הנחיות לאחר ניתוח

תהליך ההחלמה והשיקום הוא חלק בלתי נפרד של “ניתוח” והוא חיוני לקבלת תפקוד אופטימאלי. זהו תהליך חשוב מאד בשבילי וכמובן גם בשבילך

עד לבואך לביקורת והוצאת תפרים להלן מספר הוראות:

  • כאב היא המחשבה המטרידה ביותר לאחר הניתוח. האם יהיו לי כאבים לאחר הניתוח? עד כמה  חזקים הם יהיו? מניסיון של שנים, רוב המנותחים שלי מסרו על כאבים חלשים ונסבלים לאחר הניתוחים ה”קלים” ו”הקטנים” יותר. חלקם הגדול לא נזקק לטיפול תרופתי בכלל.לניתוחים ה”גדולים” הגישה שונה:לעתים קרובות, טרם עזיבת חדר הניתוח אתן לך זריקת הרדמה שתרדים את ידך למספר שעות. משמעות הדבר שידך תהיה רדומה וללא תחושה למשך 8-12 שעות. אל תדאג ואל תיתן למחשבות כמו “נותרתי משותק” וכדומה להשתלט עליך. יד רדומה וללא כאבים בשעות הראשונות לאחר ניתוח זה הדבר האידיאלי. עוצמת הכאב הולכת ופוחתת עם הזמן ועם התעוררותה מן ההרדמה הכאב יהיה חלש ונסבל.

 

  • תרופות נוגדות כאב מומלצות. אין סיבה שתתאפק ותסבול מכאב. התרופות המומלצות הן  אלה שהינך נוהג ליטול לכאבי ראש אך במינון כפול. אם אלה אינן עוזרות מומלץ ליטול טבלית אחת של codisal forte ביחד עם טבלית אחת של celcox 200 מ”ג כל 3 שעות.המלצתי שתיקח את הכדורים כל 3 שעות ללא קשר אם כואב לך או לא.הרבה יותר קל למנוע את הכאב מאשר לעצרו לאחר שהופיע כבר!

 

  • ניסיון של שנים הוכיח שאחד הדברים החשובים ביותר בהקלה על כאבים לאחר ניתוח, יותר מכל התרופות, הוא החזקת היד מעל גובה הלב. הרמת היד מונעת בצקת ונפיחות באצבעות וביד, מה שמקל על תנועת האצבעות שהיא גורם חשוב נוסף בהקלה על הכאב. המתלה שאותו עתה מקבל עם שחרורך מחדר ניתוח אינו יעיל בהורדת הנפיחות, שכן היד נמצאת מתחת לגובה הלב, וניקוז הנוזלים בה לכיוון הלב ירוד. המתלה כן יעיל במקרים בהם היד רדומה ואין לך שליטה עליה. הגובה המומלץ להרמת היד הוא לגובה הכתפיים. אם גם זה אינו מספיק, הרם את היד והניחה על הראש. אני יודע שזוהי תנוחה שקשה להתמיד בה. עשה כמיטב יכולתך. הרמת היד חיונית ביותר בשלושת הימים הראשונים ועדיף להתמיד בה עד בואך לביקורת.

 

  • עד הוצאת התפרים, , בד”כ 7-10 ימים לאחר הניתוח, אל תאמץ את היד. החזק את התחבושות נקיות. ניתן לגשת לחדר טיפולים בקופ”ח להחלפת חבישה ביום 3-4 לאחר הניתוח. בהזדמנות זו ניתן לשטוף את היד,לנגבה, לייבשה ולאווררה. הורדת החבישות והתפרים מתבצעת ב-95% מן המקרים במרפאתי ביום שצוין במכתב השחרור.

 

  • חום מעל 37.5° אינו תקין. אם נראה לך שיש לך חום, מדוד מספר פעמים עם מדחום.צלצל אלי אם הוא מעל 37.5° .

 

  • נפיחות קלה ואודם בפצע אחרי ניתוח הם תופעה נורמאלית. אם אלה מופיעים במידה גדולה  יותר ומלווים בהפרשה מוגלתית יתכן שבזיהום מדובר. צלצל אלי ללא היסוס

 

  • אינני נוהג לרשום אנטיביוטיקה באופן רוטיני לאחר הניתוחים ה”קלים” והקצרים. אנטיביוטיקה מומלצת בניתוחים ה”גדולים”, הארוכים או בחולים ברי סיכון מוגבר מכל סיבה רפואית אחרת.

  • במקרים מסוימים תמצא כתם שחור או כחול סביב האזור של החתך. בימים הבאים הכתם “ינדוד”  לאורך האמה עקב הרמת היד מעל גובה הלב וכוח משיכה של כדור הארץ. אל תדאג. זוהי תופעה נורמאלית ונובעת מחדירת שאריות הדם לרווח שבין הרקמות. הצבע של הכתם יהפוך עם הזמן לירקרק, לצהוב ולבסוף יעלם לחלוטין.

  • בחילות והקאות הן תופעות נדירות ביותר אחרי ניתוח ביד. הן יכולות לנבוע מאכילה מופרזת  בביה”ח לאחר הרדמה ואח”כ מנדנודים ברכב שלקח אותך הביתה. תן לעצמך זמן והתופעה תחלוף. במידה ולא- פנה לרופא המשפחה.

  • שאלה שנשאלת לעתים קרובות: : “האם אפשר לחזור לנהוג ברכב“. אחרי ניתוחים רבים הדבר אפשרי. במקרים רבים אתה בהחלט מסוגל לכך. לפחות עד הורדת התחבושת והוצאת התפרים אינני ממליץ על כך, וזאת מסיבת האחריות הביטוחית של הרכב, אלא אם תקבל אשור על כך מראש מחברת הביטוח. ואיזה חברת ביטוח תיתן אשור כזה כשידך עדיין חבושה ולא מתפקדת?