תסמונת התעלה של שורש יד - הטיפול

הטיפול: הטיפול יכול להיות שמרני בשלבים הראשונים של התסמונת: טיפול בסיבות הרפואיות, שינוי בדרך בה מופעלות הידיים בחיי היומיום, שינוי בתנוחת היד בלילה בעיקר ועוד.נטילת תרופות אנטי דלקתיות דרך הפה או הזרקת קורטיזון לתוך התעלה יכולים במקרים מסוימים לגרום להקלה בסבל. במקרים המתקדמים יותר או באלה בהם הסיבה לתסמונת אינה ברורה הטיפול היעיל היחידי הינו ע”י ניתוח. חיתוך הרצועה שבונה את הגג של התעלה בצד הכפי של כף היד, מביא להרחבתה והורדת הלחץ מעל העצב (ציור 3).

ציור 3: מטרת הניתוח היא פתיחת הרצועה על מנת לאפשר מרחב גדול יותר לעצב ובכך להוריד ממנו את הלחץ.

הניתוח יכול להיעשות :

בשיטה הפתוחה, חיתוך הרצועה נעשה ע”י חתך בעור באורך של כ- 3-5 ס”מ, גילוי הרצועה וחיתוכה תחת ראיה מלאה.לאחר הניתוח בשיטה הפתוחה, תתכן רגישות, התעבות, אודם וגרד סביב הפצע הניתוחי למשך שבועות, או, במקרים הקיצוניים, למשך חודשים.

בשיטה הסגורה (MICTRA)

חיתוך הרצועה נעשה מבלי לפתוח את העור לכל אורכה אלא ע”י פתיחת נקב קטן דרכו מוחדר מכשור מיוחד המאפשר את חיתוך הרצועה תוך בקרה מלאה. יתרונה של השיטה הסגורה שתהליך ההחלמה והחזרה לתפקוד היומיומי מהירים לאין שיעור מאשר בניתוח בשיטה הפתוחה.

לאחר הניתוח בשיטה הפתוחה, שהיא המקובלת בין רוב הכירורגים של היד בארץ ובעולם, תתכן רגישות, התעבות, אודם וגרד סביב הפצע הניתוחי למשך שבועות, או, במקרים הקיצוניים, למשך חודשים. התרדמה והנימול ייעלמו במהירות, לעיתים עוד באותו לילה של הניתוח, או בהדרגה ובאיטיות - תלוי בחומרת הלחץ ופרק הזמן שהעצב היה לחוץ. אצל אנשים מעל גיל 70, ההתאוששות הינה איטית מאד ולעתים קרובות אינה שלמה. הכוח ליד שב כעבור מספר חודשים.

בפרק הבא: תסמונת התעלה של שורש יד - מידע נוסף

מאמרים נוספים