השתלת איברים קטועים

מה זה השתלה?

הכוונה לחיבור מחדש של אבר (אצבע, כף יד, אמה, כף רגל, שוק או כל חלק אחר) אשר נותק מן הגוף. מטרת ההשתלה היא להחזיר את מקסימום השימוש והתפקוד לגף שנפגע. בחלק מן המקרים, החלק שנקטע אינו בר השתלה בגלל הנזק הרב שעבר. במקרים כאלה הנפגע עשוי להשתמש בתותבת במטרה לשפר את הצורה האסטתית לעזור בתפקוד. ההשתלה מומלצת כאשר החלק המושתל יוכל לתפקד לפחות כמו פרוטזה מלאכותית. בד”כ השתלה לא תתבצע אם ידוע מראש שהחלק המושתל לא יתפקד (למשל יד שהייתה משותקת טרם הקטיעה), יהיה מכאיב או יהווה מטרד. לפני הניתוח הרופא יסביר, במידה והדבר יתאפשר, את מהות הניתוח ועד כמה ניתן לצפות לחזרת התפקוד לאחר ההשתלה. החולה ו/או משפחתו צריכים להחליט האם התפקוד הצפוי הזה מצדיק ניתוח כה ארוך ומסובך, זמן שהייה ממושך בבית-חולים וחודשים או שנים של שיקום. מבחינה היסטורית, ההשתלה הראשונה של זרוע (כלי דם גדולים בעלי קוטר של 3-4 מ”מ) נעשתה בשנת 1962 בארה”ב ואילו השתלה ראשונה של אצבע (כלי דם בעלי קוטר של 1.5 מ”מ) נעשתה ב-1965 ביפן.

איך נעשית ההשתלה?

ראשית כל יש לנקות את הרקמה שניזוקה באופן בלתי הפיך. בשלב השני מחברים את העצמות ולאחר מכן את העורקים, ורידים, עצבים ושרירים (גידים).

הסבר על קטיעת אצבעות

אזורי חסר עור מכוסים ע”י עור שנלקח ממקום אחר בגוף. מבנים חיוניים כגון עצבים, פרקים, גידים וכדומה מכוסים ע”י רקמה חופשית, דהיינו עור בעובי מלא שמחובר לעורק ווריד שמזינים אותו ונלקחים ממקום אחר בגוף.

כלי הדם והעצבים מחוברים בטכניקות מיקרו כירורגיות:

חיבור עצב וכלי דם שנקטעו

לאיזה החלמה יש לצפות?לחולה חלק חשוב מאד בתהליך ההחלמה. עישון גורם לירידה באספקת הדם לחלק הקטוע ועלול לגרום לאובדנו. אין להרשות להוריד את הגף הקטוע מתחת לגובה הלב שכן גם זה מביא לירידה באספקת הדם.סיכויי ההתאוששות של עצבים בגילאים הצעירים טובים יותר מאשר אצל מבוגרים ועל כן היכולת לחוש תהיה טובה יותר.

גם היכולת להניע את האבר תהיה טובה יותר. באופן כללי, ככל שהקטיעה רחיקנית יותר (כלומר לכיוון האצבעות) ההתאוששות התפקודית תהיה טובה יותר.

 

לחולים שהפרק לא נפגע יכולת התנועה תהיה טובה יותר מאשר אלה בהם הקטיעה עברה דרך הפרק. קטיעה נקייה, חדה (למשל ע”י סכין חד) טובה יותר מבחינת סיכוייה להתאושש מאשר קטיעה בה החלקים נמחצו או נתלשו. ההתאוששות תלויה בשני סוגי עצבים: תחושתיים שמאפשרים לך לחוש , ומוטוריים שפוקדים על השריר להתכווץ ולהניע את האבר.

 

העצבים גדלים בקצב ממוצע של אינץ’ (2.54 ס”מ) בחודש. מספר האינצ’ים ממקום הקטיעה ועד קצות האצבעות נותן הערכה גסה כמה חודשים ידרשו עד שהחולה יהיה מסוגל לחוש כשנוגעים האבר הקטוע. החלק הקטוע לעולם לא חוזר לתפקוד של 100% לאחר השתלתו. רוב הרופאים מחשיבים חזרה של 60%-80% כתוצאה מצוינת. חשיפה לקור יכולה להיות מכאיבה ובלתי נסבלת למשך שנים גם באלה עם תוצאה מצוינת.לחולה חלק חשוב מאד בתהליך ההחלמה. עישון גורם לירידה באספקת הדם לחלק הקטוע ועלול לגרום לאובדנו. אין להרשות להוריד את הגף הקטוע מתחת לגובה הלב שכן גם זה מביא לירידה באספקת הדם.סיכויי ההתאוששות של עצבים בגילאים הצעירים טובים יותר מאשר אצל מבוגרים ועל כן היכולת לחוש תהיה טובה יותר.גם היכולת להניע את האבר תהיה טובה יותר.

 

באופן כללי, ככל שהקטיעה רחיקנית יותר (כלומר לכיוון האצבעות) ההתאוששות התפקודית תהיה טובה יותר. לחולים שהפרק לא נפגע יכולת התנועה תהיה טובה יותר מאשר אלה בהם הקטיעה עברה דרך הפרק. קטיעה נקייה, חדה (למשל ע”י סכין חד) טובה יותר מבחינת סיכוייה להתאושש מאשר קטיעה בה החלקים נמחצו או נתלשו. ההתאוששות תלויה בשני סוגי עצבים: תחושתיים שמאפשרים לך לחוש , ומוטוריים שפוקדים על השריר להתכווץ ולהניע את האבר. העצבים גדלים בקצב ממוצע של אינץ’ (2.54 ס”מ) בחודש.

 

מספר האינצ’ים ממקום הקטיעה ועד קצות האצבעות נותן הערכה גסה כמה חודשים ידרשו עד שהחולה יהיה מסוגל לחוש כשנוגעים האבר הקטוע. החלק הקטוע לעולם לא חוזר לתפקוד של 100% לאחר השתלתו. רוב הרופאים מחשיבים חזרה של 60%-80% כתוצאה מצוינת.

חשיפה לקור יכולה להיות מכאיבה ובלתי נסבלת למשך שנים גם באלה עם תוצאה מצוינת.מה בדבר טיפול ושיקום?

לחולה חלק חשוב מאד בתהליך ההחלמה. עישון גורם לירידה באספקת הדם לחלק הקטוע ועלול לגרום לאובדנו.

אין להרשות להוריד את הגף הקטוע מתחת לגובה הלב שכן גם זה מביא לירידה באספקת הדם.סיכויי ההתאוששות של עצבים בגילאים הצעירים טובים יותר מאשר אצל מבוגרים ועל כן היכולת לחוש תהיה טובה יותר.גם היכולת להניע את האבר תהיה טובה יותר. באופן כללי, ככל שהקטיעה רחיקנית יותר (כלומר לכיוון האצבעות) ההתאוששות התפקודית תהיה טובה יותר.

 

לחולים שהפרק לא נפגע יכולת התנועה תהיה טובה יותר מאשר אלה בהם הקטיעה עברה דרך הפרק. קטיעה נקייה, חדה (למשל ע”י סכין חד) טובה יותר מבחינת סיכוייה להתאושש מאשר קטיעה בה החלקים נמחצו או נתלשו. ההתאוששות תלויה בשני סוגי עצבים: תחושתיים שמאפשרים לך לחוש , ומוטוריים שפוקדים על השריר להתכווץ ולהניע את האבר.

עצבים גדלים בקצב ממוצע של אינץ’ (2.54 ס”מ) בחודש. מספר האינצ’ים ממקום הקטיעה ועד קצות האצבעות נותן הערכה גסה כמה חודשים ידרשו עד שהחולה יהיה מסוגל לחוש כשנוגעים האבר הקטוע. החלק הקטוע לעולם לא חוזר לתפקוד של 100% לאחר השתלתו. רוב הרופאים מחשיבים חזרה של 60%-80% כתוצאה מצוינת. חשיפה לקור יכולה להיות מכאיבה ובלתי נסבלת למשך שנים גם באלה עם תוצאה מצוינת.החלמת הפצעים הינה רק ההתחלה של תהליך שיקום ארוך ומיגע. טיפול ושימוש זמני בסדים הינו חיוני לשיקום.הסדים נועדו להגן על החלקים שנתפרו וחוברו יחדיו ומצד שני לאפשר להניע את החלק המושתל.

סד דינאמי לאצבעות

תנועה מבוקרת אך מוגבלת שומרת על הפרקים שלא יתקשו, על השרירים שלא יתנוונו ושהצלקת תהיה מינימאלית. יתכן שלמרות החלמה מלאה עדיין יוותר קושי לעשות כל מה שברצונך. במקרה זה אביזרי עזר יעזרו להמשיך בפעילויות ובתחביבים להם היית רגיל לפני הפגיעה. תשאל את המרפאה בעסוק לגבי אביזרים אלה. חולים רבים מסוגלים לחזור לעבודתם שלפני הפגיעה אך רבים חייבים לשנות את עיסוקם.


האם תגובות אמוציונאליות שכיחות לאחר ההשתלה?

השתלה יכולה להשפיע על תגובותיך האמוציונאליים ועל גופך. עם הסרת התחבושות, כאשר נגלה לעיניך החלק המושתל לראשונה אתה עשוי להרגיש הלם, צער, רוגז, חוסר אמון ואכזבה- מאחר שהחלק המושתל פשוט אינו נראה כמו לפני הפגיעה. דאגות לגבי מראהו החיצוני של החלק המושתל ותפקודו העתידי הן בראש מעייניך . דבר על כך עם הרופא. יתכן שיהיה צורך בייעוץ של בעלי מקצוע נוספים בשטח בריאות הנפש וגם בעובדת סוציאלית.

האם יהיה צורך בניתוחים נוספים?

רובם של החולים בהם ההשתלה נקלטה והבריאה באופן מלא יזדקקו לניתוחים נוספים אשר ישפרו את תפקוד הגף. להלן מספר ניתוחים כאלה: 

  • טנוליזיס- שחרור הדבקויות של הגידים מן הצלקת על מנת לאפשר להם תנועה חופשית יותר. 

  • ארטרוליזיס - פתיחת קופסית הפרק על מנת לאפשר תנועה בפרקים נוקשים.

  • העברת גידים או שרירים - ממקום אחד למשנהו על מנת לאפשר תנועה במקום שיש בו צורך.

  • השתלת עצבים - כריתת צלקת בעצב והשתלת עצב אחר במקומה או לגישור על פער שנוצר בין  קצות העצב.

  • קטיעה מאוחרת - קטיעה של החלק המושתל בשלב מאוחר יותר מאחר שהוא אינו עובד והפך  למטרד.