תסמונת התעלה הקוביטלית

מה זה?

תסמונת התעלה הקוביטלית הינה מצב בו מעורב העצב האולנרי כאשר הוא עובר דרך המרפק. התלונות דומות לאלה כאשר אתה פוגע עם הצד הפנימי של המרפק וחש זרם מכאיב לאורך האמה עד לאצבעות. החבלה באזור הינה למעשה חבלה בעצב שעובר בתוך תעלה הקרויה תעלת המרפק (cubitus בלטינית פירושו מרפק).לעתים האזור מגורה ע”י חבלות חוזרות ונשנות במקום (כמו אצל מלטשי יהלומים) ואז המצב קרוי תסמונת תעלת המרפק.

אנטומיה
בדומה לשני העצבים הגדולים הנוספים של הגף העליון (עצב מדיאני ועצב רדיאלי), העצב האולנרי מתחיל מהתלכדות של סיבים אשר יוצאים מתוך חוט השדרה בצוואר.העצב ממשיך לאורך הצד הפנימי של הזרוע,האמה, כף היד והאצבעות. בעוברו בצד הפנימי של המרפק הוא עובר בתוך תעלה שבנויה מעצם,שריר ורצועה:

אנטומיה של המרפק

העצב מסתיים ביד שם הוא נותן תחושה לזרת ולמחצית האצבע הרביעית

מיקום העצב האולנרי בכף היד

בנוסף הוא מעצב את השרירים הקטנים של היד

השרירים של כף היד

מה גורם לתסמונת?

קיימות סיבות רבות.הראשית היא כיפוף ויישור של המרפק שחוזר ונשנה מספר רב של פעמים כמו בהרמת ידיות ומנופים,הרמת משאות ועוד.גם לאנטומיה חלק נכבד:בזמן כיפוף המרפק העצב נמתח במספר מילימטרים.לעתים העצב אינו יציב בתוך התעלה ובזמן כיפוף המרפק הוא “קופץ” החוצה מתוך התעלה ומשתפשף על גבי העצם. השענות ממושכת על המרפק והפעלת לחץ נמשך על העצב כמו בזמן נהיגה למרחקים ארוכים או בזמן ליטוש יהלומים,גורמים לגירוי של העצב.חבלה ישירה בעצב או באזור יכולה לגרום לנזק לסיבי העצב.

מה הן התלונות?

התלונה המוקדמת היא של תרדמה ונימול בצד הפנימי של כף היד ובאצבעות 4-5.אלה הופכים מאוחר יותר לתחושת כאב ביד ולהרגשת סרבול וחולשה של היד והאגודל.

מיקום הכאב וחוסר תחושה בכף היד

הכאב יכול להופיע גם במרפק בצידו הפנימי.ניקוש על העצב במקום מעברו במרפק מעורר תחושת זרם עד לזרת- סימן ע”ש טינל.

 

אבחנה

מתחילה ע”י קבלת היסטוריה רפואית:כלומר איזה אצבעות פגועות ואם אתה סובל מחולשה של היד.המקומות הרגישים למשוש ועוד.הממצאים בבדיקה יאושרו בד”כ ע”י בדיקות מהירות הולכה חשמלית של העצב (NCV) האולנרי ובדיקה אלקטרומיוגרפית (EMG) של השרירים שמעוצבבים ע”י העצב האולנרי.

הטיפול

טיפול שמרני: בשלבים הראשונים רבים הסיכויים שהתסמונת תעלם עם הפסקת הפעילות שמגרה את העצב. עשה הפסקות רבות או קצר עד מינימום את כל הפעולות שכרוכות בכיפוף ויישור המרפק. בלילה רצוי שתרכיב סד קל מפלסטיק אשר יחזיק את המרפק ביישור (בדומה לזה שהספורטאים משתמשים להגנה על המרפק). במקום העבודה תשעין את היד על ספוג ולא על משטח קשיח.
כדורים למיניהם אמנם יקלו על התלונות אך עיקר הטיפול הוא ע”י המנעות מהפעלת גירוי באזור העצב. שמירה על כלל זה תביא להקלה והעלמות התסמונת במקרים מסוימים תוך חודשיים שלושה.
טיפול ניתוחי: כשהטיפול השמרני לא מועיל נדרשת התערבות ניתוחית. קיימות שתי שיטות עיקריות ועליך להתיעץ עם הרופא המנתח:
1. בשיטה הפתוחה שהייתה היחידה הנהוגה עד לזמן האחרון ועדיין נפוצה בין מנתחים רבים, מבצעים חתך בעור וחושפים את העצב לכל אורכו במטרה למצוא את המבנה או הגורם שעשוי לגרום ללחץ על העצב. קיימות טכניקות שונות: שחרור העצב בעודו נותר במקומו, העתקת העצב מתחת לעור, העתקת העצב מתחת לשרירים, חיתוך זיז העצם שהעצב נמצא מאחוריו ועוד. בכל מקרה מדובר בניתוח פולשני גדול אשר אינו מועיל באחוז לא מבוטל של המקרים, תחלואה ניכרת, זמן שיקום ארוך ומספר נכבד של סבוכים. לעתים נותרת צלקת ארוכה ומכוערת. לא פעם יש צורך לחזור על הניתוח. לעתים יש צורך באשפוז וסד גבס לקיבוע המרפק עד להחלמה ולאחר מכן שיקום פיזיוטרפי במטרה לשפר את טווח התנועה במרפק.

המרפק בזמן ניתוח בשיטה הפתוחה

2. בשיטה הסגורה (אנדוסקופיה) (Endoscopic cubital tunnel release), אשר הופכת לנפוצה יותר ויותר בעולם הרחב ובישראל (ד”ר גולדברג השתלם בטכניקה זו אצל ממציא השיטה בגרמניה) משתמשים במכשירים אופטיים ומכשירי ניתוח מיוחדים אשר מוחדרים דרך חתך מזערי באורך של כ- 2 ס”מ בלבד.דרך חתך מזערי זה מסירים את כל המבנים אשר עשויים ללחוץ על העצב ולגרום לתסמונת.בשיטה זו השחרור נעשה לאורך כולל של כ- 20 ס”מ של העצב מבלי לפתוח את העור. בתום הניתוח הנקב נתפר והמנותח רשאי להשתחרר לביתו. אין צורך בגבס או סד כלשהו ותנועת המרפק מותרת . החבישה מוסרת כעבור יומיים שלושה. יתרונותיה של שיטה זו:
שחרור העצב בצורה יסודית יותר ולאורך מרחק גדול יותר מאשר בשיטה הפתוחה.
תחלואה שלאחר ניתוח נמוכה באופן משמעותי.
שפור מהיר בתלונות, תוך מספר ימים.
חבישה ליומיים-שלושה בלי צורך בקיבוע המרפק בסד או בגבס.
חזרה של התנועה במרפק תוך יומיים-שלושה
צלקת קטנה וכמעט לא נראית לעין.
שיעור הצלחה של 94%
שיעור סבוכים קטן ביותר וזניח מבחינת חומרתן.

המרפק בזמן ניתוח בשיטה הסגורה

השיטה הסגורה איננה מכוסה ע”י הביטוחים המשלימים של קופות החולים ונעשית במסגרת פרטית או באמצעות חברות ביטוח בלבד