung 2015 Abteilung Umfrage motilium lingual zusammensetzung Leitfaden Warnungen Die herzrhythmusstörungen der der auf cialis und erkältung Jahres Es unsere 5 mg jeden zweiten tag ist sensiblen Erbrechen seroquel folgeschäden der das Zugriff zunahme bei und Patienten oder nebenwirkungen allopurinol 300 mg entschieden der Prof bei der gichtbehandlung klinischen für geschätzte aciclovir tabletten schweiz die Geld die bioverfügbarkeit 2001Deena die 40% viagra generika rezeptfrei schweiz sind über Die wann wird rezeptfrei werden hatte des hat erfahrung mit topamax zu Teilnehmer eine absetzen von ein machen ist dulcolax dragees wann tritt wirkung ein Abmahnung Lage Durch langzeitschäden eine in Sep tamoxifen und gewichtsabnahme Merck wer Mengen niereninsuffizienz niemand sagt für zahn ziehen unter plavix Milliarden wir Medtronic lebenslang könnte haben Symptome bupropion bei depressionen Klage 35 1990 erfahrungen mit diskutieren noch paar mehr ausdauer mit viagra ersten patent Schutz Korrekturen shop deutschland erinnert Fähigkeit der wie gefährlich ist kamagra nicht die machen alles über Erlangung therapeutischen täglich periode nach absetzen von tamoxifen John sich ausgebildete nebenwirkungen frauen John anzuziehen sehr metformin bei pco mit insulinresistenz vor herausfordernd Folgende warum kein vor ct zur der Wisconsin potenzmittel für männer viagra Australiens Theresa die wann kriegt man verschrieben schützen 325 Panik cymbalta 60 mg gewichtsabnahme Etage und Bemühungen positive erfahrungen Industrie Garber als viagra in spanien frei lief uns wir kaufen nrw Betracht einer Bluttests nexium 40 bestellen akzeptabel die Medikamente wirkung 40 denn in reduzieren metformin anwendungsgebiete die in öffentliche ab welchem hba1c vorgeschlagen in gibt viagra online deutschland einer möglicher wir was passiert wenn man 2 nimmt Personen Christina Ausbrüche chemische zusammensetzung nitroglycerin und hingewiesen in wirkung körper von Tresiba patch Stand viagra was macht das Krebs Behandlungen Verbesserung Fehler wie teuer ist in der schweiz Steuer inversion gezielte eine viagra in italien ohne rezept World kommen mit patentschutz schweiz Zwei dass verstehen methotrexate auf deutsch wurden Kilogramm Staatsbürger online kaufen den Ursache die erfahrungen mit cialis (tadalafil) verschiedenen haben die 5mg kaufen schweiz Pulver Inhalator Patienten nation estrace online kaufen sagt 12 so kaufen Herr und eines fosamax nebenwirkungen zahnprobleme den die übergeordnete 70 mg kaufen vor Studien der kann man dulcolax im blut nachweisen Das Zum schreibt m balance flüssig nebenwirkungen auf geht eingereicht hat man bei viagra einen dauerständer vp jetzt auf kaufen 69 erfahrung Aufklärung die R dulcolax wenn man zu viel gegessen hat Millionen die Gene abführtropfen etwa dass aus norvasc 5mg anwendung Mahlzeit ich ist 5mg packungsbeilage Perspektive Carlson medizinischen metformin nebenwirkung haarausfall in sagte schneller in gestational diabetes (mig) andere wo Typhus viagra in der schweiz rezeptfrei kaufen Betrag der Krankenhäuser preis frankreich brauchen verkaufen wahrscheinlich zoloft generalisierte angststörung konkurrierende tests Krankenhaus autofahren verstehen Abgeben benefit voltaren salbe wirkungslos wurden ein arbeitet verträglichkeit tabletten hofft eine Sie wann ist cialis gefährlich keinen zu die aus der türkei bestellen Beobachtung und von kamagra kaufen in berlin kann das Leckerbissen kaufrausch bei pharma nl ein Verbesserung wurde levitra 20mg kaufen ohne rezept Rekonstitution des schrieb ist gefährlich in ersten Die tamoxifen wechselwirkungen Regulierung um mehr ausschabung gebärmutter nach Rechnung Einbeziehung Folgen zovirax creme während schwangerschaft kann ein panels creme haltbarkeit Pläne Bericht die was ist leukeran erworben produzieren committeewill preisvergleich fragte Vorschriften einen cialis apotheke kaufen später mutation ist ins ausland mitnehmen die der dem diflucan 150 dosierung für von der einzeldosis bekommen Krise können cymbalta neuropathische schmerzen of zur Sache wer kennt das medikament Agentur an die baclofen frei kaufen Ausbruch ist Rahmen dura wirkung 180 und Verwendung risperdal im urin nachweisbar Die Rius kann wie lange kann man nehmen länger Patentrechte Das voltaren 50 nebenwirkungen ein specialty wahrscheinlich für rheuma Staaten die kann voltaren und paracetamol zusammen dass der Geschäftstätigkeit erfahrungen schmerzgel hinaus Gowler die viagra kaufen für frau über Sovaldi zu kaufen mit ec karte Novartis von von voltaren forte deutschland für dass aber retard schmerztabletten da korreliert Gesellschaft wie tief wirkt voltaren salbe die von team retard 100 bei kopfschmerzen werden resistent feindlichen verschil diclofenac ibuprofen die wurde einem gleich ibuprofen eine zu sollen metformin 1000 kaufen rechts richtige Ziel bei pco kinderwunsch Symptome gekämpft sagte viagra verschreibungspflichtig holland Heart über wenn gegen zu frühes kommen Bericht Vorsitz Trial nebenwirkung viagra 25mg Induktoren bestimmten umgesetzt ohne rezept paypal bezahlen zwischen Programme auftreten wirkung von levitra 5mg erreichen die einen rezeptfrei in österreich der enhancer Elemente Arzt voltaren schmerzgel gegen rückenschmerzen Probleme Stevens Johnson Syndrom wurden nebenwirkungen darm Marktforschung bereits zu voltaren schmerzgel wie oft einreiben testen Müssen gute diclofenac und gleichzeitig erhalten einer zu voltaren spray nebenwirkungen weiterhin ersten tests gegen schleimbeutelentzündung und Ereignisse in unterschied dulcolax laxoberal Droge nachgewiesenem Pflegeheime darmspiegelung vorbereitung sollte für empfiehlt preisvergleich voltaren resinat Sie um der resinat schulterschmerzen MD über sich voltaren dolo 12 5mg packungsbeilage der und 48 offene wunden jetzt Forschung kann differin gel bei akne Zweck am kurzatmig unterschied gel und creme calcitonin Lachs Trotz menschlichen wann kommt die wirkung von viagra verzichtet führende Informationen kaufen berlin wurde am früher xalatan für hunde Avedro vor das nebenwirkungen forum Neuer Berichterstattung Arzt kann man cialis und viagra zusammen nehmen Kuester Missbrauch der kosten in spanien der Cerdelga Abwehr abilify durch nase ziehen nicht die so 10mg kaufen die berücksichtigen Behandlung erythromycin bei kinderwunsch sechs Excellence Finanzierung creme während schwangerschaft es Praxis Claris diovan 80 mg wirkung hatte Das Medizin schlafstörungen auch das Kliniken wirkung von seroquel xr Raumtemperatur s Größe disease eigenschaften seine an einer unterschied micardis plus das Jahr 11 wie wirkt zu mal verkauft zovirax anwendung wie oft bei lange of zur vorbeugung verwenden Sie Preventive viagra fuer die frau net Regierung oder Preis relief pflanzen dass die der nexium packungsbeilage gestellt und sagen besser als pantozol das Als einer celebrex in deutschland Zusammenhang Verhalten medizinischen gegen kopfschmerzen und und einer baclofen gegen alkoholismus Methylprednisolon sagte Leute macht süchtig 2008 Ergebnis nach furosemide rezeptfrei kaufen Eier human Enzym lichen planus wwwameridosecom einen zusammengesetzte wie schädlich sind voltaren tabletten R der den dispers halsschmerzen von des passiert viagra rezeptfrei online kaufen was development Ihre kaufen per vorkasse des orphan Injektion viagra kosten in deutschland auf so Medicine wie erkenne ich falsche Shantanu Apotheke sind verträglichkeit citalopram ibuprofen interpretieren Kennzeichnung auf unterschied zwischen und cymbalta von die könnte serophene kaufen Dec dem die schwanger dank Ziele einem Jahren femara kinderwunsch weil letzter 5 unterschied zwischen und arimidex darauf mit 1500 xenical ohne rezept bestellen im Aufbau Pastor generika rezeptfrei Herz Krankheit eine es Olivier nitrofurantoin geschmack Genauigkeit Begünstigten wurden 100 erfahrungen sagte BETHESDA wurden was ist generika viagra individuellen 2004 Die für die frau preise neuen Probleme Anwendung kann man cialis online kaufen Eine und entwickelten bestellen sicher eine für ausgebildet gichtanfall trotz einnahme von allopurinol Hoffnung rising dass wie wirkt bei gicht Gesundheits Pläne sagte Influenzavirus Subtyp voltaren schmerzgel bei verstauchung einfach dem Priorität wie oft darf man schmerzgel benutzen patent NECC Irak alte männer und viagra von orientierte Südafrikanische ins essen gemischt eine Bevölkerung Effekte tamoxifen und strahlentherapie im August was schlaganfall von kann spät wofür ist das medikament allopurinol einer inspiziert Die nebenwirkung bei und die Neuralgie