פגיעות בשרירים ובגידים מיישרים של האצבעות
פגיעות בשרירים ובגידים מיישרים של האצבעות

תמונה שלפניך מצוירים באדום השרירים המיישרים של שורש היד והאצבעות. שרירים אלה מוצאם מן האמה והמרפק. קצת לפני שהם חודרים ליד הם הופכים לגידים עגולים, אשר מעל גב האצבעות נהיים שטוחים ודקים.כיווץ השרירים הנ”ל גורם לכף היד והאצבעות להתרומם (להתיישר). לגידים מעל גב האצבעות מצטרפים גידים נוספים אשר מקורם בשרירים קטנים בכף היד. בזכות השרירים הקטנים הללו אפשרית התנועה העדינה והמתואמת של אצבעות היד.

איך נפגעים השרירים המיישרים?

השרירים המיישרים ממוקמים מיד מתחת לעור.בגלל היותם כל כך שטחיים כל פציעה עמוקה בעור עשויה לפגוע גם בגידים. הגיד יכול להיחתך או להיתלש מתוך העצם אליה הוא נאחז.לאחר הפציעה אתה עשוי לחוש קושי ביישור פרק היד או באצבע.

איך מטפלים בפציעות אלה?

רובן של הפגיעות מטופלות ע”י סדים תומכים, במיוחד אלה בהן הגיד נתלש מן העצם. הסד נועד לקרב את קצות הגיד החתוך ויש להרכיבו באופן קבוע עד החלמת הגיד.לעתים מקבעים את האצבע ע”י מסמר שעובר את הפרק ומונע הרחקת קצות הגיד.הוא משמש כ”סד פנימי”.המסמר מוצא בסוף ההחלמה. גיד שעבר חתך מלא דורש קרוב קצות הקרע וחיזוקו ע”י תפירה.

מה הן הפגיעות השכיחות של הגידים המיישרים?

קרעים או חתכים בגידים שבגב האמה וכף היד גורמים לחוסר אפשרות ליישר את הצבעות. אלה דורשים ברוב המקרים קרוב קצות הגיד החתוך ותפירתם, כדוגמת הציור:

גיד המיישר

במקרה שהחתך או הקרע מערב פחות מ-50% משטח הפנים של הגיד אין צורך בשום התערבות והתפקוד נותר מלא. הסדים שבטיפול בפגיעות אלה תומכים בשורש היד וחלק מן האצבע. בד”כ משתמשים בסדים דינאמיים,כלומר סדים בהן מורכבות גומיות למתיחה.סדים אלה מאפשרים תנועה מוקדמת של הפרקים למניעת הדבקויות ומצד שני מגנים על הגיד שהתפר לא יפרם.
mallet finger : זהו מצב בו אין לאדם את היכולת ליישר באופן פעיל ורצוני את הפרק שבין הגליל האמצעי לגליל הרחיקני.

פרק בינגלילי מרוחק לא מתיישר

הגיד המיישר שאחראי על פעולת היישור יכול להיפגע בשלוש דרכים: חתך בגיד באזור שבין הפרק הבינגלילי המקורב לבין הפרק הבינגלילי המרוחק, תלישה של הגיד מתוך הגליל המרוחק (שתי פגיעות אלה מערבות אך ורק פגיעה בגיד ועל כן השם (tendinous mallet finger ) , ותלישה של הגיד מתוך העצם כאשר חלקיק עצם נותר מחובר לגיד (במקרה זה מציינים bony mallet finger ). הטיפול המקובל הוא ע”י קיבוע האצבע בסד פלסטיק מיוחד:

קיבוע אבצע בסד פלסטיק

את הסד מקבלים בריפוי בעסוק.יש להרכיבו על האצבע בצורה שלא תפריע לכיפוף של הפרק הבינגלילי המקורב:

קיבוע אבצע בסד פלסטיק

יש להרכיב את הסד לתקופה של 6-8 שבועות ולהורידו רק לשמירת היגיינה של יד (רחצה) ואז לשמור על האצבע שלא תתכופף . אצל אנשים עם גמישות פרקים מוגברת עלול להיווצר עיוות משני הקרוי “עיוות צוואר ברבור” (swan-neck):

“עיוות צוואר ברבור”

מקרים בודדים דורשים התערבות ניתוחית ועליך להיוועץ בכירורג יד.

אצבע boutonniere : מדובר על עיוות בו האצבע מכופפת בפרק בינגלילי מקורב מבלי שהנפגע  מסוגל ליישרה באופן אקטיבי:

פרק בינגלילי מקורב לא מתיישר

הטיפול מתבסס על קיבוע מיידי של הפרק הבינגלילי המקורב ביישור מלא, תוך כדי השארת פרק בינגלילי מרוחק לנוע בחופשיות. אי הרכבת הסד באופן קבוע, או אחור בהרכבתו, מחמירים את הכיפוף עד למצב שלא ניתן ליישרו גם באופן פסיבי, וגם לא ניתן לכופף את הפרק הבינגלילי המרוחק (עיוות סטטי או נוקשה). את הסד יש להרכיב בהתמדה למשך 6-8 שבועות. אל תשכך להניע באופן פסיבי עם ידך השנייה את הפרק הבינגלילי המרוחק.

למה לצפות לאחר פגיעה בגידים המיישרים?

בפגיעות בגידים המיישרים יתכן מצב בו הגידים הפגועים ידבקו לעצם או לרקמות מסביב (הדבקויות).גורמים רבים יכולים לגרום למצב זה כגון שבר משולב בעצמות , זיהום ועוד.הצלקת שנוצרת יכולה למנוע את כיפוף או יישור שורש היד ו/או האצבעות. על מנת לשפר את התנועה יש צורך בטיפול אינטנסיבי בשיקום יד.לעתים יש מקום לשחרור ההידבקויות ע”י ניתוח.כירורג היד שלך יציג בפניך את הסיכויים והסיכונים שבמהלך כזה.