החלטה על ניתוח

תמונה תדמיתית של כלי ניתוח

ניתוח הוא עניין רציני ועליך לחשוב על כך בכובד ראש.
יחד עם זאת, אל תשכח, שבו בזמן שבשבילך ניתוח הוא עניין יוצא דופן ובלתי רגיל, בשבילי הוא שגרתי ושכיח. ההחלטה על ניתוח הינה מאמץ משותף שלך ושלי. מתפקידי להסביר לך בצורה ברורה על מהות הניתוח וטיבו ואתה חייב להבין על מה המדובר. עלינו לשקול את כל האפשרויות ולהגיע למסקנה שהניתוח אכן הינו הפתרון הטוב ביותר בשבילך. בסיכומו של דבר, ההחלטה הסופית היא שלך ואתה הוא זה שחותם על הסכמה לניתוח. אין זה מפליא: הרי אתה הוא זה שיודע עד כמה הבעיה מפריעה בתפקוד היומיומי ובהנאות החיים שלך, ועד כמה אתה מוכן להשלים עם הבלתי ידוע בעתיד אם לא תעשה את הניתוח. אחת ממטרות האתר היא לעזור לך להחליט.

מספר נקודות למחשבה

האם אתה מבין את הנכתב בדפי ההסבר המצורפים באתר זה? ניסיתי להסביר בשפה הפשוטה ביותר עם שימוש מינימאלי במושגים טכניים רפואיים. אל תיתן הסכמתך לניתוח אם לא הבנת היטב במה המדובר. אם יש לך שאלות, אל תהסס לשאול בביקור הבא.

  • אל תסכים לניתוח אם לא ניסית את האופציות של טיפול שמרני אלא אם הובהר שאין טיפול כזה, הוא אינו מועיל או שטיבו הוא כזה שטיפול ניתוחי עדיף (למשל, לדעתי, ניתוח עדיף על טיפול שמרני שיימשך חודשים ארוכים ושתוצאותיו בלתי ברורות). ישנם מצבים כמו זיהום או שבר פתוח , בהם האופציה הניתוחית היא המקובלת; אולם, ברוב המקרים יש מקום לנסות טיפול שמרני קודם. דבר איתי אם אינך בטוח.

  • האם לקחת בחשבון כל האפשרויות מה יקרה אם לא תעשה את הניתוח? לעתים הבעיות שנובעות מאי-עשיית הניתוח קרובות לאפס (למשל לחיות עם דלקת פרקים ניוונית מספר שנים נוספות) אך לעתים התוצאות הן קשות.

  • האם אתה מבין את התוצאות הלא-מוצלחות, של הניתוח הספציפי שאתה עומד לעבור? ציפיות בלתי ריאליות יגרמו לך ולי עגמת נפש. למשל, הכאבים בידך שנובעים מדלקת פרקים ניוונית ושחיקת הסחוס של הפרק, לא ייעלמו לאחר ניתוח שחרור עצב עקב תסמונת התעלה הקרפלית. דע היטב מהי האבחנה של בעיתך, במה נועד הניתוח לטפל ולמה עליך לצפות. לדוגמה, ניתוח על פרקים מנוונים נועד להפחית בכאבים אך לא להרחיקם לחלוטין. קיבוע שבר ביד נועד לשפר את עמדת החלקים השבורים ולהגביר את הסיכויים לתפקוד טוב. הוא איננו נועד להפוך את ידך לנורמאלית. עליך להבין את הסיבוכים והתוצאות הבלתי צפויות שבניתוח. אם אינך בטוח- שאל.

  • האם אתה מבין את הסיבוכים השכיחים ואת אלה הנדירים שבניתוח הספציפי אותו אתה עומד לעבור? כמעט בכל התערבות ניתוחית ישנה אפשרות של סבוכים:

  1. זיהום. בפרקטיקה שלי ב- 25 שנים, היו כתריסר זיהומים מתוך אלפי ניתוחים שביצעתי. כולם היו  זיהומים שטחיים אשר הגיבו היטב לטיפול אנטיביוטי וסבלנות. על כן הסיכון לסיבוך זה אמנם קיים אך הינו נמוך מאד.

  2. פגיעה בעצבים אשר בסביבה. זכורים לי שלושה מקרים בהם פגעתי בעצב, בתחילת דרכי כמנתח. מדובר היה בעצבים בקוטר של 11 מ”מ. אחד מהם נתפר מיידית והחולה אף לא הבחין שיש לו פגם כלשהו. (מנגד, בשחרור עצב מדיאני בתעלה של שורש היד, שהינו עצב בקוטר של כ- 10 מ”מ, לא היה לי, לשמחתי, אף מקרה של פגיעה בעצב).

  3. כשלון בהשגת ריפוי מלא של הבעיה. כמו כשלון להוציא את כל הרקמה החולה במחלת דיפיטרן או בגידול, בשחזור שבר למנחו האנטומי שלפני הפגיעה וכו’.

  4. חזרה של הבעיה: (רצידיבה) כמו למשל בחזרה של גנגליון בגב היד אשר נוטה לחזור בכ--10% מהמנותחים.

  5. מקרים נדירים: כמו למשל ( RSD (reflex symphatetic dystrophyy . לא זכור לי אף מקרה שפיתח סיבוך כזה אחרי ניתוחים אלקטיביים שביצעתי.

זכור: דברים שכיחים מופיעים לעתים קרובות ודברים נדירים מופיעים לעתים רחוקות. עליך לדעת מה הסיבוכים האפשריים אך אל תעשה אותם רציניים יותר ממה שהם במציאות.