דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית

מה זה?

מדובר במחלה שפוגעת בפרקים ואשר ניתנת לטיפול.רק לעתים רחוקות היא מחלה שגורמת לעיוותים ניכרים ונכות.היא שכיחה ביותר ופוגעת כמעט בכל אדם ככל שהוא מזדקן. שמונה מתוך כל עשרה אנשים מעל גיל 50 נפגעים בה בחומרה זו או אחרת. ביד הפגיעות השכיחות ביותר הן בבסיס האגודל ובפרקים הבינגליליים הקריבניים והרחיקניים (ראה אנטומיה).

פרק בלועזית מכונה ארטרוס (arthros). כאשר ברצוננו לציין שמדובר בדלקת של פרק מוסיפים את התוספת “יטיס” כלומר ארטריטיס (arthritis). דלקת של פרק הנו מצב בו הפרק מגורה או הרוס מכל סיבה שהיא: חבלה, זיהום ע”י חיידקים, ממחלות כלליות, שחיקה שבאה כתוצאה מתהליך של הזדקנות ועוד. במידה שההרס הנו על רקע של שינויים ניווניים המונח המדויק יותר הינו ארטרוזיס (arthrosis), אולם במציאות ממשיכים הרופאים לכנות גם מצב זה בשם ארטריטיס. באופן נורמאלי, פרק בנוי משתי עצמות שמתנועעות האחת על גבי רעותה (”פרקים ניידים”). על מנת שתנועה זו תהיה חלקה ותחזיק מעמד במשך כל שנות חייו של האדם, קצות העצמות מכוסים בסחוס (cartilage ) אשר- בזכות מבנהו המיוחד אשר דומה לספוג - תפקידו לבלום את הזעזועים של התנועה. קצות העצמות שמכוסות בסחוס מוחזקות ע”י קופסית (capsule) אשר מחוזקת ע”י רצועות (ligaments). הקופסית עטופה מבפנים ע”י רקמה סינוביאלית (synovium) אשר מייצרת נוזל (נוזל סינוביאלי) שתפקידו להפחית את החיכוך בין הסחוסים עד למינימום.דלקת ברקמה זו קרויה סינוביטיס (synovitis). השרירים שמניעים את הפרק מחוברים לעצמות באמצעות גידים.

נזק בפרק יכול להתחיל בכל אחד מן המרכיבים שבונים אותו.כאשר הסחוס ניזוק ונשחק, העצמות (osteos) נותרות גלויות ותנועתן גורמת לשפשוף של קצותיהן וכאבים. עם הזמן הפרק הולך ונהרס על כל מרכיביו מצב שמכונה אוסטיאוארטרוזיס osteoarthritis) osteoarthrosis ). אסטיאוארטריטיס ניוונית יכולה לנבוע משתי סיבות: האחת, משחיקה של הפרק כתוצאה מבלאי טבעי של רקמות עקב הזדקנות והשנייה, בעקבות שברים תוך פרקיים אשר התחברו עם מדרגות והרסו את המבנה החלק של הסחוס. אוסטיאורטריטיס הינה שכיחה מאד ופוגעת כמעט בכל אחד ככל שהוא מזדקן . לאחר גיל 50 שמונה מתוך כל עשרה אנשים נפגעים בה בדרגה זו או אחרת. לעתים היא גורמת לעיוותים של הפרק בנוסף לכאבים. בידיים היא פוגעת בעיקר בפרק של בסיס האגודל (pantrapezial , trapeziometacarpal,CMC1 ) ובפרקים הקטנים של האצבעות. נשים נפגעות בשכיחות גבוהה יותר מגברים. דלקת פרקים ניוונית נחשבת כנובעת מתהליכי שחיקה,בלייה ו”עייפות החומר”. היא שונה מדלקת פרקים רוימטואידית (rheumatoid arthritis ) שהינה על בסיס אוטואימוני (כלומר הגוף תוקף תאים של עצמו) ומלווה בעיוותים ונכות רבה. אוסטיאוארטריטיס אינה מעוותת את הידיים באותה הצורה והדרגה של דלקת פרקים רוימטואידית.

מבנה הפרק - דלקת פרקים ניוונית

מה זה אוסטיאוארטריטס במישור המיקרוסקופי ?
תמונה ממיקרוסקופ אלקטרוני של מולקולה של סחוס (פרוטיאוגליקן). שים לב לחלק העיקרי, “עמוד השדרה”, שבנוי מחלבון ושרשראות צדדיות של סוכרים שמחוברות אליו מן הצדדים.

תמונה ממיקרוסקופ אלקטרוני של מולקולה של סחוס (פרוטיאוגליק

הסחוס מתבסס על מולקולה גדולה של חלבון אליה מחוברות שרשראות של סוכרים אשר סופחות אליהן מים. בנוסף הוא מכיל תאים ומרכיבים אחרים, כמו שניתן לראות להלן:

בתמונה למטה, החלק המפרקי פונה למעלה והעצם פונה מטה. הגופיפים המעוגלים הם תאי הסחוס. בזמן דריכה או הפעלת הפרק, מולקולות המים נסחטות החוצה וכשהלחץ מן הפרק יורד, הן נשאבות בחזרה. אוסטיאוארטריטיס מתחילה בשינויים במבנה הביוכימי של הסחוס. עם השנים אנו מאבדים חלק משרשראות הסוכרים הצדדיות ועל כן “פעולת הספוג” יורדת. הסחוס נהיה קשיח יותר ומאבד חלק מיכולת הסיכה העצמית שלו. התוצאה הינה תחילת שחיקה והוא נהיה דק יותר. פני הסחוס נהיים מחוספסים ויכולת ההחלקה שלו יורדת.

תמונה ממיקרוסקופ אלקטרוני של מולקולה של סחוס (פרוטיאוגליקן

התמונות שלמטה מראות את השינויים המיקרוסקופיים שחלים בסחוס. בתמונה השמאלית העצם, שמופיעה בכחול ותומכת בסחוס שמופיע באדום. מימין ניתן לראות את החספוס של שטח הפנים עם קרעים וחתיכות סחוס שנתלשו מן העצם. קיים גם סדק שחודר עד לעצם. עם הזמן, הסחוס נשחק ונתלש לגמרי ומשאיר משטחי עצם חשופים בתוך הפרק.

Joint Surface

בשלב זה, שינויים רבים נוספים קורים בפרק:
הקופסית מתעבה ומופרש נוזל סינוביאלי בכמות מוגברת אשר גורם לפרק להתנפח. בנוסף לשחיקת הפרק, שולי העצם שמתחת לסחוס מגיבים ע”י יצירת זיזים שקרויים אוסטיאופיטים (osteophytes).

מה הן התלונות של מי שסובל מאוסטיאוארטריטיס ?

התלונות מסתכמות בשלוש: נוקשות בפרק בעיקר בבוקר, נפיחות וכאבים. התלונות נחלשות לאחר הפעלה קלה אך מתגברות שוב לאחר פעולות קמיצה וצביטה חזקות או לאחר מנוחה.

מי נפגע מן המחלה ?

הרבה אנשים חושבים שאוסטיאוארטריטיס נגרמה להם מעבודה מאומצת משך שנים אולם לעבודה קשה אין קשר למצב זה. היא יכולה לנבוע משבר ישן אך בד”כ היא פשוט תולדה של תופעת הזדקנות משולבת לעתים בתורשה.

איך מאבחנים אוסטיאוארטריטיס ?

משמיעת תלונותיו של החולה ובדיקתו. לרוב החולים ספור מתקדם ואיטי של כאבים , נוקשות, ונפיחות לאורך שנים. לעתים התופעה מופיעה באופן פתאומי לאחר חבלה (לרוב נפילה) או תקופה של מאמץ . צילומי רנטגן מאשרים את האבחנה. לעתים אין קשר בין עוצמת הכאב וחומרת הארטריטיס כפי שנראית בצילום הרנטגן.

מה מראה הצילום ?

1. הצרות סדק הפרק (עקב שחיקת הסחוס), כלומר הצלליות הלבנות של העצמות קרובות האחת לשנייה.
2. העצמות של הפרק ל”לבנות” יותר ( מה שקרוי sclerosis ).
3. זיזים בולטים מתוך העצמות (מה שקרוי אוסטיאופיטים)
4. יתכן לראות “חורים” בעצם ( מה שקרוי “ציסטות” )
5. לעתים העצמות מוסטות ממקומן (מה שקרוי ” תת פריקה”)

הצרות סדק הפרק (עקב שחיקת הסחוס)

איך מטפלים בדלקת פרקים ניוונית ?
דרך הטיפול שלי:

1. אבחנה
2. הדרכת החולה
3. שינויים באופן פעילותו של החולה
4. כדורים אנטי דלקתיים
5. הזרקת קורטיזון
6. ניתוח

הדרכת החולה

אני מאמין שהחלק החשוב ביותר של הטיפול בארטריטיס ניוונית הוא הדרכת החולה וזאת הסיבה שבגללה בניתי אתר זה וכתבתי את הדברים. כאשר החולה מבין את מחלתו הוא יכול לשתף פעולה באופן יעיל יותר. אוסטיאוארטריטיס ניוונית לא ניתנת לריפוי והיא איננה נעלמת. לחזור שנים לאחור הנו הדבר היחיד שיכול לגרום למחלה להיעלם. המחלה איננה “מחלימה” אלא מטופלת. מעורבותו של החולה בטיפול זה הינה המפתח.

שינוי הפעילות

זהו השלב השני לאחר הדרכת החולה. למד מה הן הפעילויות שמגבירות את הכאב ולמד להימנע מהן.למשל, פתיחת פקק של בקבוק גורמת לעומס רב על פרק בסיס האגודל. כנ”ל פתיחת מיכלים עם מכסים בעלי הברגה. התייעצות עם מרפאה בעיסוק תפתח את עיניך איך ניתן לעקוף פעולות אלה בעזרת כלים ומכשירים שונים. יחד עם שינויים בפעילות, טיפולים בריפוי בעסוק ופיזיותרפיה מועילים מאד: חימום הפרק הכואב והנוקשה, שלוש פעמים ביום למשך 20 דקות מפיגה את הכאב. תמיסות מחממות למיניהן, שמנים ארומאטיים, מנורות אינפרא דומות, שקיות חימום, אמבטיות שעווה, אמבטיות במעיינות מרפא - לכולן אפקט מקל כאב. שחיה בבריכה מחוממת מועילה אף היא.

תרופות

התרופה הראשונה שעליך לנסות הינה כל תרופה שמכילה את החומר הכימי הקרוי paracetamol (כגון אקמול, אקמול פורטה, אלגוליסין וכו’) או את החומר הכימי הקרוי propoxyphene (כגון פרוקסול, רוגען וכו’). היא לא תפריע לקיבתך ותפחית את הכאבים של ארטריטיס קלה. מרבית החולים ניסו אותה הרבה לפני הגעתם לרופא אך וזקוקים עדיין לתוספת כלשהי. הקבוצה הבאה של התרופות היא מה שקרוי אנטי דלקתיים לא סטרואידים NSAID . (כגון: אביטרן, ארטופן, סלקוקס, סלברה, אתופן, נקסין,איבוברופן, ניורופן ועוד). תרופות אלה יכולות להיות מועילות מאד. הן חוסמות אנזים (cyclo-oxygenase) אשר גורם לכאבים.

הזרקות קורטיזון

יכולות להיות שמושיות מאד להרגעת פרק כואב מאד. לא מדובר בטיפול סיסטמי וממושך ע”י סטרואידים על תופעות הלוואי שלהם. מדובר בהזרקה מרוכזת של חומר שהגוף עצמו מייצר במצבים של דלקת מוגברת.

ניתוח

נשמר כאמצעי אחרון לחולים בהם הדלקת הניוונית כל כך קשה אשר אינה מגיבה לכל הטיפולים שהוזכרו לעיל ומונעת מהם לעשות את הדברים הקלים והפשוטים אליהם היו רגילים משך כל השנים. החיים קצרים מדי בשביל לוותר עליהם. במידה וניסית את כל האמצעים הנ”ל ועדיין יש לך כאבים ומגבלות רבים מדי מכדי שתסכים לחיות עמם שאל לגבי האפשרויות הניתוחיות. חלק מן הניתוחים הנם קלים ופשוטים ונעשים בהרדמה מקומית ועל בסיס אמבולטורי (כלומר ללא אשפוז). חלקם מסובכים ועם תקופת החלמה ושיקום ארוכים.