שברים וגבסים

תיאור כללי של שברים
שברים בעצמות (fractures) הינו נושא מרתק. עבודת מחקר רבה נעשתה בשטח זה ועל כן ידיעתנו בנושא רבות. למשל, האם ידעת שעצם מתחברת שלא באמצעות הצטלקות? פציעות בעור, בכבד, בשריר הלב מחלימים ע”י הצטלקות. רק עצם מחלימה ע”י יצירת עצם אוריגינלית.

שלבים בריפוי העצם

שלב I , שלב הדלקת

ריפוי השבר מתחיל עם דימום, רגישות ונפיחות אותם אתה חש כרגע (אם באת אלי בימים הראשונים שלאחר השבר). תופעות אלה הכרחיות לתהליך הריפוי ובלעדיהם השבר לא היה מתחבר. אתה יכול להקל על כאביך ע”י נטילת תרופות, הרמת האבר השבור וקיבוע חלקיו שלא יזוזו ע”י גבס או סד. שלב זה מכונה שלב I או השלב הדלקתי והוא נמשך מספר ימים עד שבועות . בתקופה זו מתקיימים שינויים רבי
ם בתאים השונים שמרכיבים את העצם.כפי שאתה יכול לראות מן הדיאגראמה דלעיל השלב השני חופף בחלקו את השלב הראשון. ביד שלב זה נמשך כחודש ימים.

שלב II , שלב התיקון

זהו השלב של “החלמת העצם” כלומר קצות העצם השבורה מתחילים להתחבר ולהתייצב. זה השלב בו הכאב כמעט נעלם. בשלב זה תאים בגוף שיש להם היכולת להפוך לעצם מתחילים להיות פעילים ומפרישים חומר סביב קצות העצם.חומר זה הינו חלש למדי ועל הגוף לייצר כמות רבה ממנו. אנו קוראים לחומר זה “קאלוס”. שלב זה בשברים של היד מתחיל בשבוע הראשון או השני ונמשך מספר חודשים.

שלב III, שלב הבניה מחדש

זהו השלב האחרון בו הגוף הופך את החומר החלש שהושקע סביב הקצוות השבורים לחומר חזק. מאחר וזהו חומר חזק אין צורך בכמות גדולה והגוף יעצב אותו לגודל הנורמאלי של העצם האוריגינאלית. מספר התאים עולה ורקמת החבור מתייצבת לאורך קווי הלחץ שמופעלים על העצם. ברקמה שוקעים גבישים של מינרלים שמטרתם לחזק את העצם החדשה. גם שלב זה חופף בחלקו את השלב הקודם לו.בכף היד, שלב הבניה מחדש נמשך מספר חודשים, ובמבוגר עד מספר שנים.

קיימים גורמים רבים שמשפיעים על ריפוי השבר וחלקם מובאים דלעיל.

טיפול בגבס

ראשית כל מספר עקרונות ומושגים על מה ששמו לך על היד בחדר מיון, מוקד טראומה או כל מקום אחר! עליך להבדיל בין סד לבין גבס מלא. סד בנוי מחומר קשיח, בד”כ גבס, אשר נמצא בצד אחד של האצבע או הגף.מתחת נמצא חומר ריפוד רך. משש אותו: אם החומר הקשה נמצא רק בצד אחד הרי מדובר בסד.סוג זה של קיבוע תומך בשבר ומצד שני מאפשר ליד להתנפח (תופעה טבעית אחרי שבר) מבלי שהנפיחות תעצור את אספקת הדם ליד. בד”כ הסד מוחלף לגבס מלא כעבור מספר ימים, תלוי בסוג השבר. גבס בנוי מחומר קשיח ומקיף את כל היד. הגבס, יותר מאשר סד, נותן יותר תמיכה לשבר ומגן עליו יותר אך לא מאפשר לנפיחות “לברוח” ועל כן דורש יותר השגחה וביקורת.

לחיות עם גבס

ראשית, החזק את ידך מורמת. “מורמת” הכוונה מעל גובה הלב, בגובה הכתפיים לפחות.תנוחה זו תפחית את הכאבים ותוריד נפיחות. אל תשתמש במתלה שכן זה מאלץ את היד להיות תלויה ומתחת לגובה הלב. בזמן ישיבה תמוך את ידך עם ערמת כריות. בלכתך לישון תניח אותה על ערימת כריות.
פרק הזמן שעליך להיות עם יד מורמת נמשך בד”כ 3-4 ימים אך לעתים אף יותר. אם, כאשר תוריד את היד תחוש חופשי בתנועות וללא כאבים סימן שאינך צריך יותר להחזיק אותה מורמת.

לוקח לגבס כ-48 שעות עד שהוא מתייבש. בתקופה זו שמור עליו במיוחד. אל תרטיב את הסד או את הגבס. הגבס עלול להתרופף. גם הריפוד שמתחתיו לא יתייבש ויגרה את עורך עד לכדי פציעה.
אל תגרד מתחת לגבס או הסד. אתה עלול לגרום לזיהום בעור.

אל תתלוש את הריפוד שכן אתה עלול לאבד את הריפוד לגמרי והגבס ישען ישירות על העור.
אל תקצר את הגבס על דעת עצמך שכן אתה עלול לאבד את התפקיד שעליו למלא זה של קיבוע חלקי השבר בל יזוזו ויאבדו את עמדתם.

השבר כואב ועל כן צפה לחוסר נוחות. הרמת היד, הנעת אצבעות למניעת נפיחות וכדורים נוגדי כאבים מספיקים בד”כ. אם הכאב הופך לקשה עליך להתקשר לרופא או הגבסן שם הורכב הגבס. אם אתה חש ירידה הדרגתית ביכולת לחוש או תרדמה מתגברת פנה בדחיפות לביקורת רפואית.

הוראות לאחר השבר

בדפים דלעיל הסברתי לך מה זה שבר, השלבים בריפויו וטיפול בגבס או בסד שהורכב על ידך. בביקור אסביר לך שוב ספציפית לסוג השבר שממנו אתה סובל. בינתיים הלן מספר הנחיות לתקופה הקרובה ולהחלמה טובה ללא תקלות.

1. כאב היא הנקודה הראשונה עליה חושבים:כמה זמן יימשך ומה ניתן לעשות על מנת להפחיתו ?  כאב הוא דבר טבעי לאחר שבר. בהיותך בחדר מיון או מוקד אורתופדי יתכן וקיבלת הרדמה מקומית, אזורית או כללית על מנת להחזיר את השבר למקומו ולגבס את היד. יתכן וידך תהיה רדומה למספר שעות. אל תיבהל. אם התרדמה נמשכת מעבר לכך עליך לחזור למקום שם קבלת את הטיפול הראשוני.
2. בימים הראשונים מומלץ ליטול טבלית אחת של codisal forte ביחד עם טבלית אחת של  200 מ”ג celcox כל 3 שעות.המלצתי שתיקח את הכדורים כל 33 שעות ללא קשר עם כואב לך או לא.הרבה יותר קל למנוע את הכאב מאשר לעצרו לאחר שהופיע כבר! רוב החולים מגיבים היטב לטיפול התרופתי והרמת הגף (ראה הסעיף הבא) ואינם נזקקים לתרופות נרקוטיות שלהן תופעות לוואי לא מעטות.
3. המטופלים שלי מדווחים שהרמת הגף מעל גובה הלב, עוזרת להם נגד כאבים יותר מכל  התרופות. הרמת הגף מונעת בצקת ונפיחות ותאפשר לך להניע את האצבעות בקלות רבה יותר עם תחילת השיקום.אם הרמת הגף לגובה הכתף אינה מספקת הרם אותה עוד יותר גבוה (דוגמת “פסל החרות האמריקאי”) ומדי פעם הנח אותה על ראשך בשביל לנוח. הנחת היד במתלה שקשור לצוואר אינה עוזרת והמעט להשתמש בה.
4. מטופלי מוסרים לי גם שקירור הגף עוזר להם מאד. ניתן להשיג שקיות קירור או קרחומים ולאחר קירורם במקפיא להניחם על מגבת סביב הגף.
5. שמור על הגבס יבש ונקי. על מנת להתרחץ, עטוף את הגבס בשקית ניילון וסגור אותה בגומייה או סרט הדבקה.
6. שטפי דם אחרי שבר הם דבר רגיל ואל תיבהל מזה.
7. אם אתה חש כאב בלתי נסבל, אצבעותיך הולכות ונרדמות ו/או נהיות חיוורות עד לבנות ולא ניתן  לחוש בדופק, פנה בהקדם למוקד שם בוצע השחזור והגיבוס. יתכן שיהיה צורך להוריד את הגבס ולאשפזך באופן דחוף להשגחה.
8. צלצל למרפאתי לקבוע תור, רצוי למחרת השבר, על מנת להתקבל לביקורת בהקדם. בפנייתך  ציין שמדובר בשבר טרי. הבא עמך את המסמכים מחדר המיון או המוקד ואת צילומי הרנטגן. דרוש לקבלם מביה”ח (יתכן שתתבקש להשאיר פיקדון עבור החזרתם. עשה זאת ותעמוד על קבלתם שכן בלעדיהם טיבו של השבר שממנו סבלת לא יהיה ברור לנו). דרוש את הצילומים שלפני החזרת השבר למקומו וגיבוסו וגם את צילומי הביקורת שלאחר הנחת הגבס.ברוב בתי החולים יסרבו למסור לך את הצילומים מאחר והנוהג הוא לעבור על צילומי הרנטגן למחרת, בנוכחות הצוות הבכיר של המחלקה. אתה יכול לקבלם כעבור יום או יומיים.

אל תשכח להביא את צילומי הרנטגן מיום השבר . בלעדיהם לא נהיה מסוגלים לטפל בך כיאות ויתכן שאצטרך להפנותך בחזרה למקום שם קיבלת את הטיפול הראשוני.

הוראות למטופלים שלי לאחר שבר

מתקן היסטורי לטיפול בשברים

החלמתך ושיקומך חשובים לי וברור שהם חשובים באותה מידה גם לך. ההנחיות שמופיעות למעלה נועדו להקל עליך בתהליך ההחלמה והשיקום שנראה מפחיד לאדם שאינו מתמצא בשטח זה. כל מה שקורה בתקופה זו ישפיע עמוקות על התוצאה הסופית של היכולת התפקודית שלך. אנא קרא את ההסברים והקישורים בעיון.

הגעת לאתר מפני שככל הנראה סבלת לאחרונה משבר. רוב החולים עם שבר מטופלים באופן דחוף בחדר מיון או במוקד טראומה כלשהו. יתכן שאתה זקוק למעקב וביקורת.

בבואך לביקורת במרפאתי אל תשכח להביא את צילומי הרנטגן מיום השבר. בלעדיהם לא נהיה מסוגלים לטפל בך כיאות ויתכן שאצטרך להפנותך בחזרה למקום שם קיבלת את הטיפול הראשוני.