שיקום היד

שיקום היד

שיקום היד הינו הליך שבאמצעותו ידו של הנפגע חוזרת לתפקודה האוטומטי והאינטגרטיבי ללא מאמץ מודע ומסוגלת לבצע את רוב הפעולות שלפני הפגיעה. מטרת השיקום היא להחזיר את החולה למעגל העבודה ולתעסוקותיו בשעות הפנאי שלפני הפגיעה. על מנת להשיג מטרה זו יש צורך לעתים בשיקום פיזי אך גם הפסיכולוגי. שיקום יד נעשה על ידי צוות שעובד בצורה הרמונית: הרופא המנתח, פיזיותרפיסטים ומרפאים בעסוק שעברו הכשרה בשיקום היד,רופא תעסוקתי ועוד.

 

השיקום של היד מתחלק לשניים:

1. שיקום מיידי.
2. שיקום מאוחר.

בשיקום המיידי המטרה הינה לשמור על תנועתיות הפרקים אך בו זמנית למנוע פתיחה של הפצע  הניתוחי ואחור בחבור של השברים.יש על כן לשמור על איזון בין תנועה מוקדמת לבין שלמות המבנים.

בשיקום המאוחר המטרה הינה לקבל תבניות פעילות רגילות.לעתים יש צורך בניתוחים נוספים.בשלב זה מבצעים חיזוק של היד וחידוד התחושה.אם היד לא מצליחה לבצע את המוטל עליה יש מקום לבניית תחליפים אשר יעזרו לה בכך.לדוגמא, אם אין אפשרות לקרב את האצבעות מול האגודל ואין יכולת לאחוז בעט כתיבה, ניתן לעבות את העט ע”י הרכבת ידית מגומי עליה על מנת להגדיל את קוטרה ובכך לאפשר את אחיזתה.

פיזיותרפיה הינה דרך טיפול שבעזרת תרגילים ואמצעים פיזיקאליים נוספים ניתן להחזיר או לשפר  את תפקוד השריר,הגיד או הפרק.כל אלה נעשים ע”י המטופל בהדרכה ובהשגחה של פיזיותרפיסט.הזמן בו המטופל מבלה במכון נועד בעיקר ללימוד תרגילים אקטיביים ולהפעלה פסיבית של הפרקים בעזרת היד הבריאה. אין מקום לטיפול קבוצתי והטיפול מותאם לכל בעיה ובעיה. קיימים מקרים רבים בהם אין צורך בטיפול פיזיוטרפי.לעומתם מקרים רבים זקוקים לטיפול אינטנסיבי על בסיס יומי.המתנה לקבלת טיפול או מרווחי זמן ארוכים בין טיפול לטיפול יכולים לגרום לנוקשות . פרט לתרגילים אקטיביים ופסיביים יפעילו הפיזיותרפיסטים אמצעים נוספים כגון חמום-קירור,אולטרסאונד, טיפולים חשמליים ועוד.

בריפוי בעסוק מבצעים הערכת היד לפני ואחרי הניתוח ע”י רישומים מדויקים של טווחי תנועה, כוח,  תחושה ויכולות תפקודיות.. כמו כן מבצעים טיפול מונע ומקל בחולים עם בעיות כמו דלקת פרקים שגרונית. בטיפול עצמו מושם דגש על שפור התפקוד ועל עידוד נפשי. בד”כ הטיפול בריפוי בעסוק מתחיל לאחר החלמת הפצעים ועל כן קצת מאוחר יותר לעומת הפיזיותרפיה.חלק נכבד בטיפול הוא התאמה ובניית סדים ליד. אלה מתחלקים לסטטיים ודינאמיים. הסטטיים מקבעים את פרקי היד ואילו הדינאמיים מאפשרים תנועה.הסדים נבנים לרוב באופן ידני ומותאמים לידו של המטופל.